ترکان در متون آشوری!

  • در منابع آشوری قبل از میلاد به نام توروگ‌ها[ی] ترک برمی‌خوریم که مراد ترک‌های حوزه‌ی دریاچه ارومیه است ("اصل و منشأ ترکان"، مجله تاریخ‌پژوهی، پاییز و زمستان 1386، ص 113)

نویسنده‌ی مطلب فوق در پانویس آن، به دو کتاب به عنوان منبع ادعای خود ارجاع داده است: کتابی از ولادیمیر بارتولد (تاریخ ترک‌های آسیای میانه) و کتابی از محمدتقی زهتابی (تاریخ دیرین ترکان ایران!). حساب ما با دانشمند بزرگی چون بارتولد پیشاپیش روشن است: در صفحه ارجاع داده شده‌ی کتاب او چنین ادعای موهومی وجود ندارد! اتفاقاً حساب ما با نویسنده‌ی نژادپرست و دروغ‌پردازی چون زهتابی نیز پیشاپیش معلوم است؛ چرا که زهتابی در سراسر کتاب خود با ترفندهای شیادانه‌ی ویژه‌ی پان‌ترکیست‌ها، همه‌ی اقوام شناخته شده و ناشناخته‌ی جهان باستان را «ترک» می‌خواند و می‌انگارد، گویی که دنیای باستان یکسره در تصرف و تملک ترکان زردپوست (1) بوده است! ناگفته پیدا است که زهتابی هیچ گونه سند معتبر و قابل اعتنایی در تأیید جعلیات و توهمات انبوهی که به خورد خوانندگان عوام خود می‌دهد در دست ندارد و جز تکرار طوطی‌وار دروغ‌بافی‌های نویسندگان سفارشی‌نویس شوروی سابق که با تخیلات کودکانه‌ی او درآمیخته شده‌اند، کار دیگری نمی‌کند (درباره‌ی این فرد نگاه کنید به ص 48 از مقاله‌ی دکتر حمید احمدی +). نوشته‌های زهتابی اساساً چنان ملغمه‌ای از پریشان‌گویی و فریبکاری است که ماحصل کار خواننده را نه تنها به خنده و تمسخر، بل که به ترحم و دلسوزی وامی‌دارد. برای نمونه، او - به خیال خود - برای نشان دادن ترک بودن سومریان به دو کتاب کاملاً مرتبط و تخصصی (!!!) ارجاع می‌دهد: "سرگذشت قانون" نوشته علی پاشاصالح، و "تاریخ زبان فارسی" نوشته‌ی پرویز ناتل خانلری! حدس‌تان درست است: در این دو کتاب نامرتبط با دانش سومرشناسی نیز هیچ تصریحی به ترک‌زبان بودن سومریان باستان نشده است! سراسر کتاب زهتابی، که برای پان‌ترکیست‌های نژادپرست و تجزیه‌طلب و شمنیست حکم یاسای چنگیز را دارد، آکنده از توهمات پوچ و مضحکی از همین قماش‌ است.
اما توروکوم (Turukkum) سرزمین توروکّی‌ها (و نه توروگ‌ها) که نام آن بیش‌تر در متون بابلی کهن آمده است تا آشوری، سرزمینی بوده متشکل از چندین دولت‌شهر واقع در دره‌های شمال غرب زاگرس (حدود کردستان کنونی) در سده‌ی هجدهم پیش از میلاد، که برخوردار از ساختار به نسبت پیچیده‌ی سیاسی و نظام‌هایی از دودمان‌های اشرافی سهیم در قدرت ارضی بودند و با هوری‌ها پیوند و وابستگی داشتند (2). منابع و مراجع آکادمیک کنونی جهان، بر مبنای شواهد و اسناد موجود، زبان هوری‌ها را زبانی مجزا می‌دانند که با هیچ یک از زبان‌های شناخته شده‌ی دیگر در خاورمیانه‌ی باستان خویشاوندی ندارد (3). ترکی بودن زبان این قوم جعل و توهمی است منحصراً از آن نویسندگان پان‌ترکیست اران و ترکیه.
با این همه، مبلغان پان‌ترکیسم فقط از آن رو که نام مردمان باستانی «توروکّو» سه حرف مشابه با نام "ترک" دارد، به سادگی و یا یک حرکت قلم، آنان را از هویت راستین خود تهی کرده مبدل به قومی ترک می‌کنند! برای زهتابی و هم‌مسلکان‌اش چیزی به نام سند و دلیل برای اثبات ادعاهای‌شان، مطرح و حائز اهمیت نیست. کافی است فقط نام یک قوم یا شخصیتی باستانی را به عنوان یا واژه‌ای ترکی شباهت دهند ... کار تمام است! آن گاه با صدور حکمی از بالا، همه‌ی مبلغان وطن‌فروش پان‌ترکیسم موظف به پذیرش این دستور و جا انداختن آن در میان عوام الناس می‌شوند. برای زهتابی و امثال او مهم نیست که نام «ترک» برای نخستین بار در تاریخ در اسناد چینی سده‌ی ششم میلادی ظاهر می‌شود (4) و ممکن نیست نام قومی (توروکّو) در سده‌ی هجدهم پیش از میلاد و در غرب ایران ظاهر شود و سپس به مدت 2300 سال از عرصه‌ی تاریخ ناپدید شود و پس از این همه سال به ناگاه در شمال مغولستان (خاستگاه و میهن ترکان) پدیدار گردد! سران نژادپرست پان‌ترکیسم از آن رو که ترکان زردپوست (که غیر از ایرانیان آذربایجانی هستند) از نظر پیشینه‌ی تمدنی و سابقه‌ی تاریخی فقیر و بی‌چیزند، همواره می‌کوشند برای جبران و تلافی آن، تمدن‌ها و میراث و افتخارات مردمان دیگر را مصادره و از آن خود کنند و دقیقاً از این روست که از سومری‌ها، عیلامی‌ها، اورارتوها، هوری‌ها، هیتی‌ها، توروکّی‌ها، مادها، سکاها، پارت‌ها گرفته تا زرتشت، مزدک، نظامی، فارابی، مولوی، و حتا شخصیت‌هایی اسطوره‌ای و غیرتاریخی چون رستم، سیمرغ، افراسیاب و ... در تبلیغات و جعلیات این فرقه‌ی یهودی‌ساخته‌ی منحوس مبدل به «ترک» می‌شوند. سران و مبلغان نامسلمان و شَمَنیست (5) پان‌ترکیسم با برتر و برگزیده خواندن نژاد ترک (و انتساب ایرانیان آذربایجانی به این نژاد) و با ظالم و رذل خواندن ایرانیان در پی ایجاد و گسترش کینه و نفاق و دشمنی در میان ملت ایران‌ و فروپاشاندن وحدت ملی و تمامیت ارضی این کشورند. خطر پان‌ترکیسم را جدی بگیریم و برای از میان برداشتن آن متحد شویم و به پا خیزیم.
----------------------------------------------------

یادداشت‌ها

1. «ترکان (و نه ایرانیان آذربایجانی) به لحاظ نژادشناختی به گروه تونگوسی زردپوستان آسیایی تعلق دارند» (جان کلارک ریدپث، با مردمان جهان، واشنگتن، 1916، ص 278)
2. جسپر ایدم و یورگن لاسو، بایگانی‌های شمشاره، جلد یکم، کپنهاگ: آکادمی سلطنتی علوم دانمارک، 2001، ص 26
3. گرنوت ویلهلم، "زبان هوری"، در: زبان‌های باستانی آسیای صغیر، ویراسته‌ی راجر وودارد، کمبریج: انتشارات دانشگاه کمبریج، 2008، ص 81
4. کاموران گورون، تورکلر و تورک دولتلری تاریهی، استانبول: کاراجان یاینلاری، 1981، ص 50
5. پان‌ترکیست‌ها - اگرچه هر گاه منافعشان ایجاب کند از اسلام هزینه می‌کنند و ریاکارانه سنگ مسلمانی بر سینه می‌کوبند - برخلاف آموزه‌ی صریح اسلام که همه‌ی انسان‌ها را از نسل آدم و حوا می‌داند، بر اساس عقاید کافرانه‌ و ضاله‌ی شمنیستی، ایرانیان آذربایجانی را از نسل ماده گرگی، که بُزکورت می‌خوانندش، می‌دانند و به جهت اعتقاد عمیقی که به این موضوع دارند همواره تصویر او را در نمادها و نشان‌ها و تبلیغات و تظاهرات خود به کار می‌برند (نگاه کنید به تصویر پایین).

/ 32 نظر / 177 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سلمان

چرا سایت شما بخش اساطیری ندارد؟[ناراحت]

سلمان

اما درمورد ترک ها باید بگویم که چطور ممکن است گروهی از ایرانیان بالکل زبان ریشه ای خود را فراموش کنند و ترکی بیاموزند. اگر تسلط ترکان دلیل باشد پس چرا ما ترک نشدیم. شاید این ترکها هم گروهی از همان ترکان مغولستان باشند . اما درمورد مغ کشی : وقتی پارس ها متوجه دغل کاری گیومت(یک مغ بود) شدند هر مغی را که سر راهشان بود میکشتند.این روز بزرگترین عید دولتی پارسی ها بود و هرودوت این روز را ماگافونی (به معنی مغ کشی) میداند[اندرزهای داریوش بزرگ-نشر پازینه] . در مورد کدام افغان یا تاجیک هم بگردی پیدا میکنی .در این مورد که نمیشه سند رو کرد . بگم فلان شخس شما میشناسی؟

سلمان

اگر میخواهی محبوب باشی هیچوقت خودت را برتر و داناتر از دیگران ندان. برتری انسان به تقوا است نه به نژاد و رنگ و ... خداوند به پیامبر اسلام فرمود با یارانت مشورت کن . با آنکه به ایشان وحی میشد . شانس آوردیم به شما وحی نمیشود وگرنه ما حق اظهار نظر نداشتیم . باور کن من میتونم جواب شما را درمورد موضوع کیومرث بدم اما چه سود وقتی به نظر دیگران اهمیت نمیدی............

ترک آذربایجانی

پدر بر پدر مر مرا ترک بود ***که هر یک به گیتی یکی گرگ بود نظامی گنجوی فرد تجربه دیده ومسن را به گرگ تشبیه کرده است که در نزد ترکان تقدس دارد. اما هر قومی از ترک وفارس و کرد وعرب وقتی خوشآیند و زیبایند که به فرهنگ خود علاقه داشته باشند و انسانیت را سرلوحه تفکر خود قرار دهند .

زنگانلی

پسر جان دیگر زمان پهلوی های نادان و احمق تاریخ تحریف کن گذشت. کسروی احمق هم دیگر مرده. الان جمهوری اسلامی آمده و به همه آزادی داده . بنده و ماها همه تورکیم از اول هم تورک بوده ایم و افتخارمان هم تورک بودن هست. ما تورکها همیشه پشتیبان نظام هستیم و به شما پهلوی پرستان هم خواهیم شورید. بمان سوزان سوزان افغانی

خلج اوغلو

من ترک هستم و به ترکی زبان بودنم افتخار میکنم هیچگونه ناراحتی هم از آن ندارم ولی از پانترکها متنفرم.پانترکها نماد ترکها را یک گرگ کردند.اگر دیده باشید میبینید که ترکها به گرگ میگویند قورد.در واقع قورد یعنی کرم و اینقدر گرگ در نظر ترکها منفور بوده است که نام کرم را بر آن نهاده اند.حتی بر پایه سفرنامه های مختلف ترکها گرگها را در میدانی در شهرهایشان میرقصاندند که به آن قورد میدانی میگویند.گرگ همواره دشمن جامعه عمدتا دامدار ترکها بوده است.در هیچ یک از پرچمهای کشورهای ترک از اویغورستان تا ترکیه گرگ نمیبینید.گرگ در ترکی باستان میشده است بوری و این نماد چرت و چندش اور را هم گروه افراطی گرگهای خاکستری ترکیه از زباله دان تاریخ برای ما آوردند.واقعا چرا ما باید با دست کله یک سگسان را نشان دهیم؟مایی که شیعه علی هستیم چرا باید کله یک ماده سگ خاکستری بشود نمادمان که تازه به آن هم میگوییم کرم و با افتخار خودمان را کرم خاکستری بنامیم؟

سجاد

سلام من ترکم و انقدر در مورد ترکان غرب خزر تحقیق کردم که نتیجه ای ندیدم جز اینکه ملت این منطقه را اسیمیلاسیون و ترکی سازی کرده اند. ولی یقینا اندکی از نژاد تاتاری میان این مردم وجود دارد این از این. یکسری از همزبانان رو دیدم دم از جدایی میزنن.. اینو بکم مگر ترکان شیعه ایران مرده اند که خاک جمکران را از ما دور کنند.. تازه باید خاکهای از دست رفته پس بگیریم. به ابالفضل تارومارشون میکنیم(ابیلفضلیم جانونا اوولیریخ هامویا) ترکی جمله اخر

بابک

درود بر شما آقا این پانترکا چون فقط قصد دارن از ایران جداشن و برن جایی که ازین فیلمای خاینت{عین ذات خودشون} درست میکنن هیچ حرف منطقی ای رو باور نمیکنن. فکر میکنن همه دنیا نشستن بگن ترکا تو ایران نبودن جدای از اون همه چیزم بنام خودشون مصادره دروغین میکنن. خودتونو خسته نکنین من دانشنامه های خاجی رو هم مطالعه کردم همه دانشمندان دنیا میگن حرفای ذهتابی مزخرف محضن. تقصیر حکومته که اینارو سرکوب نمیکنه.

ابوالفضل

اصلا اگر ترکهای اغور 7000 ساله که اینجا بودن پس چرا یواش یواش رفتن سمت شرق و با چشم تنگان ادغام شدن.. تازه اگه اونجا ادمایی بودن که خیلی چشماشون تنگتر بوده با ادغام با ترکای شبیه اریایی اذربایجان یکم چشاشون از حالت تنگی درومده نه.. درست میگم پانترکیست ها؟ واقعا اگر این حرف رو میزنید خودتون دارین گور خودتونو میکنید.. چون تزتون جدا از ناسیونالیستی از لحاظ اصول مبارزاتی انقلابی غیرمنطقی وغلطه . تازه شم مگه جوونای ایران میزارن ؟ همونایی که توی جنگ تبریزیا میگفتن ما یه شناساییم نمیریم ولی بچه های ایران میمردن الانشم هستن کسایی که ......... .

بابک

اتفاقا ابوالفضل جان پانترکا خیلی خوب سفسته و مغلطه میکنن من چندتایی شونو میشناسم. جدیدانم این یارو پورپیرا توی دانشگاه زنجان گفته که نقوش کتیبه های سمت شیرازو توی 80 سال گذشته اضافه شده بعد یهو ازکار خدا یه دانشجوی روستای نزدیک نقش رستم هم اونجابوده میگه چندتا شاهد 95 ساله میخوای برات بیارم که همه نقوشا اونجا بوده . که مجری سمینار سریعا جلسه رو ختم میکنه. خدایی انقدر از حرف یارو خندم گرفت. من نمیدونم اینا که ایرانو امریکاو اسراییل و ارپارو و تاریخ نویسان جهانو قبول ندارن همدیگرو چه جوری قبول دارن.........