کوراوغلو، فردی غیرآذری

همان‌طور که می‌دانید زبان ترکی باوجود ارزش‌ها و زیبایی‌هایش چند سده‌ای است که در شمال غرب ایران غالب و رایج گردیده و از این رو است که ادبیات ترکی فاقد سابقه‌ای کهن در این منطقه است. سران و مبلغان تجزیه‌طلب پان‌ترکیسم - که برای ازهم‌بیگانه جلوه دادن ایرانیان و پاره‌پاره کردن خاک آن، تبار ایرانیان اصیل‌زاده‌ی آذربایجانی را به قوم درنده و مهاجم اُغوز نسبت می‌دهند - برای لاپوشانی و پنهان‌سازی این نقص بزرگ و رسواگر، کوشیده‌اند ادبیات کشورها و مردمان دیگر را به آذربایجان نسبت دهند تا با این خدعه و نیرنگ، کم‌سابقه بودن زبان و ادبیات ترکی را در شمال غرب ایران پنهان کنند. نمونه‌ی معروفی از این نوع فریبکاری، انتساب فردی به نام «کوراوغلو» و داستان آن به آذربایجان است:

  • داستان کوراغلو از داستان‌های بسیار شیرین و رایج قهرمانی آذربایجان است. در این داستان خصوصیات بارز مردم آذربایجان مانند انسان‌دوستی و درستی و راستی و برادری و مهمان‌نوازی به شکل هنرمندانه تصویر شده است! (ح. روشن؛ ادبیات شفاهی مردم آذربایجان؛ تهران: انتشارات دنیا، 1358، ص 124)
  • به طور کلی داستان کوراغلو عصاره‌ی ذوق هنرپرور مردم آذربایجان بوده ... این داستان نبوغ آفرینشگر مردم آذربایجان را به درستی نشان می‌دهد. داستان کوراغلو با برجسته‌ترین داستان‌های حماسی دنیا در یک ردیف قرار می‌گیرد! (همان، ص 136)
  • داستان‌های کوراوغلو اینک جزو داستان‌های حماسی مردم آذربایجان و مطرح در میان بیشتر ملت‌هاست که از طرف منتقدین و ادیبان جهان ... به عنوان قهرمان ملی آذربایجان محک خورده است! [] کوراوغلو با این وسعت و گسترش یکی از شاهکارهای فولکلوریک مردم آذربایجان به شمار می‌آید! [] داستان‌های کوراوغلو منبع الهام ده‌ها و صدها اثر سترگ جهانی است! موضوع بسیاری از اشعار شاعران ومنظومه‌های مختلف در جهان شده است! کوراوغلوشناسان دنیا ... درنهایت این داستان را از آن ملت آذربایجان دانسته‌اند! (ادبیات شفاهی آذربایجان؛ تهران، 1388، صص 315، 316، 323، 325)

این همه‌ی هیاهو و خیال‌بافی و گزافه‌گویی در حالی است که خاستگاه و زیستگاه و کارزارهای کوراوغلو در داستان‌هایش هیچ‌ ارتباطی با ایران و آذربایجان سرفرازش ندارد و هیچ مورخ و تذکره‌نویس و نویسنده‌ای در ایران هرگز چیزی درباره‌ی شخصیت‌های داستان کوراوغلو ندیده و نشنیده و نخوانده و نگفته و ننوشته است!
جالب‌تر از همه آنکه چند دهه‌ای است پژوهشگران ترکیه‌ای موفق به شناسایی هویت تاریخی کوراوغلو شده‌اند. بنا به نامه‌های به دست آمده از بایگانی صدرات عثمانی در استانبول - که در فاصله‌ی سال‌های 988 ق./1580م. تا 993 ق./1585م. نوشته شده‌ - معلوم شده است که «کوراوغلو» راهزنی آشوبگر بوده که به اتفاق همدستانش اقدام به دزدی، آدم‌ربایی، قتل، تاراج خانه‌های روستاییان و باج‌گیری از کاروان‌ها در بُلو، گِردِه و چاملی‌بل در مرکز و شمال غربی آناتولی می‌کرده است. (پرتو ناییلی بوراتاو؛ ایسلام آنسیکلوپدیسی؛ استانبول: میلی ایتیم باسیمئوی، 1977، ج 6، صص 913-912؛ فاروق سومر و نورالدین آلبایراک؛ ایسلام آنسیکلوپدیسی؛ آنکارا: تورکیه دیانت واکفی، 2002، ج 26، ص 269)
باوجود آشکار شدن هویت این راهزن عثمانیایی، هنوز عده‌ای نویسنده‌ی توهم‌زده یافته می‌شوند که از داستان‌های این فرد برای جعل و خلق تمدنی خیالی برای اغوزها بهره‌برداری می‌کنند:

  • کوراوغلو بدون شک از پرسوناژهای ادبیات باستانی ترک است که باید سرچشمه‌اش را در آسیای میانه جست! (حبیب ساهر؛ نمونه‌هایی از ادبیات منظوم ترک؛ تهران: انتشارات دنیای دانش، 2536، ص 38)

اما ماجرای عجیب کوراوغلو به همین جا ختم نمی‌شود. قلم‌به‌دستانی که می‌کوشند این فرد راهزن و داستان‌های او را به آذربایجان نسبت دهند، از این جنجال و هیاهوی خود برای مخدوش کردن تاریخ و مردان تاریخ‌ساز ایران نیز بهره‌برداری کرده‌اند تا بلکه از طریق این فرصت و منفذ، عقده‌های ناشی از حقارت قوم‌هایی مغولستانی چون اغوزها را در برابر ایرانیان به نوعی جبران کنند:

  • سیاست‌های نفاق‌افکنانه‌ی شاه عباس صفوی و زندگی اسفبار توده‌ی دهقانان در اثر ... تجاوز به شرف و حیثیت مردم باعث شده است کوراوغلوی اساطیری و افسانه‌ای خلعت تاریخی بپوشد و از حقوق مردم دفاع کند. به نظر مورخین دوره‌ی شاه عباس (؟!) هنگامی که خبر حرکت قشون شاه عباس به گوش توده‌ها می‌رسید برای حفظ ناموس خود، دختران و زنان جوان خود را مخفی می‌کردند و یا به غارها و مناطق صعب‌العبور می‌بردند تا به دور از دسترس مأموران دولتی شاه عباس بمانند!
  • جنگ‌های خانمان‌سوز بین ایران و عثمانی نفعی برای توده‌های مردم نداشته است و اینان خواستار صلح و دوستی بوده و ملتی برادر و همزبان (؟!) بوده‌اند. اما شاه عباس با بردن پایتخت از تبریز به اصفهان و رسمی کردن زبان فارسی باعث از رونق افتادن موقعیت آذربایجان و به کل، مردم ترک‌زبان بوده و مردم از این شاه رنجیده شده‌اند. جادارد که داستان‌ها و شورش‌ها نیز علیه او پدید آید که نمونه‌ی حماسی آن کوراوغلو است!!!
  • کوراوغلوی آذربایجان چهره‌ای تاریخی بوده که علیه شاه عباس صفوی و عثمانیان جنگ کرده و آذربایجان را از سلطه‌ی آنان به درآورده و استقلال بخشیده است!!! ( ادبیات شفاهی آذربایجان، صص 325، 331، 334)

حتماً می‌پرسید علت نفرت و انزجار شگرف و افسارگسیخته‌ی نویسندگان اغوزپرست پان‌ترکیست از شاه عباس - این شهریار بزرگ و مردم‌دار ایران - و دروغ‌پردازی نسبت به او چیست؟ پاسخ ساده است: از آنجا که این جماعت خود را ایرانی و ایرانی‌تبار نمی‌دانند و با اغوزها و ترکمان‌های مغولستانی بیگانه و مهاجم هم‌ذات‌پنداری می‌کنند، اقدام شاه عباس کبیر به سرکوب و ریشه‌کنی قزلباشان ترکمانی که به آشوبگری‌ و تمرد و مردم‌کشی روی آورده بودند، برایشان سخت دردآور و رنج‌بار و تحمل‌ناپذیر است و در واقع دشمن و هلاک کننده‌ی اغوزها و ترکمانان (شاه عباس)، دشمن و خصم این جماعت ایران‌ستیز محسوب می‌شود! نویسنده‌ی مطلب فوق در حالی انتقال پایتخت از تبریز به اصفهان را به شاه عباس نسبت می‌دهد که پیش از او شاه تهماسب پایتخت سلطنتی را از تبریز به قزوین منتقل کرده بود و باز در حالی رسمی‌سازی زبان فارسی را به شاه عباس نسبت می‌دهد که این زبان از دوران ساسانیان زبان رسمی و ملی و مشترک و تاریخی ایرانیان بوده و البته هیچ استان و ولایت ترک‌زبانی هم در ایران آن روزگار وجود نداشته است:

  • حد و مرز سرزمین‌های پارسیان از جبل بود ... که ماهان و کرج و دینور و همدان و قم و کاشان و غیره در آن قرار دارد؛ تا سرزمین‌های ارمنیه و باب و الابواب پیوسته به دریای مازندران تا سرزمین‌های آذربایجان و طبرستان و موقان و بیلقان و اران و شابران و ری و طالقان و گرگان تا سرزمین‌های خراسان مانند نیشابور و مروین و سرخس و هرات و خوارزم و بلخ و بخارا و سمرقند و فرغانه و شاش و غیره؛ تا سرزمین‌های سجستان و کرمان و فارس و اهواز و اصفهان و هرآنچه به این سرزمین‌های پیوسته بود. مملکت ایشان واحد، پادشاهشان واحد و زبان واحدشان فارسی بود. (قاضی صاعد اندلسی؛ التعریف بطبقات الامم؛ به تصحیح غلامرضا جمشیدنژاد؛ تهران: نشر میراث مکتوب، 1376، ص 142. ترجمه از متن عربی)

این هم یاوه‌گویی تهوع‌آور یک پان‌ترکیست ناشناس که دولت ایران را اشغالگر اراضی خودش می‌خواند، آذربایجان همیشه ایرانی را جدا و سوا از خاک ایران قلمداد می‌کند و کوراوغلو را رهبر تجزیه‌طلبانی که خواهان رهایی آذربایجان از یوغ ایران بودند می‌انگارد:

  • آذربایجان در سده‌های 10- 11 در معرض حملات اشغالگران ترکیه و ایران قرار گرفته بود. در اواخر سده‌ی دهم ... اشغالگران ایران و ترکیه به منظور تصرف آذربایجان به نبردهای فئودالی پرداختند. شهرها و روستاهای آذربایجان ویران، مراکز تاریخی و مدنی [آن] نابود و هنرمندان، شاعران و دانشمندان برجسته‌ی [آن] به جبر به ترکیه و ایران تبعید می‌شوند ... داستان کوراوغلو مبارزات توده‌های روستایی را در ایالت‌های مختلف آذربایجان در برابر ستم و اسارت هچون حماسه‌ای بدیع به نمایش گذاشته است! (ج.ق.؛ کوراوغلو؛ انتشارات فرزانه، 1358، صص 7-6. ترجمه از متن ترکی)
/ 64 نظر / 989 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سهراب ایرانی

روي سخنم با اين خانم فحاش هستش، اگه وجود داري به تارنگار من بيا و نشونيمو بهت ميدم تا ببيني ما نياز به لشگر نداريم، طايفم سرتو ميبرن چه برسه به لشگر تا دندون مسلح كشور نازنينم! در ضمن نام تركزبانان ايران رو به دهن نجست نيار. اگه ما مرده باشيم كه مشتي كودن نام خودشونو تركزبان آذربايجان بذارن. تواوزويَي ويلان!

گتورن سیکرم باجزی ها

ترکی تو دنیا بهترین زبان هستش خودتون هم اینو میدونین

اراز

سلام واقعا نوشته جالبی بود ولی کاش نویسنده یک نگاه به زمان پر افتخار هخامنشی می کرد اگر آزربایجان از ایران بود چه دلیل برای لشکرکشی و در نهایت هلاکت کوروش بعد از 29 سال گردنکشی بود، در ثانی گفتند عزیزان ذره ای از این خاک را نمی دهند واقعا خیلی کریم هستند کشور کشور می بخشند از جمله بحرین، پاکستان ، افغانستان ، آذربایجان و... و ما هیچ کشوری از کسی نمی خواهیم فقط حق ذاتی خود را لازم بذکر است در آخرین جنگ کورو وش با سپاه آزربایجان جمله قشنگی در جواب کورو ش از طرف ملکه داده شده جای تامل دارد کوروش فرمودند ما ایرانیان برای شرفمان می جنگیم ولی شما آزری ها برای پو و پاسخ شنید انسان بخاطر هرآنچه ندارد می جنگد.

ما تورکیم ونسلمان به همان مغولها میرسد من خودم ازمایش ژنتیک دادم و معلوم شده 7% نژاد اغوز دارم . کور اوغلی اتیلا و... افتخارات ما هستند اگر میسوزی از محلول موضعی سیکیم اغزین استفاده کن

ایرانی

لعنت بر شما پان پارسها آشغال سگ صفت

ایرانی

بردار عزیز بجای تفراندازی و نفاق به فکر وحدت وپیشرفت ایران عزیزمان باشیم.ایران کشوریست با اقوام مختلف که همگی قابل احترام هستن.با طرح مسایل ترک وفارس عرب .... که همگی نیرنگ دشمنانمان هست بجایی نمیرسیم.

mahdi

سلام . اقای کیانی لطفا درباره تاریخ ساختگی خودتون نظر بدین مگه کسی از شما چیزی پرسیده , ترکها چیکارتون کردن که هر روز دارین ی چی میسازین تا خرابشون کنین, فارسها همش دنبال اینن که افغان و تاجیک رو به خودشون بچسپونن حالا انتظار داری نا از هم نژاد و زبان خودمون غافل باشیم شما برید اول تاریخ و زبان خودتون رو تکمیل کنید و بسازین بعد بیایین واسه بحث با زبان چند هزار ساله نرکها . ما (ازریها,ترکها,ازبک,قرقیز,ترکمن,قزاقو...) همه ی ملتیم که به مرور زمان باتقسیمات کشوری جدا شده ایم , ما باجمعیت چند صد میلیونی تاریخ وقدمت نداریم اونوقت فارسها باجمعیتی حدود۵۰میایونی کل تاریخ دنیان . واقعا این چه تاریخیه که میگین ,ی کم فکر کنین بعد , زبونی که حدود۷۰درصدش از زبونهای دیگه گرفته شده و الانم دارین بره کلمه هاض معادل پیدا میکنین و بازم تکمیل نشده واقعل چه حرفی بره گفتن داره . این تاریخ و حرفهای شما فقط مصرف داخلی داره وبس وگرنه همه دنیا میدونن ترک چی هست وتاریخش چیه وفارس از کجا اومده . خواهشا اگه میخاین واقعیت رو بدونین فقط یکطرفه به قاضی نرید وفقط کتابهای خودتونا نخونید.

كيميا

واقعا متأسفم. اولا ك تفرقه افكني ميكنيد مخصوصا نويسنده ي وبلاگ. ب شما هيچ ربطي نداره قهرمان ما كي هست و چجوريه يافته هاتونم براي خودتون مگه ما با قهرمان و اسطوره هاي شما كاري داريم؟ فارس هاي عزيز چرا ب مردم با غيرتي توهين ميكنيد كه آنها هم سهمي در اين كشور دارند؟ توهين ب هيچ نژادي درست نيست خودتون چقد انسانيت داريد؟ نژاد مغول و اوغوز و آريايي هرسه در آزربايجان هستند و هيچ مايه ي ننگ نيست ك خونم از آنها باشد.ببينيد مرزها دست تورك و كرد و عرب و ساير قوميت هاست و از كشور دفاع ميكنند مثله يك عده آن وسط ننشستند نظريه بدهند.همين توهين ها منشأ پان تركيست ميشود چون مادامي تجزيه طلب نخواهيم بود كه احترام گذارده شود.ياشاسين ايران تفرقه نيندازيد.دوستان تورك زبان جواب چنين حرفهايي را ندهيد تاريخ تكرار خواهد شد

علی

سلام . انتقاد شما مغرضانه و تعصب گونه است شما بر اساس کدام معیار و بر اساس کدام مشخصه می فرمایید که کوراوغلو یک فرد غیر آذری است حال اینکه کوراوغلو تمام مشخصه های یک فرد آذربایجانی را دارا است که بنده در این متن به آن اشاره خواهم کرد شما هیچ اشاره ایی به متن ادبی حماسه کوراوغلو نکردید این نشان می دهد که شما از این حماسه چیزی نمی دانید ولی کورکورانه منتقدش شدید لازم است که جناب عالی بدانید تمام اشعار این حماسه به ترکی آذربایجانی است و لازم است جناب عالی بدانید که این حماسه با 12 تصنیف ارایه می شود که توسط عاشق جوشون و خود کوراوغلو ساخته شده است و تمام این تصنیف ها با ساز عاشقی آذربایجانی و با موسیقی عاشقی آذری اجرا می شود نه عثمانی, لازم است که جناب عالی بدانید کوراوغلو با عثمانی ها جنگ داشت و سپاهیان آنها را چپاول می کرد و به فقرا می داد به همین خاطر است که در گزارش های عثمانی از وی به عنوان یک چپاول گر یاغی یاد شده است و شما هم از عثمانی ها حمایت کردید جالب است که شما بدانید مکتب مبارزه با ظالم را کوراوغلو پایه گذاری کرد و بعد از کسانی مثل قاچاخ نبی و ستارخان وی را الگو قرار دادند و شروع به چپاول سپاهیان د