بیست و یکم آذر، روز رهایی آذربایجان

در شهریور سال 1320 / اوت 1941 ارتش اتحاد جماهیر شوروی از شمال و بریتانیا از جنوب، به بهانه‌ی ممانعت از پیشروی آلمان به آسیای غربی، پشتیبانی از جبهه‌های یکدیگر و بهره‌گیری از منابع ایران، خاک این کشور را اشغال و دولت حاکم بر آن را سرنگون کردند. اما در این میان، نقشه‌های استالین - رهبر دیکتاتور اتحاد جماهیر شوروی - بسیار شوم‌تر و پلیدتر از این‌ها بود. او، برای تصاحب بی‌سروصدای شمال ایران، از آذربایجان تا گیلان و مازندران و خراسان، و در نتیجه‌ی آن، دست‌یابی کامل به منابع نفتی دریای مازندران و دیگر مواهب طبیعی این بخش از ایران، در نخستین گام، یکی از فعالان سیاسی کمونیست و توده‌ای را، به نام «جعفر پیشه‌وری» - که به جهت همین سوابق و وابستگی‌هایش از عضویت مجلس ملی ایران کنار گذاشته شده بود - فراخواند و با ارائه‌ی دستورها و راهکارها و راهبردهای جامع و لازم، او را مأمور کرد که از طریق تشکیل حزبی به نام «فرقه‌ی دموکرات آذربایجان» مقدمات جدایی و انتزاع و سرانجام الحاق این بخش از خاک ایران را به قلمرو اتحاد جماهیر شوروی فراهم کند (شهریور 1324). پیشه‌وری از طریق این حزب و با نظارت و راهبری مستقیم مأموران شوروی و با پشتیبانی ارتش اشغالگر آن کشور اقدام به تشکیل دولتی خودگردان (با قانون اساسی، مجلس، واحد پول، زبان رسمی و... مختص به خود) در آذربایجان کرد (12 دسامبر 1945/ 21 آذر 1324) و همه‌ی مخالفان خود، از مردم عادی گرفته تا نظامیان و زمین‌داران و دیگران را کشتار یا زندانی، و اموال و املاکشان را غصب و غارت کرد. بنا به فرمان مستقیم استالین، پیشه‌وری به اقدامات عوام‌فریبانه‌ای چون آسفالت چند خیابان، اصلاح مالیات‌ها و... نیز مبادرت کرد اما مردم نسبت به ماهیت واقعی این نوع اقدامات فرمایشی و فریبکارانه کاملاً هشیار و آگاه بودند.
برای پایان دادن به این توطئه و اقدام پلید شوروی برای تصاحب شمال غرب ایران (و سپس کل نیمه‌ی شمالی ایران) نخست وزیر آن دوره‌ی ایران، احمد قوام (1252-1334)، زیرکانه با دادن وعده‌ی دروغین تحویل کامل امتیاز نفت دریای مازندران به شوروی، ارتش اشغالگر این کشور را سرانجام وادار به ترک شمال غرب ایران کرد. ارتش شوروی در 19 اردیبهشت 1325 (مه 1946) آذربایجان را در برابر دیدگان حیرت‌زده‌ی سران وامانده و سَرخورده‌ی فرقه‌ی دموکرات آذربایجان، تخلیه کرد. فقدان این پشتوانه‌ی مهم و حیاتی و عدم حمایت دولت شوروی از فرقه‌ی دست‌نشانده‌ی پیشه‌وری، این سازمان را چنان سست و متزلزل ساخت که آنان نه تنها از خواسته‌ها و آرمان‌های نخستین خود عدول کردند، بلکه مزدوران و مأموران و فداییان این فرقه‌ی نیز نتوانستند در برابر پیش‌روی ارتش رهایی‌بخش  ایران به سوی آذربایجان ایستادگی کنند. با نزدیک شدن ارتش به مرکز استان، بسیاری از سران فرقه - و از جمله خود پیشه‌وری که همواره شعار "مرگ، آری؛ بازگشت، نه" می‌داد - به شمال ارس گریختند و تا سررسیدن نیروهای ارتش ایران، خود اهالی آذربایجان بسیاری از عُمال و عمله‌ی آدم‌کش و مزدور فرقه را مجازات کردند. ارتش ایران در 21 آذر آن سال به تبریز وارد شد و منطقه را از لوث وجود اعضا و اتباع فرقه‌ی دموکرات پاک نمود و آذربایجان سرفراز را به آغوش مام میهن بازگرداند.
نقش و مداخله‌ی مستقیم و تکوینی اتحاد جماهیر شوروی در تشکیل و تداوم فرقه‌ی دموکرات آذربایجان به سبب تلاش سران شوروی برای پنهان نگاه داشتن ردپای خود در این اقدام پلید و مخالف همه‌ی معاهدات بین‌المللی، تا مدت‌ها پنهان و مخفی مانده بود. اما سرانجام با افشاگری شماری از مأموران ک.گ.ب. و در نهایت انتشار اسناد رسمی و سری اتحاد جماهیر شوروی در این باره، نقش و برنامه‌‌های دولت شوروی کاملاً آشکار و برملا شد و تلاش هواداران وطن‌‌فروش و پان‌ترکیست پیشه‌وری، برای مستقل و غیروابسته و ناسیونالیست جلوه دادن او، تماماً نقش بر آب گردید.
(علاقه‌مندان می‌توانند برای آگاهی از اسناد و گزارش‌های مربوط به غائله‌ی فرقه‌ی دموکرات آذربایجان، به وبلاگ «کتابخانه‌ی بزرگ آذربایجان» مراجعه کنند.)

/ 9 نظر / 61 بازدید
جمشید کیانی

به نظر من امروز یکی از تلخ‎ترین روزهای سال برای پان‎ترک‎های بی‎همه‎چیز است.

سهراب ایرانی

آذرآبادگان من جان جانان منست قیمت خون ارس در رگ جوانان ایران منست ایشالا در چنین روزی آران رو هم به ایران برمیگردونیم، حیفه دست یه مشت سکولار پانترک بمونه، تمام ابزار کافی برای اینکارو هم داریم. این پانترکا فقط بلدن وراجی کنن، خندم گرفت ازاینکه مرتیکه پیشه وری گفته یا مرگ یا آزادی بعد در رفته، آخه یه آدم زبون نفهم و بی منطق که آرمانی جز پول نداره که مثه شیر واسته پشت حرفش. همون بهتر که از ایران خارج شد ، اینجا جاییه که وقتی توی عراق انفجار رامیندازن و سر شیعه هارو با اره برقی میبرن، به هرکی زنگ میزنی میگن رفته کربلا نیستش. ما تخ....شو داریم که پای وطنمون جون بدیم، باور ندارید امتحان کنید آقایون پانترک........ بسم الله

مهدی فرخی

دوستت دارم ای ایران ای سرزمین پاک ای سرزمین مقدس ای خاک دلیران. اکنون یکی از شهدای جنگ ایران بر علیه دموکراتهای خود فروخته‌ی پیشه‌وری در همین شهر مراغه و در داخل پادگان ایلخی آرام و بی صدا آرمیده است روانش شاد.

ارنستو چه گوارا

البته خودم میدانستم هیچگاه حرف حق را منتشر نخواهید کرد.این چرندیات فاشیستی را به خور ملت خواهند داد در حالی که پیشه وری انسانی وارسته بود که در تلاش برای اجرای عدالت و برابری برای خلق ستم کش از چنگال پهلوی های مزدور بود چرا میرزا کوچک قیام کرد قهرمان شد چون پارس بود خب پیشه وری هم تنها خواهان برابری خلق .... ای بابا وقتی دکمه کنترل و حذف ساخته دست فاشیست ها را می بینم می گویم بیخیال از کوزه همان تراود که در آن است.

مریم

ممنون از مطالب خوب و مفیدتون [گل]درود بر آذربایگان همیشه ایرانی. شب یلدا همیشه جاودانی است / زمستان را بهارزندگانی است شب یلدا شب فر و کیان است / نشان از سنت ایرانیان است با مطلبی درباره شب چله( شب یلدا) جشن کهن ایرانی بروزم

خواننده این وبلاگ

چه حوصله‌ای دارید که اسپم‌های پان‌ترکانی مانند این نفر پایینی (ارنستو) را منتشر می‌کنید. تکلیف این گروهک ضدایرانی از سال‌ها پیش روشن شده است. اگر دقت کنید می‌بینید که پروژه جعل، تحریف، هویت‌سازی و ملت‌سازی این افراد دیگر مانند چند سال پیش توانایی ندارد و در یک چرخه تکراری افتاده است. دلیلش این است که چند سال پیش این بحث‌ها در فضای وب نو و تازه بودند و قابلیت جذب افراد احساساتی با تعصبات قومی را داشتند اما پاسخگویی پژوهشگران و روکردن دروغگو بودن پانترکان در ابعاد مختلف اجتماعی، سیاسی، تاریخی و فرهنگی باعث شده که جماعت متوهم ضدایرانی و ترک‌پرست (با احترام به ترکی‌زبانان، منظور کسانی هستند که ایران، ایرانی بودن و هویت ایرانی خودشان را انکار می‌کنند) زمین و زمان را بهم بدوزند. اوج بدبختی، کوچکی، پستی و حقارت این جماعت در همین است که در پس هر ماجرایی دنبال گره زدن آن به ترک و غیرترک هستند. هیچکسی بهتر از خود پیروان این گروهک بی‌هویت نمی‌تواند دستشان را رو کند. بنده دیده‌ام که چند نفر از این‌ها همین چرندنوشته‌های خود را به داخل سایت‌های انگلیسی برده‌اند و چنان مضحکه کاربران غیرایرانی شده‌اند که نیاز به گفتن ندارد.

سهراب ایرانی

جناب خواننده عزیز , در چند سال پیش پانترکها نمیگفتن که نسل بشری از ترکمنستان منتشر شده! از تحریف تاریخ ایران عزیز ناامید شدن و به تحریف تاریخ بشر رو آوردن تا بلکه گندکاریهای غزهای وحشی رو لاپوشونی کنن که صد البت شدنی نیست و فقط خنده بازاری رایگان در فضای نت هست.

تبریزی

باید نیاکان ما از گور بیرون بیان بگن ما اذربایجانیها ترک نیستیم تا برخی ها خفه بشن