گنج‌نامه‌ي همدان

گنج‌نامه محلي است واقع در 12 كيلومتري جنوب غربي همدان و در گذرگاهي كه از ميان كوه الوند به سوي تويسركان در جهت مغرب كشيده شده است. در اين مكان بر روي سطح عمودي يك قطعه صخره، دو سنگ‌نبشته‌ي سه زبانه (پارسي باستان، نوبابلي، نوايلامي) بيست سطري در صفحاتي به ابعاد 2 در 3 متر موجود است. متني كه در سمت چپ و بالاتر واقع است، به داريوش يكم تعلق دارد (486-522 پ.م.) و متني كه در سمت راست و پايين‌تر قرار دارد، از آن خشايارشا (465-486 پ.م.) است. اين متن‌ها، كه شامل ستايش اهوره مزدا، تبارنامه و فهرستي از القاب شاهانه هستند، به جز در نام شاهان، كاملاٌ مطابق هم‌اند. در كنار اين دو برجسته‌نگاري سوراخ‌هايي واقع‌ است كه احتمالاٌ پوشش محافظي را نگاه مي‌داشته‌اند.
ترجمه‌ي فارسي متن كتيبه‌ي داريوش بزرگ (به نشانه‌ي DE) چنين است: «خداي بزرگ است اهوره مزدا، كه اين زمين را آفريد، كه آن آسمان را آفريد، كه انسان را آفريد، كه شادي را براي انسان آفريد، كه داريوش را شاه كرد، يك شاه از ميان بسياري، يك فرمان‌روا از ميان بسياري. من داريوش[ام]، شاه بزرگ، شاه شاهان، شاه سرزمين‌هاي داراي نژادهاي بسيار، شاه در اين زمين بزرگ دوركران، پسر ويشتاسپ، يك هخامنشي».


+ پورپيرار و نامه پيامبر اعظم

/ 9 نظر / 53 بازدید
شاهد

سلام دوست عزيز بزرگي مي فرمايد: پرنده در آرزوي انوار آرامش بخش مهتاب است زنبور در آرزوي شهد شيرين گلهاي خوشبو است بيمار در آرزوي جام شيرين درمان است پارسا در آرزوي فيض ورحمت الهي است آن، زمان كه آشكار گردد، همه چيز آشكار مي گردد هنگامي كه پنهان است ، همه چيز پنهان است، آن خداوند است،فراسوي دسترسي كلمات....... اگر دوست داشته باشيد با شخصيت مورد نظر در وبلاگ بيشتر آشنا شويد مي توانيد به سايت شفاwww.shafaa.com مراجعه نماييد.

احمد از تهران

دوست عزیز، از شما دعوت می نمایم نگاهی به سایت CHN و بحثی که در آنجا چاپ شده است، بیندازید. مناظره ای میان جناب سلیمی نمین بیندازید که چگونه ایشان تلاش می نماید راه پورپیرار را گسترش دهد.

داريوش کيانی

راهی که پورپيرار و نوچه‌های او می‌روند، به ترکستان است!

ايران

جناب کياني يک سوال تارنمايي دارم، چطور مي شود بخش نظرات را چنان تنشيم کرد که هميشه همه نظرات را نمايش دهد و آنها را در چند صفحه نمايش ندهد چيزي مثل نظرات در بلاگفا سپاس

داريوش کيانی

ايران عزيز مگر در اين جا همه نظرات نمايش داده نمی‌شود؟ لطفا بيش‌تر توضيح دهيد

رهگذر

درود بر شما. خير پيش و خدا قوت

محسن

با سلام بر همگی! البته منظور ايران گرامی اين است که چه کار بايد کرد که وقتی که تعداد پيامها در يک پيامگير بيش از ده تا رسيد همه انها در همان صفحه اول نشان داده شوند و الان اینگونه است که ده تای اول در صفحه اول نمايش داده می شود و برای دیدن بقیه باید بر روی پیوندی که پائین صفحه پیامگیر نشان داده می شود کلیک کرد. که البته من فکر نمی کنم راهی برای این کار باشد و در ضمن خیلی بهتر است که همینگونه باشد چونکه پیامگیر پرشین بلاگ خودش انقدر دیر بارگزاری می شود که اگر صفحه سنگین باشد بارگزاری ان هم بیشتر طول می کشد و برای پیام گذاشتن هم باید کلی به پائین و بالا پیمایش کرد که اعصاب خورد کن است. ای کاش می شد این کد تصویری را برداشت.

ايران

سلام ذوالقرنين با تير خلاص بر مغر پورپيرار به روز شد مشتی خاک بر دهان پورپیرار (۴): ناصر پورپیرار و تحریف آشکار قرآن

پادوسپان

تله کابين اروپايی فکر تخريب ميراث چند هزار ساله ما در گنجنامه را در سر دارد در رسوا کردن عوامل آن بکوشيد