آذربایجان، مسکن جاودانه‌ی ایرانیان

  • آذربایجان سرزمین پهناوری است که قرن‌ها بلکه هزاره‌ها پیش از این مسکن اقوام ترک بوده است. در طی سده‌های پیش از میلاد بنا به نوشته‌ی مورخان، آذربایجان با نام‌های مختلفی همچون آلبان و اران ... نامیده می‌شده است. این سرزمین شامل کشور جمهوری آذربایجان و آذربایجان ایران است (عجب‌شیر در گذر زمان، 1389، ص 11)

با عرض تأسف برای نویسنده‌ی مطلب فوق و هم‌مسلکان وی، باید گفت نه قرن‌ها و نه هزاره‌های پیش، سرزمین آذربایجان مسکن و زیستگاه اقوام زردپوست ترک نبوده است. باستان‌شناسان تاکنون اسکلت، کاسه و بشقاب، پاره چادر یا تکه آجری در این منطقه نیافتده‌اند که بتوان آن را به اقوام ترک برخاسته از مغولستان نسبت داد و مورخان و جغرافی‌نویسان و جهانگردان ایرانی و ناایرانی نیز هرگز چیزی درباره‌ی حضور چنین مردمانی در این بخش از ایران نقل و روایت نکرده‌اند! تنها از دوران قاجار به این سو است که نویسندگان و سرایندگانی در آذربایجان یافته می‌شوند که مطالبی را برای نخستین بار به زبانی ترکیِ ایرانی می‌نویسند. روشن است که ترکی‌گویی و ترکی‌نویسی ایرانیان آذربایجانی هرگز و به هیچ‌وجه نمی‌تواند برای آنان هویت و ملیت و تباری جدا و مغایر با دیگر ایرانیان بیافریند.
سرزمین‌های شمالی ارس، به گواهی اسناد جغرافیایی کثیر و فصیح موجود، پیشتر، آلبانیا و اران خوانده می‌شد و تنها در سال 1916 میلادی بود که بنا به توطئه‌ی عثمانی و روسیه و به قصد تجزیه‌ی خاک ایران، این سرزمین «آذربایجان» نام گرفت. متأسفانه به دلیل عدم توجه مسئولان فرهنگی ذی‌ربط به این موضوع و ابعاد و ریشه‌های این توطئه‌ی بزرگ انجام یافته برضد ایران و ایرانیان، در کتاب‌هایی که قلم‌به‌دستان تجزیه‌طلب و قومیت‌ساز در داخل کشور منتشر می‌کنند، فریبکارانه و دروغ‌پردازانه چنین تبلیغ و القا می‌شود که گویا خاک آذربایجان از آغاز تاریخ، سرزمین‌های شمالی و جنوبی رود ارس را توأمان شامل می‌شده و سپس با زور و دسیسه‌ی دو دولت ایران و روسیه‌ی تزاری در قرن نوزدهم به دو بخش تقسیم شده و اینک اهالی آذربایجان ایران باید هرچه زودتر خود را از چنگ دولت و ملت ایران رها کنند و به هم‌نژادان و هم‌تباران - خیالی - خود در کشور آذربایجان بپیوندند و - به اصطلاح - به زیر بیرق «جمهوری جعلی آذربایجان» بروند و به سرکردگی موروثی خاندان «علی‌اف» تن دهند! درج و تبلیغ وسیع نام‌هایی جعلی چون «آذربایجان ش م ا ل ی» و «آذربایجان ج ن و ب ی» در مقالات و کتاب‌های همین قلم‌به‌دستان، نیرنگی و ترفندی است در همین راستا و به قصد القای توهم پیوسته بودن دو آذربایجان و ضرورت اتحاد دوباره‌ی‌ آنان - که متأسفانه مورد پیگرد و برخورد قانونی مسئولان ذی‌ربط قرار نمی‌گیرد.

  • از قدیم الایام در سرزمین ماد آتورپاتن طوایف و اتحادیه‌های قبیله‌ای ترک‌زبان زندگی می‌کرده‌اند. بیش از همه‌ی محققان دیاکونف نویسنده‌ی تاریخ ماد به این موضوع اشاره کرده است (همان کتاب، ص 17).

چنان‌که گفته شده، وجود تیره‌های مغولستانی در شمال‌غرب ایران، ادعایی است موهوم، بی‌پایه، دروغین و فریبکارانه و تاکنون هیچ‌یک از قلم‌به‌دستان مسلک ضدایرانی و ضداسلامی پان‌ترکیسم نتوانسته‌اند کمترین خدشه‌ای به این حقیقت استوار وارد سازند و از این رو، راهکاری جز حقه‌بازی و جعل و تحریف پیش پای خود نیافته‌اند. این چنین است که نویسنده‌ی مطلب فوق چیزی را به استاد روانشاد، ایگور دیاکونُف، نسبت داده است که حتی روح آن مرحوم از آن بی‌خبر است! دیاکونف در کتاب خود هرگز به حضور اتحادیه‌های فرضی ترک‌زبان اشاره نکرده است و باوجود اجبار و فشار مقامات جمهوری جعلی آذربایجان برای تحریف تاریخ در کتاب خود، هرگز تن به خواسته‌ی کثیف و پلید آنان نداد. وی در کتابش (تاریخ ماد؛ ترجمه کریم کشاورز؛ تهران: انتشارات علمی و فرهنگی، 1380، ص 63) تصریح کرده است: «زبانی که مردم عهد باستان، مادی می‌نامیدند به زبان‌های ایرانی تعلق داشته است».

  • پرفسور دمنانور ... با بیانی قاطع و بدون شک و تردید (!) به موقعیت آذربایجان آن روزی و اسکان ترکان در این سرزمین و زبان آن اشاره کرده می‌گوید: آذربایجان ... سرزمینی است که از حوالی تهران (!) آغاز شده، همدان، زنجان، دریاچه‌ی ارومیه را دربرگرفته و تا کوه قاف (قفقاز) کشیده شده است ... نخستین صاحبان سرزمین ایران پیش از میلاد مادها هستند (!) ... مادها ترک بودند ... آغازگر دولت ایران همانا دولت ترک ماد می‌باشد! (همان، ص 18)

از آنجا که اسناد و آثار تاریخی و جغرافیایی و باستان‌شناسی موجود به حضور تیره‌های مغولستانی در شمال غرب ایران گواهی نمی‌دهند و مدرکی نیز درباره‌ی «آذربایجان» نام‌داشتن اراضی شمالی رود ارس وجود ندارد، قلم‌به‌دستانی چون نویسنده‌ی مطلب فوق چاره‌ای جز استناد به پروفسور - دکترهای قلابی و بی‌هویت باکو، که گویی کلامشان حکم سند تاریخی دارد، ندارند و با پیش کشیدن نام افرادی ناشناخته - که حتی معلوم نیست جعلی‌اند یا حقیقی - و دکتر و پرفسور خواندن آنان، قصد ارعاب خوانندگان خود را دارند؛ اما بی‌خبرند که مسلک پان‌ترکیسم - که کارخانه‌ی جعل و فریب و دروغ و شرارت است - روسیاه‌تر و رسواتر از آن است که بتواند مردم آگاه و وطن‌خواه ایران را فریب دهد و خاک ایران را پاره‌پاره کند.

  • سندی دیگر حاکی از این است بنیان‌گذار سلسله‌ی شاهنشاهی در ایران احتمالاً ترکی به نام ارشن یا ائلشن بوده است. او در حالی که رهبری سرزمینی در همسایگی ایران را به عهده داشته، مردم ایران‌زمین را به قیام فراخوانده و به آنان استقلال بخشیده است. او نهایتاً در سال 876 م. در جنگ کشته شد! (همان، ص 19)

سند موهومی که نویسنده‌ی مطلب فوق از آن نام می‌برد بدون آنکه کسی آن را دیده و شناسایی کرده باشد، از محصولات همان کارخانه‌ی پیش‌گفته است! می‌دانیم که نخستین ترک‌زبانانی که در ایران تشکیل سلسله‌ی پادشاهی دادند، غزنویان بودند؛ آن هم نه در هزاره‌ی اول پیش از میلاد بلکه در سده‌ی دهم میلادی / چهارم قمری! دیگر آنکه، «ارشن» - که نامی ایرانی است - برابر «ائلشن» ترکی نیست و قرار دادن حرف «یا» میان این دو نام، ترفندی است فریبکارانه برای ترکی جلوه دادن نام‌های ایرانی؛ کاری که برای این جماعت به سادگی آب خوردن است! خلاصه آنکه ادعای فوق، قصه‌ای است تخیلی که تنها به کار سرگرم کردن و خواباندن کودکان می‌آید و بس!

  • برابر نظریه‌های ارائه شده از سوی متخصصان، میان زبان‌های ایلامی و ترکی قرابت ژنتیکی و نزدیکی ریشه‌ای و دستوری وجود دارد ... تمدن‌های کاسی، گوتی، لولوبی، ماننا و ماد شعبه‌هایی از همین تمدن ایلامی بوده‌اند. زبان همه‌ی اقوامی که این تمدن‌های را به وجود آورده‌اند التصاقی و از گروه زبان‌های اورال - آلتاییک بوده است! (همان، صص 21 و 27)

اتفاقاً متخصصان راستین و آکادمیک زبان‌های باستانی و نه پرفسورهای قلابی باکویی، به‌هیچ وجه قائل به وجود ارتباط میان عیلامیان جنوب غرب ایران و تیره‌های ترک‌زبان ساکن مغولستان نیستند و در دانشگاه‌های معتبر جهان، زبان عیلامی به عنوان زبانی منفرد و بدون خویشاوند معرفی و تدریس می‌شود. ارتباط زبانی عیلامیان با کاسی‌ها و گوتی‌ها و مادها و... نیز تخیلی و اثبات‌نشده است. بیچاره «ژول اُپر» فرانسوی (که حدود 140 سال پیش به اشتباه و به جهت مادی تصور کردن زبان نسخه‌ی عیلامی کتیبه‌ی بیستون، نظریه‌ی ارتباط زبان عیلامیان و مادها را مطرح کرد، که اندکی بعد رد شد) اگر می‌دانست که بعد از رد نظریه‌ی او و روشن شدن حقیقت موضوع و سپری شدن بیش از یک قرن از آن ماجرا، هنوز عده‌ای نادان از فرط درماندگی و واماندگی به نظریه‌ی مردود شده‌ی او آویزان و متمسک خواهند شد، همان زمان نوشته‌های خود را آتش می‌زد یا شاید خودکشی می‌کرد تا شاید از این ننگ بی‌پایان خود را نجات دهد!

/ 19 نظر / 63 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سهراب ایرانی

فیلمهای جدید ترکیه رو به شما پانترکهای باغیرت و باشرف تبریک میگیم.

ابهر.زنجان

آذربایجانی ها همیشه ترک بودند و هستند,و کسی هم نمیتونه هویتشون رو عوض کنه. مگه هرکی ترک باشه حتما باید شبیه مردم مغولستان باشه!!! یعنی افغانی ها,تاجیکی ها,شمالی ها,کرمونی ها,جنوبی ها...همشون شبیه هم اند!!! اونطور باشه پس باید گفت ایناهم هیچکدوم فارس و آریایی نیستند دیگه. ترک ها یه جمعیت کوچیک نیستند که از یه قوم کوچولو تشکلی شده باشند,از اقوام و گروه های مختلفی تشکیل شدند خدا=به خودآ

رضا

سلام نظرات وبلاگ رو می خوندم گفتم در مورد نام اسکو یه منبع رو نشون بدم http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D9%88 اسم این شهر در کنیبه سارگون دوم با نام اوشکایا آمده که علاوه بر این سایت در منابع زیادی هستن که این رو نوشتم اوشکایا یک کلمه ترکی هست اوش به معنی (سه) و کایا هم به معنی ( تخته سنگ بزرگ ,قله و...) به کار می ره که این دو کلمه الان هم در زبان ترکی به کار می رن

رضا

ظاهرا نظر قبلیم که در مورد عدد سه و کلمه کایا بود خوشایند نبوده که تایید نشد اینم یه نمونه دیگه از کاربر کلمه اوش به معنی سه http://www.emamzadegan.ir/emamzadehbank/show-20678.aspx شما لازم نکرد زبان ترکی رو به من یاد بدین !

رضا

جالبه حرف برای گفتن نداشتی !!! بجای چرت و پرت گفتن که عادتته یه بار با مدرک حرف بزن حتما اون سایت امامزاده هم که معرفی کردم رو هم پان ترک ها نوشته ! کوروش پرست بدبخت

رضا

من بهت گفتم اسم اوشکایا یک اسم ترکی هست اون موقع به چه چیز ها متهم شدم با تفسیر امثال تو از پان ترک باید گفتم که شهریار هم پان ترک بوده چون اونم به خودش می گفته ترک شعرشم هست (هارای هارای من ترکم) شهریار پان ترک بوده من پان ترکم یه بار بگو مردم اذربایجان کلا پان ترکن کوروش پرست بدبخت تازه توی کدوم کتیبه اورخون هم کلمه سه اومده هم قله که تو ترکیش رو به من یاد می دی اصلا مگه تو تورکی بلد هستی که کتیبه اورخون رو بخونی تو اگر این کتیبه رو بخوای بخونی فارسی اون رو می خونم اون موقع از کجا می فهمی به جای سه در کتیبه چه معادلی رو قرار داده ! عقل هم خوب چیزی که ازش محروم هستی تو به من گفتی که به سه توی ترکی میگین اوچ منم بهت نشون دادم با دلیل که نظرم تایید نشد که اوش هم گفته میشه حالا تو جواب نداری بچه افغان زاده چرا توهین میکن [لبخند]

مريم

ترکی 28000 واژه از زبان هاي فارسی و انگلیسی و عربی وام گرفته است. طبق تحقیق پروفسور محرم ارگین‌«Prof. Dr. Muherrem Ergin » استاد زبان و ادبیات ترکی در این زبان بیش از ۱۲۰۰۰ کلمه فرانسوی و بیش از ۷۰۰۰ کلمه فارسی و بیش از ۹۰۰۰ کلمه عربی استفاده شده! کسانیکه خواهان دیدن نتیجه مطالعات پروفسور محرم ارگین هستند می توانند به کتاب ایشان با این مشخصات رجوع کنند: Prof. Dr. Muharrem Ergin Üniversiteler için Türk Dili BayrakBasım ve Tanıtım - Horhor Cad. No.20 D:1 Fatih/İstanbul İstanbul 1998 Tel: 531 8748 - 532 2418 ISBN 975-7728-05-5 34.98.0123-97

ایرانی پارسی زبان

درود بر دوست نازنین و میهن خواهم که وبلاگ مفیدی را روبراه کرده و برای ایرانیان منتشر میکند. برادر نازنینم در افتادن عده ای پان ترکیست بی سواد و مجادله ی لفظی و بی ادبانه ی آنان با شما هرگز نباید سر سوزنی شما را بیازارد چرا که از کوزه همان برون تراود که دروست ... اینان که هستند که برای ایران بزرگ و فرهنگ و تمدن بیش از 5 هزار ساله اش خط و نشان بکشند ایرانی همیشه سرفراز بوده و هست و خواهد بود و با رجز خوانی بی خردانه ی عده ای بی سواد هرگز خللی بدین بزرگ فرهنگ اهورایی وارد نخواهد شد. البته این را نیز بگویم که میهن دوستی من هرگز به من اجازه نژاد پرستی و توهین به سایر انسان ها را نخواهد داد اما هرگز هم دربرابر توهین و دزدی فرهنگ و تاریخ سکوت نخواهم کرد. ایرانی هرجا وارد شده انجا را آباد کرده و چنین خواهد ماند. ایرانی به اسلام رنگ و بوی تازه داد ایرانی آن زمان که عده ای از پوشش حتی ستر عورت نیاموخته بودند و از زندگی جز شهوت! زر میپوشیدند و سیر میخوردند و نیک می اندیشیدند که اگر چنین نبود نیم جهان به زیر سلطه ی ایران نمی بود آذربایجان خود واژه ای پارسی است و این منتهای بی غیرتی ترکهای ایران است که خودرا مغول بدانند

ایرانی پارسی زبان

در ضمن دوست عزیزم گاهی بهتر است پاسخ بی خردان داده نشود چرا که گاه ممکن است اینان دچار توهم اهمیت شوند و گمان کنند که لابد حرفشان درست است که شما به ایشان پاسخ می دهید بر فرض که اینان بگویند تمام دنیا ترک بوده و هست آیا کسی باور خواهد کرد ؟؟؟ شنونده باید عاقل باشد که هست ... درود بر شما

تبریزی

واسه شادی پان ترکها:حضرت ادم ترک بود,قران هم نخست به زبان ترکی نازل شد,اما پان فارسها عربیش کردن.کریستوف کلمب هم ترک بود.همه جهان ترک بودن پان فارسها هویت اونها رو ازشون گرفتن, دایناسورها هم ترک بودن پان فارسها نابودشون کردن