وضعیت نشر در ایران: بیمار در حال احتضار

(مطلب زیر تماماً و عیناً برگرفته شده است از "روزنامه اعتماد، 12 مهر 1391، ص 16". گرداننده این وبلاگ مسؤولیتی در قبال محتوای این نوشته ندارد)

وضعیت نشر در ایران به معنی واقعی کلمه معیوب و بیمار است. تیراژ کتاب‌های چاپ‌شده در کشور چند دهم میانگین جهانی که نه حتی منطقه‌یی هم نیست، قیمت کتاب به فراخور جایگاه نداشته‌اش در میان اقشار گوناگون جامعه آنقدر اندک است که اغلب درصد تعلق گرفته به مولفان یا مترجمان کفاف حتی ماهی از زندگی روزمره‌شان را نمی‌دهد.
وضعیت نشر در ایران معیوب و بیمار است؛ بیمار است زیرا قیمت کاغذ ظرف شش ماهه اول امسال تقریبا هفت برابر شده و همین یک دلیل کافی است تا ناشران ورشکسته، نویسندگان و مترجمان بیکار و بازار نشر سرشکسته‌تر از همیشه باشد. در کشوری که قیمت کتاب اگر معادل نیم قیمت یک پیتزا باشد مردم رغبتی به خریدش نشان نمی‌دهند‌. بندی صد هزار تومان شدنش آتیه کتاب را به آن پایه می‌رساند که این شمارگان شگفت زیر هزار نیز به سمت صفر میل کنند.
وضعیت نشر در ایران معیوب و بیمار است زیرا انتظار مولفان و مترجمان برای تولد کارشان را پایانی نیست، اما گویی این پایان حادث شده است؛ از آنجایی که این روزها شاهد گران و گزاف‌تر شدن قیمت تمام‌شده کتاب هستیم. همان کتابی که پیش از این شش ماهی که از آن یاد می‌کنیم نیز وضعیت درخشانی نداشته است. نویسندگان، مترجمان و بسیاری را می‌شناسیم که این روزها کتاب‌هایشان در یک قدمی انتشار و در تلاطم خارج از قاعده کاغذ و دیگر لوازم نشر بلاتکلیف مانده و آنها افسوس‌خوار زمان از دست رفته، معیشت معلق مانده و عرصه فرهنگ ماتم دیده در کشوری هستند که به فرهنگی بودنش صرفا می‌بالد.
وضعیت نشر در ایران معیوب و بیمار است. آیا این شرایط نابسامان را پایانی نیست؟ آیا این خانه از پایبست ویران شده را کسی به فکر مرمت هست؟ آیا ساکنان شریف این خانه را کسی پاسخگوست؟ آیا دغدغه فرهنگ از حد شعار فراتر نخواهد رفت؟ آیا کسی نگران این تیراژ‌های چند صدتایی کتاب نیست؟ آیا مترجمان و مولفان و... عمود خیمه کتاب و کتابت نیستند؟ آیا این آلام و زخم‌ها را مرهمی نباید نهاد؟ آیا و آیا...
وضعیت نشر در ایران معیوب و بیمار است. این یک واقعیت تلخ، جانکاه و غیرقابل انکار است. همین امروز هم دیر شده و وعده فردا و فرداها تنها زمان می‌کشد و جان می‌فرساید. بدنه نحیف کتاب، نشر و فرهنگ همین حالا نیازمند تدبیری درست، دقیق و عاجل است.

/ 4 نظر / 75 بازدید
ali doostzadeh

doost aziz ketaab taazeh chaap shod http://archive.org/details/OnTheModernPoliticizationOfThePersianPoetNezamiGanjavi piruz baashid

بهنام عموشاهی

درود بر شما. من خیلی دنبال کتاب "قوم آریا" و "دنیای ناشناخته هخامنشیان" هستم.متاسفانه انتشارات توس هم این کتب ها را نداشت.ممنون میشم کتاب فروشی مشخصی در تهران معرفی کنید تا بتونم این کتاب رو بخرم. با سپاس.

ژاله

سلام استاد عزیز وبلاگ شما رو به صورت اتفاقی در لینک یکی از دوستانم دیدم و با وبلاگتون آشنا شدم و خیلی لذت بردم. خوشحال می شم که شما را در لیست دوستانم داشته باشم. اگر شما هم مایل هستید میتونید وبلاگ من را به اسم شعر های هوشنگ ابتهاج لینک کنید و به من اطلاع دهید که وبلاگ با ارزشتون رو به چه اسمی لینک کنم با سپاس

نودسنده گرامی شما کجائی هستید