لطیفه‌های پان‌ترکیستی

پس از چندین هفته نقل گزارش‌های تاریخی رقت‌انگیز و جان‌گداز درباره‌ی جنایات شنیع و انکارناپذیر قوم درنده و بدوی «اغوز» (غُز) در حق ایرانیان مظلوم، این هفته برای تنوع و انبساط خاطر خوانندگان گرامی، مطالبی را از کتابی به نام «فرهنگ تاریخی - تطبیقی زبان‌های اورال - آلتاییک» (چاپ 1383) نقل می‌کنم که نویسنده‌ی آن با ترک‌سازی و ترک‌انگاری هرچیزی در دنیا، به خیال خود کوشیده است که اغوزهای ایرانی‌کُش و چادرنشین را منشأ و مبدأ همه‌ی تمدن‌های بشری جلوه دهد. اما محصول کار کتابی است که همگان می‌توانند از مطالب آن همچون لطیفه‌های پیامکی بهره بگیرند و لحظه‌های شادی را برای خود فراهم کنند. مطالب داخل کمانک () توضیحات من‌اند:

8-7: نویسنده اخیراً نیز درباره‌ی تبارشناسی مادها و هخامنش‌ها رساله‌ی دکترای خود را نوشته و به خواسته‌ی دکتر ائل بروس سات سایف تقدیم دانشگاه ولادی قفقاز نموده است ... در این رساله نویسنده با دلائل عقلی و زبان‌شناسی مدعی است که دو قوم مزبور از سرزمین‌های ماوراء قفقاز به جنوب مهاجرت کرده‌اند!
(پایین‌تر خواهید دید که نویسنده مذکور «هخامنش» را نامی ترکی می‌داند! آیا از کسی که درس‌آموخته‌ی مکتب‌خانه‌های باکو است انتظاری جز این می‌توان داشت؟!)
8: نویسنده با جرئت اعلام می‌دارد که در این زمان در ایران، زبان‌شناس زبان‌های ترکی وجود ندارد و حتی نه تنها در ایران بلکه ... حتی در سایر کشورهای ترک‌زبان مثل ترکیه و آذربایجان شمالی (!) و آسیای مرکزی کسی که واقعاً زبان‌شناس زبان‌های ترکی باشد وجود ندارد!
(البته خود ایشان مستثنا هستند!)
15: هیچ کس تاکنون اکثراً عالماً عامداً نخواسته در این باب سخن بگوید که اگر به جای قاجارها، ایران در دست عزیزان دیگر بود، این کشور صددرصد یوغ استعمار و بندگی بریتانیا را زینت خود کرده بود!
(سرانجام قاجارها یک طرف‌دار هم پیدا کردند!)
19 پانویس 1: با یقین نمی‌توان گفت که صددرصد تبار فارسی کنونی همان زبانی باشد که در کتیبه‌های هخامنشی‌ها به کار رفته است ... واژه‌ی بگه = baga به معنی خدا ظاهراً به معنی برده یا برده‌ی صنعتگر یا پیاده‌نظام بوده است ... نام همان سلسله یعنی هخامنش خود از نظر معنایی و ساختاری اصلاً واژه‌ای آریایی نیست، هخامنش واژه‌ای مرکب است، یعنی «آقا» و واژه‌ی آقا که واژه‌ای ترکی است به معنی بزرگ و سرور و «منش» نیز یعنی فکر و اندیشه و هخامنش با ترکیب خود امروزه در زبان‌های فارسی و ترکی دیده می‌شود، یعنی اصطلاح «آقامنش»!
20: واژه‌ی «کیشی» در ترکی آذربایجانی که امروز به معنی مرد به کار می‌رود در اصل با واژه‌ی «شاه» همریشه است!
21 پانویس 1: واژه‌ی عربی «خط» با واژه‌های ترکی قاشیماق (خراشیدن)، قاشیق ... هم‌ریشه به نظر می‌آید!
23: زبان ترکی یکی از شاخه‌های زبان مادر بوده که در محدوده‌ی آذربایجان و قفقاز وجود داشته و لذا می‌توان ادعا کرد که زبان ترکی خویشاوندی و قرابت محکمی با اوستا داشته و یا خود تحول و دگرگون شده‌ی زبان اوستایی است!!!
34: herd انگلیسی از «خیل» ترکی گرفته شده است!
38: اینک علمای زبان و تاریخ دریافته‌اند که خانواده‌ی زبانی اورال - آلتاییک همان زبان مردمانی بوده است که در تاریخ به نام سومریان شناخته می‌شدند!
(کدام علمای زبان و تاریخ؟)
39: بشر از بررسی زبان‌های معروف به خانواده‌ی اورال - آلتاییک خیلی غفلت ورزیده است و بشریت از این جهت صدمات و لطمات فراوانی متحمل شده است!
40: داستان سومر و سومریان و ارتباط و پیوند قومی و خویشی آنان با اهالی ترک آذربایجان برای اولین بار توسط من، آن هم حدود سی سال پیش ... مطرح گردید و سپس به جراید کشیده شد!!!
42-43: سومریان یوغ بندگی و خراج‌گزاری آشوری‌ها را پذیرفته بودند و لذا با اطاعت از فرمانروایان آشور و پرداختن خراج‌های سنگین می‌توانستند در سرزمین خود یعنی آذربایجان زندگی نمایند اما ورود اقوام تازه وارد از شمال یعنی مادها از شمال (!) همه چیز را عوض کرد ... بدین ترتیب سومریان سرزمین خود را تحویل مادها دادند و خود به سوی جنوب، به بین‌النهرین حرکت نمودند!
(سومریان نخستین بار پنج هزار سال پیش در تاریخ ظاهر می‌‌شوند، آشوریان 3200 سال و مادها 2800 سال پیش. همزمان کردن ظهور این سه قوم به شعبده‌ و ورد ویژه‌ای نیاز دارد که تنها پان‌ترک‌ها از عهده‌ی آن برمی‌آیند!)
(اگر سومریان اهل آذربایجان بوده‌اند، باید مردمان نادانی باشند که سرزمین خوش آب و هوا و سرسبز و پرنعمت آذربایجان را رها کرده و در وادی گرم و خشک و بی‌بر و بار جنوب عراق ساکن شده باشند! ضمناً باید جامعه‌ی باستان‌شناسی داخلی و خارجی را نیز سخت تنبیه و توبیخ کرد که از کشف نویسنده مذکور پشتیبانی نکرده و باوجود این همه حفاری و کاوش، از این سومریان ساکن آذربایجان (!) حتی یک کاسه‌ی شکسته و یک دیوارخرابه‌ی خشتی نیافته‌اند!)
44: نام واقعی و تاریخی و نخستین آذربایجان همانا «سومر» بوده است!
45: خانواده‌ی زبانی ترکی شامل قلب اروپا و حتی بومیان آمریکا و کانزاس و کانادا و گواتمالا و بومیان کالیفرنیا و کولومبیا و مکزیکو و... می‌شود را در بر می‌گیرد!
(به این نکته هم توجه کنید که کانزاس و کالیفرنیا جدا از آمریکا به شمار آمده‌اند!)
45-46: جایگاه قوم سومر را در خاورمیانه باستان به عنوان متمدن‌ترین قوم جهان باستان، قوم «اینکا» در آمریکای جهان باستان به خود اختصاص داده و باز جالب است بدانیم خود واژه‌ی «اینکا» همانا واژه‌ی «اینک» در زبان ترکی به معنای گاومیش است. فقط نون غنه در نام قوم اینکا کاملاً حفظ شده است!!!
46: وقایع سال 5-1324 خیزش مردم آذربایجان برای کسب دموکراسی و آزادی بود.
(پیدایش و قدرت‌گیری «فرقه‌ی دموکرات آذربایجان» به سرکردگی جعفر پیشه‌وری در طی آن سال‌ها، بنا به تصریح اسناد معلوم و موجود، با طرح و نقشه و دستور و پشتیبانی و هدایت استالین و عوامل او به قصد تصاحب تدریجی شمال ایران صورت گرفته بود. در این غوغای سرسپردگان خائن و وطن‌فروش شوروی، تلاش برای کسب دموکراسی و آزادی معنا و جایگاهی ندارد.)
59: واژه‌ی انگلیسی us با «اؤز» (خود) ترکی مرتبط است!
68: واژه‌ی روسی slon به معنی فیل است ... از واژه‌ی ترکی اسلان و به معنای شیر گرفته شده است!
68: واژه‌ی «قات» در اوستا به بخش‌های و فصل‌های کتاب گفته می‌شود. واژه‌ی code همان قات - گات اوستایی است. این واژه در ترکی به معنی «لا - تا» است!
89: در واژه‌ی Kannibal که آدم‌خوار و بی‌رحم معنی می‌دهد می‌توان به واژه‌ی [ترکی] قان به معنی خون برخورد کرد ... بخش دیگر آن bal است که اکنون در ترکی مصدر «بولاماق» را به معنی آغشته کردن داریم.
124: مصدر ترکی آتماق (انداختن) را در بخش دوم واژه‌ی خراسان ... ملاحظه می‌کنیم! ص 186: خوراسان همان خورآتان (!) است و گفته‌ایم آتان از مصدر [ترکی] آتماق و به معنی طلوع کردن است!
129: دو واژه‌ی «یاغ» ترکی و «روغن» فارسی در واقع دو صورت از یک واژه است!
140: رودخانه آراز دو قسمت شمال و جنوب آذربایجان را از هم جدا ساخته است!
(ذکر دوپاره بودن خاک آذربایجان و اطلاق آذربایجان شمالی به جمهوری باکو (اران سابق) و آذربایجان جنوبی به استان آذربایجان خودمان، در هر نوشته‌ای، برجسته‌ترین نشان و معیار برای پی بردن به «تجزیه‌طلب» بودن نویسنده‌ی آن است. عمله‌ی پان‌ترکیسم با ترویج و تبلیغ دوپارگی دروغین آذربایجان، می‌خواهند چنین القا کنند که سرزمین‌های دو سوی ارس در اصل کشوری واحد و یگانه و پیوسته را تشکیل می‌دادند که سپس با تهاجم و تعدی دولت‌های ایران و روسیه تزاری به شکلی تراژدیک از هم جدا شدند و حال مردمان پاره‌ی جنوبی باید هرچه زودتر خود را از اسارت ایران رها کنند و با پاره‌ی شمالی خود کشور یگانه و مستقلی را چون دوران رؤیایی پیشین خود تشکیل دهند!)
161: واژه‌ی ترکی «آری» (زنبور) قابل مقایسه با واژه‌ی ترکی «آیی» به معنی خرس است. همه می‌دانند که خرس به عسل علاقه دارد لذا بی‌جهت نمی‌تواند باشد که واژه‌ی «آری» خیلی شبیه به واژه‌ی «آیی» باشد!
162: بارماق [واژه‌ی ترکی به معنای انگشت] = بار + ماق. بار = بر = بال = عسل!
(این علامت «=» به معنی «برابر است» را دستِ کم نگیرید. پان‌ترک‌ها با همین علامت ساده‌ و با اعتماد به نفس کامل، مانند عصای جادویی شعبده‌بازها هر حرف و واژه‌ای را به دیگری تبدیل می‌کنند و آب از آب هم تکان نمی‌خورد!)
188: در زبان فارسی مصدر آشامیدن مصدر جعلی از «آش» به معنی نوشیدن است که از ترکی گرفته شده است!
(واژه‌ای به صورت آش و در معنای نوشیدن در زبان ترکی وجود ندارد.)
206: ساققال (ریش در زبان ترکی) واژه‌ای سومری است و هرکس اندک آشنایی با واژه‌های سومری داشته باشد متوجه این مسئله خواهد شد!
(عجیب است که متخصصان سومرشناسی تاکنون متوجه این «مسئله» نشده‌اند، چه رسد به کسانی که آشنایی اندکی با این زبان دارند!)
209: واژه‌ی «درخت» از در + اک (اکمک، کاشتن در زبان ترکی) به معنی چوبی که به دست انسان کاشته شده و نه درخت خودرو!
211: «آغ» ترکی را در فارسی «خشتک» می‌نامند که در اصل «خیستک» است یعنی محل خیس شدن به هر دلیل ممکن!
249: «زر» فارسی و «ساری» (زرد) ترکی هم‌ریشه است!
271-270: نام پایتخت کشور ونزوئلا یعنی «کاراکاس» علاوه بر اینکه در ترکی به شکل «قاراقاش» به معنای ابرو سیاه یا سیاه ابرو است، حتی در همان شکل کاراکاس نام قومی از اقوام ترک نیز می‌باشد!!!
ص 284: مورد جالب توجه در رابطه با پیوند و هم‌ریشه و هم‌منشأ بودن فرهنگ و تمدن بومیان آمریکا و مردم آلتاییک (ترکان) این است که در میان آلتاییک‌ها نظام شمارش و بخش‌بندی از لحاظ تعداد و ارقام، نظام اعشاری بوده است!
298: واژه‌ی ترکی «آنلاماق» (فهمیدن) با واژه‌ی «انگاردن» فارسی هم‌ریشه است!!!
299: واژه‌ی ترکی «آی» (ماه) با واژه‌ی فارسی «آیین» مربوط است ... لذا با اطمینان می‌توان گفت که واژه‌ی آیین یک واژه‌ی ترکی است!!!
301: به نظر می‌رسد «آیاز» (آسمان صاف) ترکی صورت منفی «یاز» باشد. یاز صورتی است از یاغ است! و یاغ تخفیف یافته‌ی یاغمیش و یاغی است، یعنی باران و بارانی!!!
(این درس‌آموختگان مکتب باکو نه تنها به طور شعبده‌بازانه واژگان غیر ترکی را به ترکی تبدیل می‌کنند، بلکه به همین زبان نیز رحم نکرده، واژگان ترکی را به هر شکل و حالتی که میلشان است تغییر می‌دهند و تبدیل می‌کنند!)
304: به نظر می‌رسد که واژه‌ی ترکی «ایاق» (پا) با ریشه‌ی a+ay هخامنشی به معنی آمدن ارتباط داشته باشد و می‌توان اظهار نظر کرد که در زبان هخامنشی‌ها نیز این واژه دخیل از زبان سومری بوده است. این واژه و امثال فراوان آن قدمت زبان ترکی را در سرزمین‌های ایران نشان می‌دهد!!!
(توجه کنید که میان دوران زبان سومری و پارسی باستان هزار سال فاصله وجود دارد و نمی‌دانم چگونه ممکن است که یک واژه‌ی سومری از روی این هزار سال بجهد و مستقیم وارد زبان پارسی باستان شود!)
324: واژه‌ی ترکی «ازمک» (له کردن) از لحاظ ریشه‌شناسی با واژه‌ی فارسی «خستن» می‌تواند مرتبط باشد!
327: «اکمک» (کاشتن، نان) ترکی = «زگ» (راست) سومری!!!
(نویسنده نوزده خط مطلب در توجیه و ماست‌مالی کردن این عدم ارتباط و تشابه میان واژه‌ی ترکی و سومری نوشته است!)
328: مصدر «اکمک» در ترکی با واژه‌ی «کاشتن» فارسی از یک ریشه است. همچنین واژه‌های آغاج، آکاج، کاج و... با واژه‌های فوق از یک ریشه است!
364: «اؤرتمک» ترکی همان var اوستا با همان معنی است، یعنی پوشاندن، نهفتن و در پناه گرفتن ... پرده، پالتار، پالتو، پالان، بور، بوریا را نیز از ریشه‌ی فوق باید دانست!!!
384: واژه‌ی «امید» در فارسی عاریتی است و از ترکی وارد فارسی شده. شکل ترکی امید، «اومود» و «اوموغ» است!!!
390: واژه‌ی انگلیسی Ox (گاونر) با واژه‌ی ترکی «اؤکوز» هم‌ریشه است!!!
392-393: واژه‌ی «ارش» (واحد طول) و نام «آرش» در فارسی و مصدر «اؤلچمک» (= اندازه گرفتن) در ترکی از یک ریشه و بُن هستند!
411: واژه‌ی «روی» در فارسی به معنی فلز ذوب شدنی با مصدر «اریمک» (ذوب شدن) ترکی هم‌ریشه است!
415: «ائل» (عشیره و طایفه) ترکی = اَرَد (خدمتکار) سومری!!!
423: در فارسی واژه‌ی «ریه» به معنی قد کشیدن و دراز شدن برنج و در زبان ترکی واژه‌ی «اریمک» به معنی آب شدن، ذوب شدن و نیز در انگلیسی واژه‌ی Rice به معنی برنج با ریشه‌ی فوق [اییرمک (ریسیدن)] مربوط می‌شود!
425: به عنوان خاطره‌ای از فردی که بعدها تبدیل به دوستی مهربان برای من شد، نقل می‌کنم که روزی در محل کارم نشسته بودم این دوست پیش من آمد و اظهار ناراحتی کرد ... من این خاطره را ظاهراً در جای دیگری از این کتاب نیز نقل کرده‌ام!!!

/ 17 نظر / 35 بازدید
نمایش نظرات قبلی
داریوش کیانی

دوست میهن‌پرست و ارجمند: هردوت در کتابش (کتاب اول/ بند 204) به صراحت می‌گوید که «در کرانه‌ی شرق دریای کاسپین (مازندران) دشت وسیعی گسترده که بخش عمده‌ی آن کشور ماساگت‌ها است.» بنابراین رود آراکسی که به گفته‌ی هردوت (کتاب اول/ بند 201) همین ماساگت‌ها در آن‌سوی‌اش می‌زیستند ربطی به رود ارس - که در غرب دریای مازندران واقع است، ندارد. معمولاً این آراکس را برابر جیحون می‌دانند.

ائلناز

ژ.اوپر(1825- 1905 .م.) نخستین دانشمندی بود كه قرابت بین زبان های خانواده اورال - آلتایی وسومری را پیش كشید. بعد از او فریتز هومل( 1854-1936) سومر شناس آلمانی ابتدا زبان سومری را از زبانهای آلتایی شمرد ودر 1884 پیشتر رفته و با برابر نهادن واژه های سومری و توركی و توضیح حدود 350 واژه سومری به كمك واژه های زبان توركی بر ارتباط زبان سومری و زبان های توركی تاكید كرد. وی از مطالعات خود به این نتیجه رسید كه: شاخه ای از اجداد باستانی اقوام تورك حدود سال هاس 5000 سال قبل از میلاد از وطن خود واقع در اسیای مركزی حركت كرده و به آسیای مقدم امده سومرها را پدید آورده اند. آثار بازمانده از زبان سومری نشان میدهند كه زبان توركی در آن اعصار چگونه بوده اند.(1) منبع نظریه Gelb, Ignace J.. "Sumerian language". Encyclopædia Britannica Online. Encyclopædia Britannica. Retrieved 2011-07-30. The A.K. Grayson, Penguin Encyclopedia of Ancient Civilizations, ed. Arthur Cotterell, Penguin Books Ltd. 1980. p. 92 Our sixty-minute hour comes from Sumerian-universiteit leiden..

آزربایجانلی

خب هدفت از مخدوش کردن چهره های ملی ما تورکها چیه؟ این رو بدون دریا به دهن سگ نجس نمیشه، اصلا هدفت از این وبسایت چیه که درست کردی؟! تفکرات متفعن پان فارسی با در رفتن پهلوی ملعون و رضا پالانی از عیران! دیگه عمرشون تموم شد، تو چی میگی این وسط؟ واقعا برات متأسفم که افکار شونیزمی کسروی رو بلغور میکنی، فرضیه آذری! بودن ما تورکهای آزربایجان خیلی وقته که از طرف استاد محمدصدیق دوزگون رد شده، حالا تو میخوای ما رو آذری بنامی؟! آذری باباته، ما تورکیم، اصلا خوشمون نمیاد عاریایی و عیرانی باشیم، ملت آزربایجان دیگه بیدار شده، محاله دیگه بتونید جوونای مارو مثل گذشته شستشوی مغزی بدید، یه تعداد انگشت شمار از ساتقین ها و مانقورت ها مثل مهدی فرخی بین ما هستن که خودمون اونا رو نابود میکنیم، یاشاسین آزربایجان، مرگ بر فارس و کرد و ارمنی

sepi

لطیفه ها رو ولش کن. اگه راست میگی در مورد ازدواج با محارم در زمان هخامنشیان و کورش و همچنین اثار باستانی قبا از اسلام که اقای محمد ناصر فرد از ترکان رو در ایران یافته نظر بده؟معلومه که نظر منطقی نداری بدی و مثل همیشه کامنتم رو از شدت عصبانیت نمایش نمیدی چون واقعیت تلخه استاد قلابی و رمان نویس!!!

خشيار

ﻳﻨﻰ ﺷﺒﻮﺭﻭﺯ ﺑﻪ ﺍﻳﻦ ﺑﻠﺎﻙ ﺳﺮ ﻣﻴﺰﻧﻢ ﺗﺎ ﺍﺯ ﺩﺳﺖ ﺟﻮﻛﻬﺎﻱ ﺩﺳﺖ ﺍﻭﻝ ﺑﺎﻧﺘﺮﻙﻫﺎﻯ ﺧﺎﻳﻦ ﻛﺮﻛﺰﺍﺩﻩ ﻧﺎﺳﻴﻮﻧﺎﻟﻴﺴﺖ ﺗﺤﺮﻳﻔﻜﺮﻩ ﻋﺠﻮﺯﻩ ﺑﺨﻨﺪﻡ.

ﻳﻨﻲ ﻭﺍﻗﻌﺎ ﺷﻤﺎ ﺗﺮﻙ ﺯﺑﺎﻧﺎﻥ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺭﻳﺪ ﻳﻚ ﺗﺎﺗﺎﺭﻩ ﻭﺣﺸﻲ ﺑﺎﺷﻴﺪ ﻭﻟﻲ ﻳﻚ ﻣﺎﺩ ﺗﺮك ﺯﺑﺎﻥ ﻧﺒﺎﺷﻴﺪ, ﺧﻠﺎﻳﻖ ﻫﺮﺟﻪ ﻟﺎﻳﻖ. ﻣﻦ ﺑﻮ ﻳﺎﺯﺍﻧﺎ ﺗﻮﺭﻛﻮ ﺩﺍﻧﻮﺷﺎﺭﺍﻡ ﺑﻠﻜﻪ ﻏﻴﺮﺗﻠﻲ ﺍﻭﺳﺴﻮﺯ, ﻭﺍﻗﻌﺎ ﺍﺑﺮﻭﻣﻴﺰﻩ ﺍﺑﺎﺭﺍﻳﻮﺯﺳﻮﺯ ﻟﻬﻨﺖ ﺍﻭﺳﺴﻮﺯ . ﺷﻌﻮﺭﻭﻣﻮ ﻓﺎﺭﺳﻠﺎﺭ ﻳﺎﻧﻮﻧﺎ ﺍﺑﺎﺭﺩﻭﻳﺰ ﻭﺍﻗﻌﺎ ﺍﻟﻠﺮﻳﺰ ﺍﻟﻮﻣﺎﺳﻮﻥ.

یاراس

اصلا ما پان تورک ما جدایی طلب وطن خودمونه تو رو سنه نه [نیشخند]

سجاد

ﺧﺨﺨﺨﺦ ﺍﻛﻪ ﺗﻮ و ﺍﺭﺑﺎﺑﺖ ﺑﺎﺩﻛﻮﺑﻪ! ﻭﺟﻮﺩ ﺍﻳﻨﻮ ﺩﺍﺷﺘﻴﻦ ﻛﻪ ﺑﺮﻳﺪ ﺍﺯ ﺍﺭﻣﻨﻴﺎ ﻗﺮﻩ ﺑﺎﻏﻮ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺗﺼﺮﻑ ﻛﻨﻴﺪ, ﻣﻴﺘﻮﻧﻴﺪ ﺍﺩﻋﺎﻯ ﻭﻃﻦ ﺑﻜﻨﻴﺪ, ﻓﻴﺪﺍﻯ ﺍﻭﻟﻮﻡ ﺍﻧﺎﻳﻮﺭﺩﻭﻳﻴﻢ ﺍﻳﺮﺍﻧﻴﻢ.

وحید

سلام. آباء و جداد من ترک بودند و از عشایر ترک. دیگه از عشایر ترک ما ترک تر نداریم. اما یه چیزی بگم. این خزعبلات پان ترک هارو واسه خنده خوبه پخش کنیم. ما هر زبانی داشته باشیم و از هر قومی باشیم، ایرانی هستیم و باید متحد باشیم. این دسیسه قدرتهای بزرگ برای انشقاق در قویترین ، بزرگترین و کهن ترین کشور دنیاست. و تنها آگاهی علاج مبارزه با این دسمن پنهان هست. پیروز باد ایران

saba

کلمه "تیلیف" در زبان ترکی به معنی برگ چای می باشد که از کلمه "tea leaf "در زبان انگلیسی گرفته شده: tea چای:leaf : برگ