يادداشت‌هاى هفته (4)

+ در طول هفته‌ي گذشته رييس جمهور و ديگر مقامات ايالات متحده بارها اعلام كردند كه قصد و برنامه‌اي براي تهاجم نظامي به ايران ندارند؛ اما قسم به حضرت عباس را بايد باور كرد يا دم خروس را ؟! دولت امريكا قصد ارسال 21 هزار نيروي تازه نفس را به منطقه دارد، ناو هواپيمابر جديدي را به خليج فارس آورده و موشك‌هاي ضد موشك پاتريوت را در كشورهاي عرب منطقه مستقر ساخته است. اگرچه در كنگره‌ي امريكا قطع‌نامه‌اي غيرالزام آور در محكوميت ارسال نيروهاي جديد به منطقه تصويب شد، اما حقيقت آن است كه اعضاي حزب دموكرات امريكا از سر دلسوزي براي مردم خاورميانه چنين قطع‌نامه‌هايي را صادر نمي‌كنند، بل كه صرفاً در پي تقويت جايگاه خود در ميان مردم امريكا و تضعيف رقيبان‌شان در دولت كنوني، به هدف پيروزي در انتخابات آينده‌ي رياست جمهوري هستند. بنابراين دل‌بستن و دل‌خوش كردن به اظهارات و موضع‌گيري‌هاي ضد جنگ دموكرات‌ها، كاري غيرمنطقي است. همين دموكرات‌ها چندي پيش در شوراي روابط خارجي مجلس نمايندگان امريكا طرحي را براي گسترش و تشديد تحريم‌هاي ايران تصويب كردند.
+ هفته‌ي گذشته‌ي، منفجر شدن يك دستگاه اتوبوس در زاهدان به دست گروه سني‌مذهب و جدايي‌خواه معروف به «جند الله»، منجر به شهادت يازده نفر و مجروح شدن عده‌اي ديگر شد. وقوع اين حادثه‌ي تروريستي، با توجه به اين واقعيت كه آشوب‌ها و اغتشاشات اخير شمال غرب، بمب‌گذاري‌ها جنوب غرب، و آدم‌ربايي‌ها و آدم‌كشي‌هاي جنوب شرق همگي بر محور تجزيه‌طلبي استوار بوده‌اند، واجد اين پيام براي دولت ج.ا. ايران است كه مقوله‌ي امنيت ملي نيازمند توجه و حساسيتي بيش از اين است. از سوي ديگر، دولت مي‌بايست با بهره‌گيري از ابزارهاي فرهنگي به تقويت و تحكيم پايه‌هاي هويت «ملي» در ميان همه‌ي مردم ايران، به ويژه استان‌هاي مرزي بپردازد تا بدين وسيله القائات و اقدامات بيگانگان موجب سوق يافتن مردم اين مناطق به سوي تجزيه‌طلبي و بيگانه‌پرستي نگردد، و ميهن‌پرستي و عشق به تبار و مليت ايراني مانع از پيدايش اين نوع احساسات انحرافي شود. توجه به گفتارها و نوشتارهاي تجزيه‌طلبان نشان مي‌دهد كه آنان اساساً با «ايراني بودن» و داشتن تبار و هويت و مليت ايراني سر ستيز دارند. بنابراين مهم‌ترين راه خنثاسازي اقدامات تجزيه‌طلبان نهادينه ساختن حس و غرور «ايراني بودن» در ميان همه‌ي آحاد اين كشور است.
+ دولت روسيه مدت‌ها است به سختي در تكاپوي بازيابي جايگاه پيشين خود در سطح جهان است، و اين روزها درآمدهاي سرشار روسيه از نفت و گازي كه به اروپا صادر مي‌كند، و نيز افزايش نارضايتي‌هاي جهاني از سياست‌هاي دولت ايالات متحده، منجر به اعتماد به نفس آن شده و روسيه را به قدرت‌نمايي واداشته است. هفته‌ي گذشته ولاديمير پوتين رييس جمهور فدراسيون روسيه در همايش امنيتي مونيخ به طور بي‌سابقه‌‌اي به سياست‌هاي خارجي ايالات متحده حمله كرد و اظهار داشت كه: امريکا پا را از مرزهای خود فراتر گذاشته و با استفاده‌ي نامحدود از نيروی نظامی باعث شعله‌ور شدن رقابت‌های تسليحاتی و تروريسم در جهان شده است و مي‌خواهد اراده‌ي خود را بر جهان تحميل كند ... اين سياست امريکا بسيار خطرناک است. هيچ کس ديگر احساس امنيت نمی‌کند زيرا هيچ کس نمی‌تواند خود را در پناه قوانين بين المللی قرار دهد.
+ هفته‌ي گذشته شماري از احزاب و گروه‌هاي سياسي ايران در اقدامي بي‌سابقه و با صدور بيانيه‌اي مشترک، نسبت به تهديد آرامگاه کورش بر اثر آبگيري سد سيوند هشدار دادند. در اين بيانيه گفته شده است: «تشويش افكار عمومي و از دست رفتن اعتماد، مهم‌ترين آسيبي است كه از آبگيري سد سيوند حاصل مي‌شود. سرمايه ملي هزينه ‌‌شده براي ساخت اين سد - كه متاسفانه اكثر آن در يك سال اخير و همزمان با اعتراض‌ها به ساخت آن هزينه شده است و با راهكارهايي بازگشت‌پذير است - هيچ قابل قياس با سرمايه انساني و اثر رواني ناگواري نيست كه بر ايرانيان دوستدار ميراث فرهنگي اين مرز و بوم خواهد داشت».
+ يك‌شنبه‌ي هفته‌ي گذشته بيست و پنجمين جشنواره‌ي فيلم فجر - كه ناظران بيش‌تر فيلم‌هاي آن را كم‌رمق توصيف كرده بودند - به پايان رسيد و برندگان اين دوره اعلام شدند، كه مهم‌ترين آن‌ها بدين شرح است:
بهترين فيلم: روز سوم؛ بهترين كارگرداني: محمدحسين لطيفي (فيلم روز سوم)؛ بهترين بازيگر نقش اول زن: باران كوثري (فيلم روز سوم)؛ بهترين بازيگر نقش اول مرد: بهرام رادان (فيلم علي سنتوري)؛ بهترين بازيگر نقش مكمل زن: پانته‌آ بهرام (فيلم بچه‌هاي ابدي)؛ بهترين بازيگر نقش مكمل مرد: افشين هاشمي (فيلم پابرهنه در بهشت).

/ 13 نظر / 45 بازدید
نمایش نظرات قبلی
داريوش کيانی

از توجه و عنايت شما دوستان عزيز و فهيم بسيار سپاس گزارم.

roodi

با درود بر فرزندان ایران لوگوی مخالفت با آب گیری سد سیوند فقط کافی است کد را کپی کرده و در انتهای قسمت ویرایش قالب وبلاگ خود قرار دهید برای در یافت کد به این لینک مستقیم مراجعه کنید http://anjomane-padeshahi.persiangig.com/document/save-pasargad.htm

آنتی پورپیرار

درود بر جناب کيانی عزيز از مطالب شما همواره بهره می گيرم. در ضمن وب لاگ ناريا ۲ با مقاله : نامه ای برای خوانده نشدن ؛ به روز شد.

وحيد

با سلام متاسفانه در کشوری زندگی می کنيم که ترور مقدس خونده ميشه و ارتباط با مجامع بين المللی اقدام بر عليه امنيت ملی . خوشحال می شم نظر شما رو در ارتباط با مطالب وبلاگم بشنوم موفق و سربلند باشيد

babayadgar@yahoo.com

د رضمن تحلیلها مانند همیشه بسیار خوب بودند.

روزبه

سپاس از شما. مايه ي دلگرمي من فرهيختگاني مانند شماست.

d

salam

کوروش

بدون دخترم هرگز 300 اسپارتان 300 دگرگوني تاريخ براي پول و سياست در پايان هاليوود آمريكا

علی

یه ضرب المثل ترکی هست که میگه <دلت می خواد نفهمم تا بسوزی> این بابا چی چی به مثابه همون آدم نفهمیه که خودشو زده به نفهمی به دوستان ترک توصیه می کنم که این مطالب جعلی و خرافی و فاشیستی رو نخونن چون یه چند نفر آدم بی سواد اینو راه انداختن