آزاد فیروز

آزاد فیروز، فرمان‌دار بحرین و منطقه‌ی مجاور آن در زمان خسرو (احتمالاً خسرو دوم پرویز) بود. نام وی به صورت آزاد فیروز، داد فروز، و فیروز نیز یافته می‌شود. گونه‌ی اصلی نام وی، احتمالاً آزاد پیروز بوده، که به صورت آزاد فروز و داد فروز معرب شده است. او را اعراب «مکعبر» (بُرنده) می‌خواندند، چرا که دست و پای خاطیان را قطع می‌کرد. بنابر روایات، کاروان خراج‌هایی که وهریز، فرمان‌دار ساسانی یمن به خسرو دوم فرستاده بود، در منطقه‌ی بنو یربوع (یکی از قبایل تمیم) تاراج گردید، که در نتیجه‌ی آن، خسرو به آزاد فیروز پسر گشنسپ (به عربی: جشنس، جشنسف، جشیش) فرمان تنبیه کردن این قبیله را صادر کرد. همین که بنو تمیم به هَجَر رفت، آزاد فیروز آن را به دژ مشقّر فراخواند و در آن همه‌ی مردان قبیله را کشت و پسرانش را به اسارات به استخر فرستاد. طبری این روی‌داد را در زمان خسرو یکم (79-531 م.) نهاده است؛ بلعمی و ابن اثیر نیز از او پی روی کرده‌اند. با وجود این، دیگران (مانند، حمزه و یعقوبی) این حادثه را در زمان خسرو دوم (628-590 م.) قرار داده‌اند. دومین دیدگاه پذیرفتنی‌تر به نظر می‌رسد، چرا که آزاد فیروز تا زمان خلیفه عمر زیست و سرانجام به اسلام گروید، و نیز بدین سبب که برخی دیگر از افرادی که در پیوند با این روی‌داد از آنان یاد شده است، پس از درگذشت پیامبر اسلام نیز می‌زیستند.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

+ "ایران ناشناخته: مورد دیگری برای فدرالیسم": کنفرانس یا سیرک؟!
+ جمع آوری امضا برضد کنفرانس ننگین "ایران ناشناخته"
+ پان‌تورانیسم آذربایجان را هدف گرفته است

/ 30 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کیوان

جاذبه‌هاي گردشگري:محمد انصاري ايراني الاصل مقيم دبي با فرستادن نامه‌اي به خبرگزاري ميراث فرهنگي با بيان اين مطلب كه به تازگي سايتي در دبي ايجاد شده كه در آن بادگير ميراث عربي ناميده شده از همه ايرانيان خواسته كه با اين سايت تماس بگيرند تا اين مورد تصحيح شود. ميراث خبر متن نامه ايشان را در اختيار خوانندگان قرار مي‌دهد: من محمد انصاري از دبي هستم. اصالتا ايراني و از شهر بستك (استان هرمزگان) هستم. بيش از 120 سال پيش خانواده من همراه با تعدادي از مردم بستك به دبي مهاجرت كردند تا به عنوان بازرگانان ايراني در امارات متحده عربي كه آنزمان مستعمره انگلستان بود تجارت كنند. امروزه ما به عنوان مردم بومي اين كشور محسوب مي‌شويم. ما عرب نيستيم و حتي مردم امارات با تمسخر ما را عجم خطاب مي‌كنند.

کیوان

زماني كه اولين گروه بستكي به دبي مهاجرت كرد، آنها محله خود را در دبي ساختند و آن را بستكيه (Bastakiya) ناميدند. معماري كه در محله بستكيه استفاده شده كاملا ايراني است. اين معماري برگرفته از ميراث ايراني شهر باستاني يزد است. بادگير امروزه به وفور توسط بستكي‌ها مورد استفاده قرار گرفته و اين منطقه دبي تبديل به يك «موزه باز» براي گردشگران شده است. اما عرب‌هاي دبي مدتي است كه شروع به انتشار تفكري كرده‌اند كه بادگير يا برجيل (Barjeel) بخشي از ميراث و تاريخ عربي است. اين يك توهين به هويت ايراني است . در اين سايت تازه‌ احداث بادگير / برجيل ميراث عربي ناميده شده است. اگر به بخش عكس اين وب‌سايت برويد و عكس سوم را انتخاب كنيد و توضيحي كه در پايين عكس آمده را مطالعه كنيد متوجه اين امر مي‌شويد.

کیوان

اين وب‌سايت متعلق به يك فرد عرب است كه در حال حاضر مشغول توليد مجموعه انيميشني است كه در آن بستكيه و بادگير به عنوان بخشي از ميراث عربي معرفي شده‌اند. من به عنوان يك بستكي با اصالت ايراني احساس كردم كه بايد شما را در جريان آنچه در اينجا مي‌گذرد قرار دهم. من از همه ايرانيان مي‌خواهم با سايت lammtown تماس بگيرند و از آنها توضيح بخواهند و آنها را مجبور كنند كه اشتباه خود در مورد بادگير را تصحيح كنند. من قبلا به مسئول سايت ايميل فرستاده‌ام اما او چيزي را تغيير نداد. خواهش مي‌كنم به خاطر ميراث تاريخي‌مان كمك كنيد. ما ايرانيان بايد تلاش كنيم تا ميراث تاريخي را حفظ كنيم. تجربه تاريخي تلخ خليج‌عربي نبايد تكرار شود.

کیوان

دوستان اين مشتی نمونه خروار است اين تازيان از همان دوران فتح ايران با ما رفتاری نژاد پرستانه داشتند و خون ايرانيان را می ريختند دشمنان واقعی ما که با موجوديت و فرهنگ و تمدن ما دشمنی و کينه ديرينه و نژاد پرستانه دارند اينها هستند.آرزوی من است کشورم در چنان وضعيتی قرار بگيرد که همانند شيری به ميان اين کفتارهای کف به دهان آورده بيفتد و درس فراموش نشدنی به آنها بدهد.لینک این خبرhttp://tourism.chn.ir/news/?id=11741

babayadgar

جناب پيروز یا همان بیژن قدیم. پيام شما را بخاطر تمسخر ديگران پاک کردم. نقد اسلام با کوبيدن اسلام فرق دارد و من هم نظرم را در اين مورد دادم و گفتم که حتی با نقد احساسات و مقدسات ديگران مخالفم. زين سپس با يک نام بنويسيد و ايرانيان مقيم خارج را بيخودی مسخره نکنيد. خدا نگهدار.

ایران دوست مسلمان

جناب پورپیرار به جای زدودن برخی پرسشها که به نظر می اید به سبب ناتوانی از پاسخگویی چنین انان را می زدایید بفرمایید پاسخ پرسش مرا بدهید . راستی جناب پورپیرار شما چگونه چنین ادعا می نمایید که : ( گواهی های متعدد تاریخ می گوید که یهودیان به زمان مغولان و پس از فروپاشی عباسیان، که در تسلط آن ها، به نشانی هایی که بنجامین تودولایی و کل تاریخ اسلام ارائه می دهند، رابی های یهود همدوش خلیفه سروری می کردند، به ارض های دیگر و از جمله اروپا و شمال آفریقا و حتی هند گریخته اند، ) در حالیکه در زمان ایلخان ارغون " سعدالدوله یهودی " عهده دار کرسی وزارت بود ؟ و خواجه رشیدالدین همدانی که پیشتر یهودی بود وزیر دربار غازان , الجایتو و ابوسعید گردید و پس از کشته شدنش نیز پسرش جایگزینش گشت ؟ اقای پورپیرار ایا می توانید دلیل اعتماد بیش از حد خود به گفته های سفرنامه بنیامین تودلایی را بیان دارید ؟ چگونه از سویی یهودیان را عامل جعل تمام تاریخ می دانید و از سوی دگر به کتابهای انان اعم از مقدس و غیر مقدس چون تورات و همین سفرنامه استناد می نمایید ؟ و ... اقای پورپیرار بدانید به فرموده خداوند سرانجام حق پیروز است و باطل نابود خواهد شد .

داريوش كياني

آقاي پيروز لطفا از وارد شدن به بحث‌هايي كه خارج از موضوع اين وبلاگ‌اند و دامن زدن به آن‌ها موجب بروز اختلاف و تنش مي‌شود، خودداري نماييد. براي بحث در زمينه‌هاي سياسي، وبلاگ‌هاي بسياري موجودند كه مي‌توانيد به آن‌ها مراجعه كنيد.

pirooz

با سلام مجدد.جناب بابا يادگار ميشود بگوييد در کجای پست بنده تمسخر به ديگران وجود داشت؟ اگر منظورتان پست پايين تر از من بود که دقايقی قبل از پست من ارسال گرديده بود اميدورام بودم که جداقل نگاهی به آی پی من و ايشان ميانداختيد تا آينگونه اشتباهی نميکرديد و من را با ايشان يک شخص نمیپنداشتيد.بنده خود خارج نشین ام آیا بیمارم که خود را مسخره کنم؟شما را باهوش تر از اينها میپنداشتم.در ضمن لطف کنيد بگوييد بنده در کدام پست و در چه تاريخی نام بيژن داشته ام تا آن را چک کنم تا شايد خاطرم بيايد.از آنجايی که پست من را با اينگونه اتهامات پاک کرديد سريعا منتظر پاسخ شما در اين خصوص هستم. با تشکر.

pirooz

اگر شکی نداريد ميتوانستيد تاريخ و آدرس آن پست را ارائه کنيد.در هر حال برای شما متاسفم که با چند حرف بدون سند شروع به پاک سازی کرده و بحث را منحرف کردید. مزاحم وقتتان نميشوم خوش باشيد.

ایران دوست مسلمان

اقاي پورپیرار فراموش نشود نام اوری چون عبید زاکانی " یاجوج و ماجوج " را همان ترکان دانسته است هر چند او دلیلی برای این دعوی خویش مشخص نکرده است و به نظر می رسد بیشتر به سبب اوضاع ناگوار جامعه روزگار او ( پریشانی های برامده از رقابتهای شاهزادگان و امرای مغول پس از مرگ ابوسعید و همچنین هجوم تیمور ) چنین بیان داشته است . بازهم مصرانه می خواهم دلایل خویش را در هخامنشی دانستن یاجوج و ماجوج بیان نمایید .