يادداشت‌هاى هفته (13)

+ با وجود كاهش كشمكش‌هاي لفظي ميان ايران و امريكا در طي روزهاي اخير و آماده شده اين دو كشور براي مذاكره درباره‌ي مشكلات عراق و اعلام برگزاري اين گفت‌وگوها در 7 خرداد/ 28 مي در بغداد (+)، جان بولتون، سفير تندرو سابق امريکا در سازمان ملل در گفت‌وگو با روزنامه‌ي ديلي تلگراف اظهار داشت كه «بايد پيش از آن كه ايران سلاح هسته‌اي‎ ‎‎توليد كند به اين ‏كشور حمله كرد»!‏ ‌وي گفت: «اگر بايد انتخابي ميان ايران داراي قابليت هسته‌‌اي و ‏توسل به ‏زور کنيم، فكر مي‌كنم لازم‎‏ ‏‎است به دنبال توسل به زور ‏باشيم». از سوي ديگر ديک چني، معوان رييس جمهور امريكا، بر عرشه‌ي ناو هواپيمابر «يو اس اس جان سي استنيس» در خليج فارس درحالي که تنها 240 کيلومتر از سواحل ايران فاصله داشت، در مقابل چهار هزار ملوان مستقر در اين ناو گفت «امريکا با کمک ساير کشورها به ايران اجازه دست‌يابي به سلاح اتمي و سلطه بر منطقه را نخواهد داد». او در حالي که در برابر پنج هواپيماي اف 18 صحبت مي‌کرد، به کارگيري نيروي نظامي عليه ايران را منتفي ندانست و گفت امريکا استفاده از همه‌ي گزينه‌ها را براي خود محفوظ مي‌داند. او گفت: «با آوردن دو گروه از هواپيمابرهاي تهاجمي به خليج [فارس]، ما قصد فرستادن پيام‌هاي روشني را براي دوستان و دشمنان داريم. ما مانع بسته شدن خطوط دريايي [براي انتقال نفت] خواهيم شد. براي رويارويي با افراط گرايي و تهديدهاي استراتژيک کنار دوستان خود خواهيم ايستاد. هرگونه حمله‌اي به نيروهاي خود را مختل خواهيم کرد. به آوردن آسايش براي کساني که در رنج هستند، و اجراي عدالت در مورد دشمنانِ آزادي ادامه خواهيم داد، و براي جلوگيري از دستيابي ايران به سلاح اتمي و تسلط بر منطقه کنار ديگران خواهيم ايستاد».
«سيمور هرش» روزنامه‌‌نگار جنجالي مجله نيو‌يورکر نيز بار ديگر با بيان اين که امريکا خود را براي حمله به ايران آماده مي‌‌کند اعلام کرد واشنگتن قصد مذاکره با تهران را ندارد و اقدامات‌اش فقط نشان‌دهنده‌ي نيات اين کشور براي رويارويي با ايران است.
سيمور هرش در مصاحبه با روزنامه اماراتي الخليج گفت: « من نمي‌گويم که آنان در حال حاضر يا در آينده‌ي نزديک به ايران حمله مي‌کنند، هيچ کس نمي‌داند زمان اين حمله چه وقت است، اما مقاصد و نيات آن‌ها براي حمله به ايران مشخص است».
هرش با اشاره به سفر ديک چني به منطقه افزود: «موضوع ايران از مدت زماني طولاني و از سال‌ها پيش در دستور کار ديک چني بوده است و من شخصا پنج گزارش تهيه و در آن‌ها اعلام کرده‌ام که امريکايي‌ها در حال آماده شدن براي حمله به ايران هستند».
وي گفت: «واشنگتن هنوز در باره‌ي اين که ايران عملا فعاليت‌هاي هسته‌اي دارد يا براي ساخت بمب اتم تلاش مي‌کند به نتيجه نرسيده است».‌ او افزود: «مدرکي که نشان دهد ايران برنامه هسته‌اي پنهاني دارد، وجود ندارد و ايران آن چه در اختيار دارد به اطلاع آژانس بين‌المللي انرژي اتمي رسانده است و امريکا نمي‌تواند به چيز ديگري دست پيدا کند.
هرش در بخش ديگري از اظهارات‌اش با اشاره به موضع دمکرات‌ها در قبال ايران گفت: « موضع دمکرات‌ها نيز در قبال ايران سرسختانه است و جامعه‌ي يهوديان امريکا نيز در قبال ايران موضع بسيار سرسختانه‌اي دارد، آن‌ها از دست‌يابي ايران به بمب اتمي در هراس‌اند به همين علت با اسراييل اعلام همبستگي مي‌کنند و دمکرات‌ها براي ايران بهتر از جمهوري‌خواهان نخواهند بود اما موضع آن‌ها در قبال عراق بهتر خواهد بود».
+ دور تازه گفتگوي‌هاي مذاکره کننده‌ي ارشد اتمي ايران (لاريجاني) و مسؤول سياست خارجي اتحاديه‌ي اروپا (سولانا) روز دهم خرداد/ ‪ ۳۱‬ مي انجام خواهد شد. اين ديدار در شرايطي صورت مي‌گيرد که مهلت تعيين شده در قطعنامه‌ي 1747 شوراي امنيت براي تعليق غني سازي اورانيوم از سوي ايران رو به اتمام است اما تهران بارها تاکيد کرده که از حق خود براي بهره‌مندي از فناوري صلح‌آميز هسته‌اي صرف نظر نخواهد کرد.
دور پيشين مذاکرات لاريجاني و سولانا روزهاي پنجم و ششم ارديبهشت‌ در آنکارا برگزار شد. در پي اين ديدار مقامات ارشد گروه 1+5 با برگزاري نشستي در لندن به بررسي نتايج ديدار مسؤول سياست خارجي اتحاديه‌ي اروپا و دبير شوراي امنيت ملي ايران پرداختند. خاوير سولانا مسؤول سياست خارجي اتحاديه‌ي اروپا نيز در اين نشست گزارشي از مذاکرات خود با لاريجاني را به نمايندگان کشورهاي عضو گروه 1+5 ارائه داد.
تصميم‌گيري در باره‌ي نتايج امتناع ايران از پذيرش قطعنامه 1747 شوراي امنيت سازمان ملل و لزوم تصويب دور سوم تحريم‌هاي اعمالي عليه ايران از ديگر موضوعات مورد بحث در نشست لندن بود.
+ متأسفانه به علت گرفتاري‌هاي شديد كاري امكان به‌روز كردن اين وبلاگ براي‌ام بسيار دشوار شده است و حتا حضور در نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران و ديدار با دوستان نيز ميسر نشد. اميدوارم ياران ديرين من عذر و پوزش مرا از بابت اين كوتاهي‌ها - همدلانه - بپذيرند.

/ 17 نظر / 82 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محسن

سلام. من در مورد تاريخ می نويسم. به وبلاگ شما لينک دادم اگر ممکنه لينک وبلاگ بنده رو بذارين. با تشکر

مهریزدان

سپاس از زحمات شما هموطن بسیار عزیزم ... پاینده ایران ... زنده باد ملت ایران

شيرين

منظورم تاريخ باستان بود البته

شيرين

آقای داريوش سلام ديگه از تاريخ نمی نويسی ؟

ye azari vatanparast

دکتر پرویز ورجاوند درگذشت ببه گزارش خبرنگار "ایلنا"، پرویز ورجاوند در سال 1313 متولد شد و صبح امروز در سن 73 سالگی درگذشت. وی فارغ‌‏التحصیل رشته باستان‌‏شناسی و هنر از دانشگاه سوربن فرانسه بود و در كابینه مهندس بازرگان مسوولیت وزارت فرهنگ و هنر را برعهده داشت. ورجاوند در سال 1329 به عضویت جبهه ملی درآمد و با عضویت در جبهه ملی دوم در سال‌‏های اخیر، سخنگویی و عضویت در شورای رهبری این جبهه را بر عهده داشت. ورجاوند استاد ممتاز باستان‌‏شناسی و هنر دانشگاه تهران و رییس بخش ایلات و عشایر در مركز مطالعات اجتماعی دانشگاه تهران بود. وی پیش از انقلاب و همچنین پس از انقلاب سال‌‏هایی را در زندان گذراند. پرویز ورجاوند آخرین بار برای روز هفتم خرداد ماه سال جاری به شعبه سوم بازپرسی دادسرای كاركنان دولت احضار شده بود. اتهام وی در این پرونده «نشر اكاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» عنوان شده بود.

دار

با درود فراوان پايگاه پر باری داريد پاينده باشيد

بیژن

خانم یا آقای سارا که دو سال در اروپا زندگی کردید (راستی چه افتخار بزرگی!!) .... شما که در مورد ایرانیان اینطور نظر می‌دید، فقط یک سئوال ساده را از خودتون بپرسید و سعی کنید پاسخش را بدهید: چطور شد که شما در بین این ۷۰ ملیون ایرانی استثناء از آب درآمدید؟ لابد فامیل شما هم مثل خود شما استثناء هستند؟ جداً چه جالب!

ايران

سلام در ذوالقرنين بخوانيد و ببينيد: ناصر پورپيرار و فيلم ضد ايراني تخت گاه هيچکس

babayadgar@yahoo.com

با درود خواهشمندم بروز کنيد و پيام بی-وطنان را پاک نماييد. بزودی یک ضربه محکم به پان ترکیستها خواهم زد٬ انشاءالله. پيروز باشيد

اهنود

دوست گرامی درود بر شما . مدتی است که در بین شما سروران نبودم اما اینک با تارنمای اهنود در خدمت شما می‌باشم . شما را دعوت به بازدید از این تارنما می‌کنم . از جمله دانلود cd اموزش دین‌دبیره - cd مولتی مدیای خرده اوستا - اموزش واژگان اوستایی و تقویم روزانه زرتشتیان - 101 سال تقویم زرتشتیان و بخش‌های گوناگون دیگر . چشم به راه شما می‌مانم . بدرود