يادداشت‌هاى هفته (3)

+ بنا به آمارهاي اعلام شده، در عراق روزانه به طور متوسط يكصد نفر در حوادث تروريستي كشته مي‌شوند. تداوم كشتار و خون‌ريزي در عراق به طور مشخص دو هدف اصلي ايالات متحده را برآورده مي‌سازد: 1) تداوم حضور اين كشور در عراق به بهانه‌ي برقراري ثبات و آرامش 2) نسبت دادن وقايع تروريستي عراق به مخالفان ايالات متحده و در نتيجه جلب اجماع جهاني براي برخورد با كشوري كه عامل اين وقايع جلوه داده شده است. هفته‌ي گذشته، گروهي سي نفره (!) كه ملبس به لباس پليس عراق بودند، اقدام به ربايش دبير دوم سفارت ج.ا. ايران در بغداد كردند. اگرچه ايالات متحده اعلام كرد كه از اين حادثه بي‌اطلاع بوده است، اما ج.ا. ايران نيروهاي امريكايي را عامل اين رويداد اعلام نموده است. به نظر مي‌رسد كه ايالات متحده امريكا با ربايش فرد نام برده، و نيز دستگيري پنج ديپلمات ايراني در اربيل، و سپس متهم ساختن اين افراد به دخالت در وقايع تروريستي عراق، هم در پي آن است كه به گونه‌اي مشخص‌تر پاي ج.ا. ايران را به وقايع عراق بكشاند، و هم با دستگيري اين افراد خود را عامل براقراري ثبات و مسؤول برخورد با عوامل تنش‌ساز، و منجي عراق معرفي كند.
عربستان سعودي كه در طول ماه‌هاي اخير تلاش كرده است نقش مهم‌تر و محوري‌تري را در معادلات منطقه‌اي ايفا كند، به اشاره‌ي ايالات متحده مي‌كوشد با برقراري ائتلافي از كشورهاي عرب سني از نفوذ ايران در منطقه، به ويژه عراق و لبنان و فلسطين بكاهد و حتا با پايين نگاه داشتن بهاي نفت اقتصاد ايران را تضعيف كند. از سوي ديگر، با وساطت عربستان سعودي دو گروه فلسطيني حماس و فتح، در مكه وارد گفت‌وگو و مذاكره شدند و گويا به توافقاتي نيز دست يافتند. طبيعي است در صورت نتيجه‌بخش بودن اين توافقات، عربستان سعودي نقش محوري خود را در حل يكي از مشكلات بزرگ منطقه و جهان عرب به رخ خواهد كشيد.
+ هفتاد و نهمين دوره‌ي مراسم اهداي جوايز اسكار، 25 فوريه‌ي 2007 برگزار مي‌شود. هفته‌ي گذشته اسامي نامزدهاي رشته‌هاي مختلف (كه خود امتياز مهمي به شمار مي‌آيد) اعلام گرديد كه در ادامه به شماري از آن‌ها اشاره مي‌شود:
نامزدهاي بهترين بازيگر نقش اول: (زن) هلن ميرن، مريل استريپ، پنه‌لوپه كروز، جودي دنچ، كيت وينسلت؛ (مرد) فارست ويتاكر، لئوناردو دي‌كاپريو، پيتر اوتول، ويل اسميت، رايان گاسلينگ
نامزدهاي بهترين بازيگر نقش مكمل: (زن) كيت بلنچت، جنيفر هادسن، آدريانا بارتسا، رينكو كيكوچي، ابيگيل برسلين؛ (مرد) مارك والبرگ، ادي مورفي، آلن اركين، جايمون هونسو، جكي ارل هالي
نامزدهاي بهترين كارگرداني: مارتين اسكورسيزي (براي فيلم از دست رفته)، كلينت ايستوود (نامه‌هاي ايوو جيما)، استيون فريزر (ملكه)، پل گرين گراس (يونايتد 93)، الخاندرو گونزالس اينياريتو (بابل)
نامزدهاي بهترين فيلم: بابل، از دست رفته، نامه‌هاي ايوو جيما، ملكه، Little Miss Sunshine (گويا تاكنون كسي موفق به ترجمه‌ي اين نام نشده!)
Leonardo DiCaprio  Rinko Kikuchi

/ 5 نظر / 49 بازدید
شيرين

به نظر من کار آمريکا به زودی تموم ميشه...نه به دست هيچ کشور ديگری بلکه با سياستهای غلط خودش.حالا هر طرح و نقشه ای می خواد بکشه ولی آفتاب پشت ابر نمی مونه. من هم آپديت کردم.

رضا

تا قبل از حمله امريکا به عراق مدام ارزوي مرگ صدام را ميکرديم.وقتي که امريکا به عراق حمله کرد و صدام سرنگون شد باز هم در امور داخلي عراق دخالت ميکنيم.بنابر اين بايد منتظر عکس العمل امريکا باشيم .مردم عراق و کلا مسلمانان لياقت دمکراسي ندارند و بايد همچنان مانند عصر حجر زندگي کنند.به نظر شما ملت شريف و نجيب ايران چطور!

بهزاد

سلام برای تبادل لينک آماده ام

رشيد ميرمحمدي

][