قوم کردوخی

Carduchi کردوخی (شکل لاتینی ِ Kardoukhoi یونانی)، نام مردمانی جنگ‌جو است که در دوران باستان در منطقه‌ی کوهستانی واقع در امتداد دجله‌ی بالا و نزدیک مرزهای آشور و ماد، در غرب کردستان کنونی ساکن بودند.
از کردوخی‌ها برای نخستین بار در اوایل سده‌ی چهارم پ.م. کسنفون یاد کرده است و آنان را مردمی زینده در روستاها و شاغل به کشاورزی، تاک پروری، صنایع دستی و دام پروری توصیف کرده است (آنابازیس 3/5/15، 17؛ 4/1/25-3؛ 4/2/28-3؛ 4/3/1؛ 5/5/17). احتمالاً کردوخی‌ها را کورش بزرگ (29-558 پ.م.) مطیع و فرمان‌بردار ساخته بود، اما آنان مکرراً علیه هخامنشیان شوریدند، و گویا از پایان سده‌ی پنجم پ.م.، از زمان اردشیر دوم (فر. 359-405 پ.م.)، دیگر تحت استیلای پارسی نبودند. آنان حتا سپاه بزرگی را که برضدشان فرستاده شده بود شکست دادند، و البته گاه با استان‌داران پارسی پیمان‌نامه‌هایی را نیز می‌بستند (گزنفون، آنابازیس 3/5/16). در 401 پ.م. ده هزار سرباز مزدور یونانی کورش کوچک، تنها راه بازگشت خود را منطقه‌ی کردوخی یافتند.
در دوران رومیان، دیودوروس سیکولوس (سده‌ی یکم پ.م.) بلندی‌های شمالی زاگرس را کوه‌های کردوخی خوانده است، اما استرابو قبایلی را که در این منطقه می‌زیستند Gordyaen ها می‌خواند (جغرافیا 16/1/24؛ نیز نک. پلینی، تاریخ طبیعی 6/44). بارها استدلال شده است که کردوخی‌ها نیاکان کردها بوده‌اند، اما Kurtioi کورتیویی (به یونانی) یا Cyrtii کیرتی (به لاتینی)، که پولیبیوس، لیوی، و استرابو از آنان یاد کرده‌اند، نامزدهایی محتمل‌تری برای این انطباق‌اند. (محمد داندامایف)


ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ


+ نیمه‌ی نخست دی ماه، همزمان بود با سومین سال‌گرد تأسیس وبلاگ «فرهنگ ایران باستان». در آغاز، هدف از برپایی این تارنما‏ برداشتن گام‌هایی در جهت شناساندن فرهنگ و تاریخ شکوهمند ایران به دور از پیش‌داوری‌های احساسی و جانب‌دارانه، و تنها بر مبنای روش‌های سندجویانه و نقدگرایانه، و ایجاد مرجعی قابل اعتماد برای کسب آگاهی در مورد تاریخ و فرهنگ ایران، به ویژه شخصیت‌ها و رخ‌دادهایی که در طی گذر تاریخ کم‌رنگ و ناشناخته شده‌اند، بوده است. چنین تلاش بی‌سابقه‌ای، البته در مقاطعی، موجب بروز واکنش منفی خوانندگانی شد که همچنان به شیوه‌های سنتی و شرقی پژوهش در عرصه‌ی تاریخ و فرهنگ خوگر و دل بسته بودند. بعدها، با گسترش تبلیغات و فعالیت‌های جریانات تجزیه‌طلب و بیگانه‌پرست در عرصه‌ی اینترنت، مبارزه و مقابله با مبلغان گفتمان‌های پوچ و شوم تجزیه‌طلبی، به یکی از آرمان‌های اساسی این وبلاگ مبدل شد و آن گاه موج فراگیری را برانگیخت که موجب جلب توجه میهن‌دوستان به ابعاد فاجعه و لزوم مقابله‌ی گروهی با آن شد. آشکار است که کسب هر نوع موفقیت در این راه، جز با پشتیبانی و یاری همراهان فرهیخته و آزاده این وبلاگ، ممکن و مقدور نبوده است.
هرچند در طول سه سال گذشته دشواری‌ها و گرفتاری‌های بسیاری در فراروی گرداننده‌ی این تارنما پدید آمده است، اما وی با اعتقاد به مسؤولیت‌های فرهنگی خویش و با وفاداری کامل به آرمان‌های ملی و میهنی خود، به طور منضبط و مستمر، به کوشش‌های خود در جهت شناساندن و نمایاندن شکوه و عظمت ایران و مبارزه با دشمنان آن، ادامه داده و خواهد داد.
اما واپسین سخن، سپاس‌گزاری و قدردانی دوباره از یاران وفادار و آگاه این تارنما، و گله گزاری از دوستانی است که بی‌اعتنا به حقوق نویسنده‌ی این تارنما و قانون پذیرفته‌ی کپی رایت‏، مقالات آن را بدون ذکر نام نویسنده و نشانی آن، در سایت‌های دیگر نقل و کپی کردند و این چنین، بی‌اعتباری حقوق دیگران را در نزد خویش، و دورماندگی و بی‌بهرگی‌شان را از اخلاق مدنی به نمایش گذاشتند.


ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ


+ عکس‌های ایران باستان کاری ارزشمند از دوست فرهیخته و گرامی‌مان، محسن
+ شصتمین سالگرد کشته شدن کسروی
+ قتل عام و نسل‌کشی ارمنیان به دست ترکان
+ رکوردشکنی نمایشگاه تمدن ایران در خاک بریتانیا
+ ملاحظاتی درباره‌ی زبان آذری
+ ترکمن‌های عراق و گرگ‌های خاکستری؛ نقاب‌ها کنار می‌روند
+ پاسخی به سخنرانی ناصر پورپیرار در جمع پان‌ترک‌ها

/ 32 نظر / 62 بازدید
نمایش نظرات قبلی
داريوش كياني

سياوش عزيز و آقاي ابراهيم خدايي، از حسن نظر شما به اين تارنما بسيار سپاس گزارم. اين تارنما شنبه‌ي هر هفته به روز مي شود. درباره تاريخچه خط و الفبا مقاله‌اي در اين تارنما به تاريخ 11/7/1382 به نام "خط و الفبا در ايران" منتشر شده است.

محسن

با سلام بر همه دوستان و استادان نازنین. در مورد تقاضای دوستمان امیر در مورد توضیح در مورد عکسهای موجود در وبلاگ عکسهای ایران باستان هم اگر از دوستان کسی می تواند بهترین و خلاصه ترین توضیحات را در مورد عکسها بنویسد اعلام کند تا وبلاگ را در اختیار خودش قرار بدهم و هر کاری که دوست دارد انجام بدهد.البته برای هر عکس يک خط توضيح هم کافی است.

فرشته مهر

آقای کيانی...ببخشيد اشتباه تایپی شد..س اشتباه تایپ شد

فرشته مهر

بيچاره گان ضد ايرانی حتی جرات ندارند با نام خودشان دری وری ببافند... با نام ديگران اظهار نظر می کنند!!

کیوان

بابایادگار جان به این خائنین مزدور توجه نکن.به نگر من اهمیت چندانی نباید به آنها داد.به تازگی هم متوجه شده ام که از ماهواره های مختلف تلوزیونی به نام گوناز برای ایران برنامه پخش میکنند.از شنیدن این خبر بسیار ناراحت شدم.نمیدانم چه احساسی به شما دست داد وقتی این خبر را دریافت کردید ولی در هر حال مطمئن هستم که نقشه های توطئه آمیز آنان ره به جائی نخواهد برد.

ناشناس

با درود به همه دوستان، سری هم به این آدرس بزنید، میخواستم نظر همه دوستان به خصوص نظر آقای کیانی را در باره نوشته های آقای مفرد بدانم. به نظر من ایشان کمی گزافه گوئی و مبالغه می کند. با تشکر

محسن

ايرانيان در تاريخ پان تركيسم… sharghnewspaper.com/841025/html/book.htm#s356292 ..................... در ضمن من شبکه گوناز رو می بینم و کاملا مشخصه که اونهائی که تو وبلاگ اشرار پانترکیست تا حالا خوندید رو بدون کم و زیاد کردن چیزی از زبون انها می شنویم و قیافشون هم جلوی چشمامونه و تقریبا این شبکه وبلاگها و پایگاههای اشرار پانترکیست هستند اما به شکلی صدا دار و متحرک.البته من بر روی ماهواره تل استار دوازده می بینم.همیش از شونیسم و ملت دربدر اذربایجان و یا قتل فرهنگی کودکان اذربایجان و کشت و کشتار ترکها به دست فاترسها غیره سخن می گویند.

کورش محسنی

با درود و شادباش سالگرد آغاز به کار تارنگار شما دوست ارجمند. دوستان درباره ی تارنما و تارنگار گفتگو کرده بودند که همان گونه که ميدانيم وب سايت جايی که دادها به نمايش در می آيند، پس ((تار= وب) + نما(نمایش)) همچنین تارنگار جایی که نگارنده در آن مینویسد و بیشتر به یک دفترچه ی یادداشت میماند, پس: ((تار=وب)+نگار(نگاشتن)).***در پایان امیدوارم شما استاد گرامی همچنان با دنبال کردن کار در روشنگری های تاریخی و فرهنگی سهم والای خود را حفظ کنید. پیروز باشید و سربلند.

siavash

داريوش گرامی ميخواستم درباره ی اين پانترکيست های... اگاهی پيدا کنم لطفا مرا راهنمايی کنيد(خودمونی:حرف حسابشون چيه گويا خيلی تلاش ميکنند هويت کاملا مستقلی برای خودشون دست و پا کنند)

.

گنجینه ی فرهنگ ایران: omidataeifard.blogspot.com پیامبر آریایی (ریشه های ایرانی *در کیشهای جهانی) *پادشاهی (در استوره و تاریخ ایران) *آفرینش خدایان (راز داستانهای اوستایی) *نبرد خدایان (جنگهای کیهانی در نوشته های کهن ایرانی) *افسون فریدون (از پایداری تا پیروزی ایرانیان بر زهاکیان) *قبله زرتشت (داستانهایی درباره سپیتمان و مزدک و حافظ) *ایران بزرگ (جغرافیای استوره ای و تاریخی مرزها و مردمان ایرانی) *منم کورش شاه جهان (نوشتارهای تاریخی درباره شهریار هخامنشی) *منم فردوسی شاه شاعران (جهانبینی و اندرزهای پیر توس) دیباچه شاهنامه (ویرایش و گزارش) *شگفتیهای باستانی ایران (بناها، دستاوردها، فناوریها و...) مرز مزدایی (مجموعه مقالات امید عطایی فرد) برای دریافت کتابها : 66965107 + 66463430