كشف بقاياى سومين ديوار بزرگ تاريخى جهان در درياي مازندران

به گزارش واحد مركزي خبر بقاياي سومين ديوار بزرگ تاريخي جهان در آب‌هاي درياي مازندران كشف شد.
ديوار دفاعي گرگان پس از ديوار چين و ليمس آلمان، طويل‌ترين ديوار تاريخي جهان است.
سرپرست هيأت باستان شناسي حاضر در منطقه در مصاحبه با خبرنگار واحد مركزي خبر گفت: در كاوش اخير به كمك جولين ونس رزنبرگ (غواص باستان شناس انگليسي) علاوه بر سازه معماري اين ديوار، قطعاتي از سفال‌ها و آجرهاي تاريخي نيز كشف شده - كه ابعاد آن حدود 150 در 136 متر مربع است - قلعه باستاني، اسكله و يا لنگرگاهي باشد كه در دوره ساسانيان از آن استفاده مي‌شد. سرپرست هيأت باستان شناسي حاضر در منطقه گفت: آجرهاي كشف شده قرمز رنگ و به ابعاد 37 در 37 در 10 سانتي متر است كه اطراف آن به مرور از جلبك پوشيده شده است.
ديوار دفاعي گرگان از كرانه‌هاي درياي مازندران در غرب استان گلستان تا ارتفاعات بيلي كوه در پارك ملي گلستان به طول 200 كيلومتر و عرض 2 تا 10 متر در زمان ساسانيان به منظور جلوگيري از هجوم اقوام هپتال ساخته شده است.
ديوار بزرگ گرگان به عنوان شاهكار ارزشمندي از ايران باستان در سال 1378 به شماره 2345 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است (روزنامه اطلاعات، 20/6/1386، ص 9).


+ پليدكاري جديد پان‌ترك‌هاي اران
21 نماينده مجلس شوراي اسلامي در تذكري كتبي به وزير امور خارجه كشورمان خواستار احضار سفير [به اصطلاح جمهوري] آذربايجان (اران) در ايران و اخطار به دولت اين كشور در خصوص انتشار اطلس جعلي آذربايجان شدند.
يك مركز دولتي در آذربايجان (اران) به تازگي اقدام به انتشار اطلسي جعلي كرده كه در آن ايران در محدوده اراضي به اصلاح تاريخي [جمهوري] آذربايجان (اران) گنجانده شده است.

/ 7 نظر / 54 بازدید
فرید شولیزاده

کاش با شکیبایی بیشتری به جامعه زرتشتیان بنگرید...مطالعه تاریخ معاصر جامعه زرتشتیان را به شما توصیه می کنم...جامعه زرتشتیان در حال حاضر در مرحله ای بحرانی از تاریخ خود قرار گرفته مهاجرت که دست آورد روی کار امدن حکومت صفوی دوم است جامعه را بسوی پرتگاه نیستی می راند

فرید شولیزاده

نتیجه مطالعه خودم بر روی مانی بر اساس کتاب های خود مانی را در وبلاگم گذاشته ام خوشحال می شوم بخوانید و البته خوشحال تر می شوم اگر شما را در بنیاد جمشید ببینم

ايران

سلام ذوالقرنين به روز شد با: مشتی خاک بر دهان پورپیرار (۲۲): پورپیرار- پوریم و امان از بی­سوادی!

ساسان

وای چه نيکو. بنده نيز بروز گشته ميباشم.

فرناباز کارن

جناب آقای احمدی! موذیگری سران دولت ساختگی آنسوی ارس که نامش در تاریخ آران بوده است بسیار بیشتر از اینهاست. باید پیشنهاد شود که یک شبکه ماهواره ای بنام آران تی وی راه اندازی شده و بد نیست هر از چندگاهی نقشه ای در ایران چاپ شود که مرزهای ایران را تا آنسوی شهر گنجه به نمایش دهد و زمینهای آنسوی ارس را بنام استانهای لنکران، بادکوبه و شیروان نمایش دهند. باید ما ایرانیان هوشیار باشیم و به این موزیگری پان ترکهای آشغال پاسخ داد.

ايرانی

فریب این فرد فریبکار و مزدور روانپریش را نخورید !! سلام ، فردی چند چهره وبی هویت بنام ناصر پورپیرار( = بناکننده )( توده ای اخراجی بقول کیانوری بدلیل دزدی) در قالب 3 شخصیت جداگانه و متفاوت به تخریب افکار عمومی و جعل اسناد پرداخته است و در 3 وبلک زیر : http://kakala.persianblog.ir/ http://nejadarya.persianblog.ir/ http://www.naria.blogfa.com/ مطلب می نویسد . در یکی به طریق طنز به نعل و به میخ میزند . در دیگری نام پژوهشگر و در سومی بنام هوادار ناصر پورپیرار . تاکنون با بیش از 25 نام مختلف در بخش نظرات همین 3 وبْلاک به مخالفان فحش و ناسزا میگوید . نامهای او تا کنون : گلسرخی - ساسان‌(آرش یزدی) - ماونداری - رضا - علی - محمد - جینگول - طرفداری - محمدرضا - محمودی - علیرضا - مرتضی - عاموسعید - مینا - مجتبی غفوری - حیدر - دانا - رهگذر - میرزایی - ساناز - حدیثه - لیلا - بابک – بابک ایرانمنش – صداقت – آراز- بابک – بابک ایرانمنش – باریش – کورش آریاای- بی نام – سعید – عابدی – علی دما – سهند - زکی .....است. که در آینده یقینا بیشتر خواهد شد.