جمهوری قره‌باغ و لاف‌زنی پان‌ترکان

قره‌باغ، یا ناگورنو – قره‌باغ (Nagorno-Karabagh) منطقه‌ای واقع در جنوب غربی ایران شمالی (اران یا به اصطلاح جمهوری آذربایجان) است. این سرزمین مساحتی برابر 4400 کیلومتر مربع را در دامنه‌ی شمالی رشته کوه‌های قره‌باغ دربرگرفته و از خط الرأس این رشته کوه‌ها تا کرانه‌ی زمین‌های پست رود کور در کوهپایه‌های آن گسترده است.
این منطقه، که نام تاریخی آن ارتسخ (Artsakh) است، در 1813 م. به اشغال روسیه درآمد و در 1923 دولت شوروی، اگرچه حدود هشتاد درصد جمعیت آن ارمنی بود، آن را مبدل به یکی از ایالت‌های خودگردان جمهوری آذربایجان شوروی (اران) کرد. از آنجا که قره‌باغ در غرب نیز به واسطه‌ی رشته کوه‌های قره‌باغ از جمهوری ارمنستان شوروی جدا گردیده بود، مردم آن نهایتاً به اقلیتی تحت محاصره‌ی بیگانگان در درون جمهوری آذربایجان تبدیل شدند. منطقه‌ی قره‌باغ به گونه‌ای آهسته و آرام در طی دوران تسلط شوروی توسعه یافت، اما در 1988 مردم ارمنی قره‌باغ تحرکاتی را برای انتقال ایالت خود به قلمرو ارمنستان آغاز کردند. خواستی که به شدت مورد مخالفت جمهوری آذربایجان و دولت شوروی قرار گرفت. خصومت‌های قومی میان ارمنیان و ارانی‌ها بر سر این موضوع برافروخته‌تر شد، و هنگامی که ارمنستان و اران در پی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در 1991 به استقلال رسیدند، ارمنی‌ها و ارانی‌ها در این منطقه وارد جنگ شدند. از اواسط دهه‌ی 1990 ارمنیان قره‌باغ با پشتیبانی ارمنستان بر این سرزمین مسلط شدند و سرانجام خود را استیلای دولت اران رها نمودند. در حال حاضر قره‌باغ دارای دولتی عملاً مستقل و دارای نهادهای دموکراتیک است.
جالب است با وجود آن که دولت اران سرزمین ارمنی‌نشین قره‌باغ را دیرزمانی به اشغال خود درآورده بود، اینک در تبلیغات خود از اشغال‌گر بودن ارمنیان سخن به میان می‌آورد و پان‌ترک‌های تجزیه‌طلب داخلی نیز - که مستقیماً از رهبران خود در باکو مشق و فرمان می‌گیرند - در شعارها و نوشته‌های خود، همواره برای از دست دادن قره‌باغ اشک ماتم می‌ریزند و ناله‌های دل‌خراش سر می‌دهند، و از آنجا که نمی‌توانند بپذیرند مردم قره‌باغ صاحب سرنوشت و مملکت خویش باشند، از خیزشی خون‌ریزانه برای الحاق دوباره‌ی قره‌باغ به اران لاف می‌زنند. این همه در حالی است که وضعیت منطقه‌ی قره‌باغ هیچ گونه ارتباطی با ملت و کشور ایران و مشخصاً اهالی شمال غرب ایران ندارد و فقط وابستگی پان‌ترک‌ها تجزیه‌طلب داخلی به رهبرانشان در باکو (و این خیال خام و جاهلانه که شمال غرب ایران بخشی از خاک اران است و لذا مردم این دو منطقه سرنوشت و دغدغه‌ها و آرمان‌ها و درد مشترک دارند!) است که موجب شده وضعیت این منطقه، برای پان‌ترک‌های نژادپرست و آشوب‌گر داخلی اهمیتی حیاتی داشته باشد.


+ سایت وزارت امور خارجه‌ی جمهوری ناگورنو - قره‌باغ

/ 22 نظر / 29 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اردشير

اگر يادتان باشد من چند ماه پيش در تارنمايم مقاله ای گذاشته بودم درباره همگنی ژنتيکی اقوام ايرانی به ويژه آذريان و پارسيان! مقاله جالب زير را حتما توصيه می کنم: http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-727489 بايستی اين گونه نوشتارها را توی سر پان ترکها کوبيد و بين مردم آذری پخش کرد.اين باعث می شود که مردم آذری در وفاداری خود به ايران و ايرانيان با صلابت تر و پان ترکها هم در وفاداری خود به آرمان پان ترکيسم و ترک گرايی شل تر و نامصمم تر شوند. با احترام!

فرید شولیزاده

درود ب پایان بر سرور گرامی جناب دریوش احمدی دعوت می کنم نوشتار جدید تارنگار سرزمین پارسیان را که تحقیقی جامع بر روی کتاب شکند گمانیک ویچار اثر دستور مردان فرخ اورمزداد می باشد را مورد مطالعه قرار دهید شاد زیوید

کیوان

بابا يادگار گرامی اين همان تحقيقی بود که چندی پيش آقای عطايی با من مطرح کرد و به شما هم گفتم.ولی بر روی اينترنت پيدا نکردم.خوشبختانه آقای اردشير محبت کردند و لينک دادند.نتيجه اين تحقيق بسيار مهم است و بخش بزرگی از ياوه های ضد ايرانی را به گور می فرستد مطالعه آن را به همه دوستان عزيز توصيه ميکنم.

کیوان

دوستان گرامی و عزيز اين سايت خبرگزاری ميراث فرهنگی مشکوک است.خبرهايی را پيش از اين در آن خوانده بودم که کمی بودار بود.ولی امروز با پديده ديگری مواجه شدم به اين مقاله برويد و ببينيد که شيوا مقانلو کارمند اين خبرگزاری چگونه موزيانه ترکيه را تا عرش اعلا بالا برده و با زبانی گزنده(هر چند واقعيت هم باشد)ايران را تخريب کرده است.گرچه به نظرم می رسد که ايشان بايد از استانهای شمال غربی کشور باشند!!رابطه معنا داری بین این مقاله و وابستگی ایشان برقرار خواهد شد اگر حدس من درست باشد.اما ببینید در این لینک و مطالعه کنید تا به حرف من برسید: http://www.chn.ir/news/?section=1&id=17421

ياور .م

آقای کيانی . هرگاه که با تورک گرايان وارد گفتگو شده ايم به دشنام و ... انجاميده است ... ايشان به بد گويی از نياکان ما می پردازند . اينجا بود که به نقل از حافظ گفم ... هر که را نيست ادب لايق صحبت نبود .... ديگر اينکه به کمک و نظرهای شما دوستان نياز مند و خوشحال می شوم که راهنماييم کنيد و اگر پيشنهادی داشتيد دريغ مکنيد

ياور .م

اميدوارم کدورتی شکل نگرفته باشد !

داريوش کيانی

كيوان عزيز: متاسفانه افراد بيگانه پرست و وطن فروشي در نهادهاي بسياري نفوذ كرده‌اند. اما آن مقاله به گمانم واجد مطلب خاصي در اين زمينه نباشد // آقاي ياور: آن نوشته‌ي بي‌مقدمه‌ي شما مرا غافل گير كرده بود! از توضيح‌تان متشكرم.

خجالت هم خوب چيزيه! آخه شما هم آدم هستيد! چطور نسل کشی های ارامنه با حمایت روس و فارس در قاراباغ را توجيه ميکنيد؟ شما تا اين حد فاشيست و نژادپرستيد که حتی غير انساني ترين اعمال را فقط و فقط چون بر عليه تورکهاست توجيه ميکنيد؟ حيف دفاعی که تورکها از ناموسهايتان در جنگها کردند!کاش... بعد بياييد و از احتمال تجزيه و.. بگوييد. شما باعث تجزيه ايران خواهيد شد.

الله ورن

گويا شما نيز مرض ترک ستيزی داريد . اميدوارم خداوند شفايتان بدهد