استان فارس در عصر ساساني

سنگ‌نبشته‌ي پارسي ميانه- پارتي شاپور يكم در بيشاپور، آغاز عصر ساساني را در 6/205 م. قرار مي‌دهد. اين موضوع دلالت مي‌كند بر اين كه آغاز تمايلات و كشش‌هاي سياسي ساسانيان در ارتباطي نزديك با رويارويي‌هاي پارت- روم در دوران Severian، از يك سو، و از سوي ديگر با ستيزه و جدال ميان برادران "بلاش" ششم و "اردوان" چهارم قرار داشت. با وجود اين، بايد در فهم و دريافت اين تمايلات بلندپروازنه‌ي ساساني به عنوان نشانه و دليل فروپاشي سياسي در عصر متأخر امپراتوري پارتي، محتاط و هشيار بود. كام‌يابي‌هاي - هم‌زمان با خيزش اردشيرِ - اردوان در برابر روم (.Dio Cassius, 78.26.3 ff) و مرحله و دوره‌ي طولاني تحكيم و يك‌پارچه سازي امپراتوري نخستين ساساني، بيش‌تر دلالت مي‌كند بر اين كه پارت‌ها (و خود ساسانيان؟) در آغاز، روي‌دادهاي ناحيه‌ي فارس را به عنوان درگيري‌هايي كه به لحاظ منطقه‌اي محدود به پادشاهي پارسي‌هاي تحت انقياد بود، ملاحظه كرده و دريافته بودند، و اين كه برآيند مصيبت‌بار جنگ "هرمزجان" تنها با نگاه به گذشته اجتناب ناپذير و حتمي به نظر مي‌آيد.
ساسانيان نخستين خود را جانشينان فرمان‌رواياني مي‌انگاشتند كه، مانند خود، از فارس برآمده و بر شاهنشاهي بزرگي فرمان رانده بودند. آنان كاخ‌هاي پرشكوهي بنا كردند و اقامتگاه‌هاي ارزنده‌اي را پي افكندند. ساسانيان زادبوم خويش را محلي تاريخي، ديني، و داراي اهميت سياسي و "اماكن مقدس" مورد حرمت و به جاي مانده از "نياكان‌شان"، كه در اين جا مستقر بودند، مي‌پنداشتند. آنان در عين حال، برخلاف هخامنشيان، به "ايران مشترك" بيش از بنيان‌هاي پارسي فرمان‌روايي‌شان تأكيد كردند؛ و براي زماني دراز، از الگوي پارتي، كه تنها در دوران اخيرتر با سنت‌هاي ساساني جانشنين شده بود، پي‌روي نمودند. هر چند نام "فارس" در بالاي فهرست ايالت‌هاي امپراتوري، كه شاپور يكم در سنگ‌نبشته‌اش در كعبه‌ي زرتشت (ShKZ) نام برده، ذكر گرديده است اما قضيه بدين سان بود. عناصر و اصول نوين سياست ساسانيان نخستين بر تجديد موضع خصمانه عليه روم، تكيه و تأكيد بر خصلت "ايراني" پادشاهي و دين، و نيز بر توسل افزون‌تر و آشكارتر به ايزدان زرتشتي استوار بود. در زمينه‌ي سياست داخلي، طوايف وفادار پارتي پيوستگي و ثبات پادشاهي جديد را تصديق و تضمين كردند، اما اينك با طوايف فارس تكميل شده بودند و پادشاهي نيز براي خاندان ساسان برآمده از اين استان محفوظ بود. اهميت ويژه‌ي فارس براي تاريخ زرتشتي‌گري را، كه پيش‌تر روحاني برجسته‌ي ساساني Kirder در سنگ‌نبشته‌اش در سرمشهد (KSM 31) بدان تأكيد كرده بود، پژوهش‌هاي نوشتاري جديد باستان‌شناختي و زباني و تاريخي گواهي مي‌كند: استان فارس يك حوزه‌ي بسيار بزرگ زرتشتي بود، چنان كه روش‌هاي تدفين، و اين حقيقت كه اوستا برپايه‌ي سنت فارس تصويب و تقديس گرديده بود، بدان دلالت مي‌كند.
به نظر مي‌رسد كه فارس، پيش از اصلاحات خسرو يكم انوشيروان، به لحاظ مقاصد اداري به بخش‌هاي متعددي تقسيم شده بود، اين بخش‌هاي كوچك در دوران اخيرتر با واحدهاي بزرگ‌تري جانشين شدند كه از آنان، اردشير خره (Ardashir Xwarrah)، بيشاپور (Weh Shabuhr)، داراب، استخر، داراب نو، ارجان (Weh-az-Amid Kawad) به نام شناخته شده‌اند. هم‌چنين فارس از جمله‌ي آن استان‌هايي بود كه شاپور يكم مردمان به تبعيد آورده از امپراتوري روم را در آن اسكان داد (ShKZ, Parthian 15 ff., Greek 34-36; Chronicle of Se'ert, pp. 220-23). از اين رو بود كه مسيحيت در فارس سخت ريشه گرفته بود و سرانجام منجر به تأسيس اسقفيه‌اي شد كه عنوان نمايندگان آن در گزارش‌هاي ثبت شده‌ي شوراهاي كليسايي اسقف‌هاي نسطوري آشكار مي‌گردد. در دوران متأخر ساساني، Rew-Ardashir [ريو اردشير] (Reshar) مركز مطران فارس و نيز نقطه‌ي آغازي براي تماس و ارتباط دريايي مسيحي و دسترسي همه سويه به هند بود. فارس در 643 م. پس از مقاومتي سخت، به دست اعراب مسلمان افتاد.*

* This article is based on: J. Wiesehofer, "Fars II. History in pre-islamic period", Encyclopaedia Iranica, vol. IX/3, 1999

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

+ ملاحظاتي در تاريخ ايران (دكتر علي ميرفطروس)

/ 26 نظر / 39 بازدید
نمایش نظرات قبلی
you will know

one more thing.in case you missed the point i really,really hate you-the mention the word persian makes me throw up-so why dot you bastards commit suicide.

you will know

you name in your stupid language is the same ass dog bark.پارس=persian=dog bark

you will know

BASTARDS

WHATS THE POINT

this is the content of your web-site..FART-FART-BABAYADAGAR MAM,S FART-BABYADAGARS PAP'S FART. BABYADAGAR (WHAT A STUPID NAME- A REAL PERSIAN NAME.

fyi

بابا يادگار گرامی درود. اين مفلوك بیجاره و عقده ای و فحاش كسی نيست جز همون (سهند نسيمی يا تبريزلی سابق) كه در صفحه متعفن گوركن مزدور كورپيرار پيامهای ضد ايرانی/فارسی می نويسد!

آرین

با درود به دوستان گرامی و روشنفکر ...بابايادگار گرامی دوست خوبم ...پاينده باشيد و آنقدر نوشتارهايت کوبنده و محکم است که اين ها را مجبور به فحاشی می کند. پاينده باد ايران و پاينده باد اين جوانان ايران دوست .

محسن

سلام بر استاد كياني عزيز و استاد بابايادگار و همچنين كيوان و ديگر دوستان راستش من همچنان خواننده مطالب اين اساتيد و ديگر دوستان مي باشم و خيلي دوست دارم كه كارهايم هرچه زودتر سبك تر شده تا بتوانم وبلاگ خودم را نيز دوباره راه اندازي نمايم....با سپاس فراوان به همه دوستان عزيز

karo zendegi

بابا يادگار تو مگه کارو زندگی نداری؟الان فقط من ميبينم تو دو ساله هرروز حداقل ۳-۴ ساعت پای کامپيوتر باشی تا اين چرندیات وشطح وتامات را بهم ببافی.الان يک فوق دیپلم گرفته بودی.برو فکر نان کن که خربزه آب است.... چشمتو باز ميکنی ميبينی هيچی نشدی آس وپاس هم هستی اونی هم که ميخواستی نشده . بابا شرق و غرب ايران فدرال شد ديرو زودهم ايران ميشه . حالا تو هی بشين با کوروش موروش و با اين کيانی خودتو سرگرم کن.از ما گفتن . کيانی عزيز اينقدر ليلی به لالای اين بچه ها نذار بزار به کارو زندگی شون برسن. ادعای دانشمند بودنشان گرفته تو اين فضای مجازی که کسی کسی رو نميشناسه و هيچ کس نام ونشان نداره... اين پيغاممو پاک نکن..

بابايادگار

اقای بی کار و بی زندگی من فوق دیپلم هم دارم و لازم نيست از تو مزخرف بشنوم. خدا را شکر می کنم که شغل اسانی هم دارم (تحقیق و پژوهشگر در یک رشته فنی) و خداوند عقلی نسبتا خوبی به ما عطا کرده است که من موفق شوم. ... ممکن است شما کشور آران را به تالشستان و لزگینستان و کردستان و اواریستان فروپاشی کنید ولی ما نمی گذاریم هرگز چنین کاری در ایران انجام شود. درباره عراق هم به تو بگویم که کردها اصلا خود را عراقی نمی دانند و طومار دو ملیون امضا بزرگان کرد بهترین سند این حرف است. امروز هم که رهبر یکی از مزدوران ترکیه را به ان دنیا فرستادند و اگر امریکا نبود هم الان عراق یک حمام خون است. شما همین افغانستان را در نظر بگیرید که همه جا حرفهای قوم گرایی و رقابت قومی است و چنین کشوری نمی تواند به عنوان یک کشور عادی حرکت کند. درباره من هم اگر روزی ده دقيقه هم درباره ايران یاد بگیرم و تحقیق کنم و جواب مزدوان علیوف را بدهم٬ برای من مایه خوشحالی است.

k-1

با با يادگار -امشب بزنامه -اتو نابکار يادت نره-می بينمت- مواظب خودت باش.ضحاک عصبی بود- باي