زبان‌هاى ايرانى قفقاز - 1

در قفقاز و تَراقفقاز (transcaucasian) به چندين زباني ايراني سخن گفته مي‌شود: كردي (كُرمانجي)، در جمهوري ارمنستان، اران (= جمهوری آذربايجان) و گرجستان (حدود 75 هزار گوينده)؛ تاتي در جنوب داغستان و شمال اران (حدود 10 هزار نفر)؛ تالشي در اران (10 هزار نفر)؛ اُسِتي (حدود 480 هزار نفر) در شمال قفقاز و گرجستان (جنوب اُسِتيا؛ ارقام ارائه شده مربوط‌اند به سرشماري‌هاي سال 1979 م.، به جز آمار تالشي‌زبانان كه مربوط به 1959 م. است). دو زبانگي (يا چند زبانگي) در ميان همه‌ي اين جوامع زباني، پديده‌اي كاملاً متداول، و حتا غالب است. در جمهوري اران، اكثر مردم تاتي و تالشي زبان به تركي قفقازي نيز، كه زبان آموزشي و اداري است، سخن مي‌گويند. بدين جهت، آمارهاي مربوط به گويندگان اين دو زبان در زمان حاضر مي‌بايست بسيار كم شده باشد. به زبان تالشي در استان آذربايجان ايران نيز سخن گفته مي‌شود. زبان‌هاي كردي و اُستي قفقاز زبان‌هايي مكتوب و نوشتاري‌اند كه از ادبيات سرشاري برخوردارند.
در طي سلسله مقالات بعدي، درباره‌ي هر يك از زبان‌هاي ايراني قفقاز به طور جداگانه بحث خواهد شد.
1- زبان كردي در قفقاز: كردهاي گرجستان، كه بيش‌تر در تفليس زندگي مي‌كنند، از ارمنستان مهاجرت كرده‌اند، در صورتي كه كردهاي اران غالباً در امتداد مرزهاي ارمنستان ساكن‌اند. زبان اين جوامع مقيم اران كمابيش با زبان كردان ارمنستان برابر است (ادامه دارد).

+ آپادانای شوش - بخش سوم
+ باكو، محل امنى براى تجزيه‌طلبان ايران
+ ناصر پورپیرار و پوریم
+ کامنت گذاری قلابی ناصر پورپيرار

/ 9 نظر / 58 بازدید
پیشاهنگ

بادرود بر استاد گرامی در شهرستان نی‌ريز فارس طائفه‌ بزرگی با نام تاتی وجود دارد (با نامهای خانوادگی متفاوت از جمله تاتی). زمانی هم دکتر ورجاوند برای پژوهش در اين مورد به نی‌ريز آمده بودند ولی نتيجه تحقيق ايشان را نمی‌دانم. آيا رابطه‌ای بين تات‌های اران و آذربايجان با تاتی‌های نی‌ريز وجود دارد؟

داريوش کيانی

پيشاهنگ عزيز بدون بررسی و پژوهش نمی‌توان در اين باره اظهار نظر کرد.

علی

لطفا در این مقاله «اران (= آذربايجان)» را به «اران (= جمهوری آذربايجان)» تغییر دهید که هم برخی احیانا دچار سوء‌تفاهم نشوند٬ و هم اینکه در آینده کسانی همین یک جمله را از متن بیرون نکشند برای مقاصد خاص خودشان و با اشاره به مقاله شما عوامفریبی‌های خود را بنحوی موجه پرداخته کنند.

حامد

سلام. به خاطر لينکی که به وبلاگ من داده ايد ممنونم. مطلب جالبی در وبلاگم نوشته ام: عارف گلسرخی=ساسان بابکان استخری=محمد=علی=جینگول پيشنهاد می کنم سر بزنيد!

sasan

درام در مورد دين اشكانيان تحقيقاتي انجام مي‌دهم اگر دوستان مقالاتي در اين زمينه دارند خوشحال مي‌شم بتونم از آنها استفاده كنم

داريوش کيانی

ساسان عزيز: در بخش دوم از کتاب «هزاره هاي پرشکوه» اسناد و اطلاعات خوبی درباره دين اشکانيان ارائه شده است.

کيوان

از داريوش کيانی عزيز جهت درج پيوند آپادانی شوش سپاسگزارم

شهاب عنبران

به فرياد زبان اصيل ايراني در استان اردبيل برسيد

کورش محسنی

درود بر دوست گرامی داريوش کيانی. هر آينه در اين کار تارنمای گوگل بزرگنمايی هم شده. بايد ديد چه کسانی از اين بزرگنمايی سود ميبرند. پيروز باشيد و سربلند.