زبان فارسی و نفوذ زبان ترکی

  • پژوهش ما درباره‌ی واژه‌های ترکی در زبان پارسی علاوه بر اینکه قدمت تأثیرات متقابل این دو زبان را برهمدیگر نشان می‌دهد، تأثیرات قدیمی و بسیار ژرف (!) زبان ترکی بر زبان پارسی را بر اساس اسناد زبان‌شناسانه (!) تصدیق می‌کند. (دردانه رحیملی؛ واژه‌های ترکی در زبان فارسی؛ ترجمه‌ی یونس وحدتی؛ ویراستاران علمی و فنی!: پرفسور توفیق حاجیلی و دکتر علی داشقین؛ تصدیق کنندگان!: دکتر ر.ح. عیوضلی و دکتر س.ح. مهدی‌قیزی!؛ تبریز: نشر اختر، 1381، ص 5)

نویسنده‌ (یا شاید مترجم ِ) کتاب یادشده - که انبوهی دکتر و پرفسور قلابی و پان‌ترکیستِ باکو‌ساخته آن را تأیید و تصدیق کرده‌اند تا خدایی نکرده کسی در درستی و ماهیت علمی آن شک و تردیدی به خود راه ندهد! - در این کتاب، بسیاری از واژه‌های اصیل ایرانی را ترکی‌تبار و وام گرفته و دخیل از این زبان می‌انگارد تا بلکه از این طریق برای زردپوستان مغولستانی بهانه‌ای برای فخرفروشی به دیگر فرهنگ‌ها فراهم کند! اما جالب است که برای هیچ یک از ادعاهای خود شاهد و مثالی ندارد و نمی‌تواند ثابت کند و نشان دهد که واژه‌های مورد نظر او سابقه‌ای در زبان ترکی دارند و در متون نوشتاری آن به کار رفته‌اند. جالب‌تر آنکه هرگاه درجایی نویسنده‌ی باکویی کتاب از شدت رسوایی نتوانسته است ماهیت و اصالت ایرانی یک واژه را به طور کامل پنهان کند، مترجم کتاب - که کاسه‌ی داغ‌تر از آش است و در پایبندی به اصول مسلک خود گوی سبقت را از نویسنده‌ی کتاب هم ربوده است - نظر وی را رد می‌کند:

  • مؤلف می‌گوید ... درباره‌ی منشأ این واژه (باغ) دو دیدگاه بیان می‌کنند که اولی ترکی بودن واژه است و دومی اینکه ریشه‌ی باغ را به زبان سغدی می‌رسانند. اما چنین نظری را نمی‌توان پذیرفت. هرچند که این واژه در زبان‌های ایرانی پهلوی و سغدی به کار رفته است اما حقیقت این است که واژه‌ی باغ از زبان ترکی به این زبان‌ها وارد شده است!!! (ص 32)

از آنجا که برخلاف تصریح متن چیزی درباره‌ی «تأثیرات متقابل این دو زبان برهمدیگر» در این کتاب نیامده و فقط به تأثیرات فرضی زبان ترکی بر فارسی پرداخته شده است؛ باید پذیرفت که لابد مترجمْ کتاب را به‌تمامی، تحریف و جراحی و ناقص کرده است!

  • ایلخی‌بانان آذربایجان در زمان حکومت «دارا» مالک سیصدهزار رأس اسب بودند که در حیات اجتماعی - سیاسی منطقه نقشی حیاتی بر عهده داشتند. (همان کتاب، ص 4)

نویسنده/ مترجم با نقل مطلب بی‌ربط و بی‌پایه‌ی فوق گویا می‌خواهد نتیجه‌گیری کند که ترکان از زمان «دارا» در شمال غرب ایران صاحب نفوذ و قدرت بوده‌اند؛ اما حقیقت آن است که دارا شخصیتی اسطوره‌ای است و نه تاریخی و هرچه به دوران و کارنامه‌ی او مربوط است همگی در همین دایره‌ی اساطیر می‌گنجد. ضمن آنکه در روایات اسطوره‌ای موجود چیزی درباره‌ی ایلخی‌بانان آذربایجان نیامده است و البته همگی می‌دانیم که رخنه و سیطره‌ی «زبان» ترکی (و نه «تبار» ترکی، که هیچ مستند و مدرکی ندارد) به شمال غرب ایران در فاصله‌ی دوران صفویه و قاجار رخ داده است.

  • زرینه‌زاده بر اساس کتاب محمود کاشغری می‌نویسد: مرزهای آذربایجان قدیم از سمت غرب تا مرزهای سوریه‌ی قدیم ادامه داشت. ابوریحان بیرونی نیز می‌نویسد: شهر موصل که امروزه جزو شهرهای عراق محسوب می‌شود درگذشته داخل مرزهای سرزمین آذربایجان قرار داشت. (همان کتاب، ص 4)

حدس شما کاملاً درست است: کاشغری و ابوریحان هرگز چنین گزافه‌های دروغینی را از قلم خود جاری نکرده‌اند.

  • شمار ترک‌های ساکن در ایران در حدود سی میلیون نفر می‌باشند (همان کتاب، ص 5)

این گفته را بی‌تردید در نوشته‌های بسیاری از پان‌ترکانِ تجزیه‌طلبی که طبق دستور در پی نفاق‌افکنی در ایران و ازهم‌بیگانه جلوه دادن ایرانیان هستند، دیده‌اید. منظور سخن فوق آن است که ایرانیان آذربایجانی، به لحاظ هویتی و ملیتی «ایرانی» و یگانه و همتبار با دیگر ایرانیان نیستند بلکه «ترکانی» هستند که به هر دلیلی در محدوده‌ی خاک ایران ساکن شده‌اند و جزیی ذاتی از آن آب‌وخاک نیستند! اما برخلاف این خدعه و دسیسه‌ی رسوا شده‌ی پان‌ترکان معاند، همه‌ی شهروندان این کشور «ایرانی‌اند» و به تبار و هویت و ملیت و نظام مشترک و واحدی تعلق دارند و هیچ نیرو و نیرنگی نمی‌تواند به وحدت و وفاق هزاران ساله‌ی ایرانیان کمترین آسیبی برساند.

  • ت. حاجی‌یف با پژوهش طوایف و قبایل ترک‌زبان که در هزاره‌ی اخیر به آذربایجان کوچیده‌اند آشکار می‌سازد که تمامی این طوایف و قبایل ترک‌زبان پس از ساکنان اصلی و ترک‌زبان آذربایجان به این سرزمین کوچیده‌اند (همان کتاب، ص 5)

نه حاجیف و نه صدها «اف» نادان دیگر تاکنون نتوانسته‌اند سندی را در اثبات رواج یا کاربرد زبان ترکی در شمال غرب ایران در اعصار پیش از روزگار صفویان (بلکه قاجار) بیابند و نشان دهند. طرح چنین ادعاهای جاهلانه و بی‌پایه‌ای باوجود اسناد معتبر و خدشه‌ناپذیر زیر، در حکم مشت به سندان کوفتن و عِرض خود بُردن است:

  • «زبان آذربایجان و ارمینیه و اران فارسی و عربی است.» (ابو اسحاق اصطخری؛ المسالک و الممالک؛ لیدن: مطبعه بریل، 1927، صص 192-191)
  • «زبان مردم آذربایجان و بیشتر مردم ارمینیه فارسی است و عربی نیز میان ایشان رواج دارد.» (ابن حوقل؛ صورةالارض یا سفرنامه‌ی ابن حوقل؛ ترجمه و توضیح دکتر جعفر شعار؛ تهران: انتشارات امیرکبیر، 1366، ص 96)
  • «غالب اهالی آن (تبریز) فارسی‌زبان‌ها هستند اما در میانشان ارمنیان بسیاری وجود دارد.» (جان بل؛ سفرهایی از سنت پترزبورگ روسیه به اقصا نقاط آسیا؛ گلاسگو، 1763، ج1، ص 79)

نویسنده یا مترجم کتاب (تمایز این دو باتوجه به دستکاری‌های مفصل مترجم در متن اصلی، امکان‌پذیر نیست!) برای اثباتِ - به خیال خود - نفوذ زبان ترکی به قدیمی‌ترین لایه‌های زبان فارسی از کاربرد واژه‌های ترکی مربوط به اعضای بدن در زبان فارسی سخن می‌گوید و برای نمونه، واژه‌های «قاش» (ابرو) و «بود» (ران) را ذکر می‌کند (ص 37)! اما چنین واژه‌هایی در کدام یک از زبان‌های ایرانی و از جمله فارسی و گویش‌های گوناگون آن به کار می‌روند؟!!! از این دست مسخره‌بازی‌های نویسنده/ مترجم بسیار است؛ چنان‌که - برای نمونه - در جایی دیگر (ص 61) واژه‌ی ترکی «تُز» (غبار) را جزء لغاتی ترکی داخل شده به زبان فارسی می‌انگارد؛ اما چنین لغتی هیچ کاربرد و حضوری در زبان فارسی ندارد!

/ 16 نظر / 154 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حمزه پارسا

استاد گرامی، خاستگاه اصلی ترکان آلتای قزاقستان است یا بخشی از مغولستان و یا بخش‌های شرقی روسیه امروزی؟ اصولاً ریشه این قوم بیابانگرد کجاست؟ چون ادعا دارند که بازماندگان سکایی‌ها هستند! خیلی خنده‌دار است که سکایی‌هایی که زبانشان هندواروپایی بوده (به طور خاص ایرانیک) ترک بوده‌اند! کلاً جالب است که تمام اقوام باستانی مورد ادعای پان‌ترکان زبانشان ترکی نبوده است!

آراز

یه سوال تو فکر میکنی چقدر کلمه ترکی توی فارسی الان رایج هست نگو هیچی که میشه جوک چون خود کلمه اقا و خانوم ترکی هست و کلماتی نظیر بشقاب,اتاق,چاپار,.......

آراز

من حرف تو رو قبول میکنم کلمات فارسی هم در ترکی رایج هست ولی تو هم یک چیز رو قبول کن هر کسی که گفت ترک هستم وطن فروش نیست من هم خودم رو ترک میدونم بیا منظره کنیم اما فقط بر اساس مدرک و وقتی نظر نوشتی خواهشا به هیچ کس توهین نکن تو که خودت رو یک اریایی می دونی نباید به دیگران توهین کنی در خیلی از تالار های گفت وگو در اینترنت فارس ها و ترک ها باهم حرف میزنند ولی توهین نمی کنند تو توی پاسخ بسیاری از نظرات تقریبا فقط توهین کردی به جای پاسخ دادن

آراز

تا قبل از قرن بیستم همه مادها رو ترک میداسنتد نمونش یک تاریخ دادن فرانسوی هم کتابی نوشته بود ولی بعد از قرن بیستم این صحبت ها پیش امد در حالی که تو عکس این رو گفتی و موضوع ترک بودن از مدت های زیادی مطرح هست گفتن شواهد جدیدی پیدا شده ولی کو مدرک من ازت تو میخوام جواب سوال های من رو بدی 1-چرا از زبان اذری که حتی خیلی ها گفتن تا حدود 400 سال پیش هم در اذربایجان رایج بود یک کتیبه یا نوشته ای در حد کتاب 10 صفحه ای نیست کلش چند بیت شعر هست که نمیشه با لهجه های دیگر فارسی جداش کرد یعنی مردم اذربایجان تا حدود 400 سال پیش سواد نداشتن؟و بعد از اومدن ترک ها سواد دار شدن؟حداقل یک کتاب هم در این مورد نیست؟ 2-اگر درست باشه پس الان ما اذربایجانی ها باید از ترک ها بدمون بیاد ولی برعکس هست و شما فارس ها بدتون مییاد به نظرت این شدنی هست؟همه مردم اذربایجان ترکی رو خیلی دوست دارن نمونش شعریار که در شعر هاش این زبان رو ستایش میکنه 3-در منابع اشور ساکنان دریاچه ارومیه ایشغور نامیده شده این کلمه فارسی نیست؟ 4-در ضمن شما یک دانشمند رو هم معرفی کن که بگه کتاب دده قوروقد جعلی هست به سوال ها جواب بده اگر جواب روشن باشه چرا که قبول ن

آراز

در ضمن مصر هم زبانش رو تغییر داده اما صدا کتیبه به زبان مصری هست که این رو تایید می کنه من بر مبنای کدوم کتیبه قبول کنم! ایران یعنی سرای ترک و فارس این رو من نمیگم تو روز خلیج فارس تو شبکه ها تلویزیونی نوشته بودن ظاهرا این موضوع فارس بودن اذرباجان در داخل کشور هم پذیرفته نمیشه در ضمن نادر شاه افشار هم به این موضع اشاره کرده و ایران رو سرای ترک وفارس دونسته ولی در کل زنده باد ایران سرای ترک و فارس

آراز

دو نظر اخر من جواب نداشت !

داریوش کیانی

دوست ارجمند جناب آقای جمشید کیانی درود بر شما. من آقای صفی‌زاده را فقط به‌واسطه‌ی نوشته‌هایش - که صبغه‌ی باستان‌گرایانه دارد - می‌شناسم. گمان نمی‌کنم آن وبلاگ متعلق به او باشد؛ اما به هر حال از شما سپاس‌گزارم که مرا از وجود آن وبلاگ و سرقت مقالاتم آگاه کردید. کامروا باشید.

فرزند ایران

اگر براتون امکانش هست درباره قوم ماساژت (ماساگت) و این ملکه قلابی و خیالی پان‌ترکیست‌ها که افتخار می‌کنند قاتل کوروش بوده است هم بنویسید. تا جایی که من می‌دانم ماساژت‌ها اصلاً ربطی به ناحیه آذربایجان و ترکان ندارند و در بخشی از آسیای میانه بوده‌اند. با سپاس از شما پژوهشگر برای نوشته‌های روشنگرانه و ارزشمندان.

مریم( میهنم ایران زمین)

درود بر شما من تارنگار ارزشمند شما رو لینک(پیوند) کردم لطفا از وبلاگ منم بازدید کنید ، ممنون میشم اگر دیدگاهتون رو بیان کنید

سهراب ایرانی

درود به استاد ارجمند خودم ودوستان گرامی، جناب آراز شما فرمودین که پژوهشگر عزیز ماتوهین کردن! عجب! این پرسش پیش میاد که اگر شما مطالب رو کامل و بدون تعصب مطالعه کرده باشین، چطور امکانش هست که توهینهای پانترک فحاش و متعفن رو ندیده باشین وپاسخهای قاطع به میهن فروشهارو دیده باشین? منابع متقنی که استاد معرفی کردنو ندیده باشین? پاسخهای بی بدیع ایشونو ندیده باشین? پیش توپچی و ترقه در کردن?