گرگين، پهلوان حماسي ايران

گرگين پسر ميلاد، يكي از پهلوانان دوران پادشاهي كي كاووس و كي‌خسرو، و رييس خاندان ميلاد بود. اشاره طبري بدين كه هم پسر و هم پدر گرگين، ميلاد نام داشتند، مي‌تواند درست باشد، چه، انتخاب نام نخستين نوه بر اساس نام پدربزرگ، امري عادي بوده است.
بخش عمده‌ي ماجراهاي گرگين در ضمن داستان بيژن و منيژه مي‌گذرد. در شاهنامه گفته مي‌شود كه گرگين به همراه بيژن براي كشتن گرازهايي كه در ارمان، منطقه‌اي واقع در مرز توران، پرسه مي‌زدند، گسيل شده بودند. گرگين كه به دليري بيژن رشك مي‌برد، به قصد گرفتار كردن‌اش، او را ترغيب كرد كه به بيشه‌اي زيبا و دل‌پذير در توران، كه منيژه دختر افراسياب بزم و ضيافتي را در آن برپا كرده بود، برود. بيژن و منيژه با ديدن هم، در يك نظر دل‌باخته‌ي هم شدند و مدتي در كنار يك‌ديگر بودند، تا آن كه خبر اين ماجرا به گوش افراسياب رسيد و فرمان داد كه سربازان‌اش بيژن را دستگير كنند و به سياه‌چاله‌اي بيافكنند. در اين اثنا، گرگين به ايران بازگشت و به دروغ گفت كه بيژن هنگامي كه در پي شكار گورخري رفته بود، گم شده است. اما با آشكار شدن دروغ‌گويي‌اش، گرگين به فرمان كي‌خسرو محبوس گرديد، اما بعداً با وساطت رستم آزاد شد و به قصد نجات بيژن، با رستم همراه گشت.
گرگين، هم‌چنين، يكي از يازده پهلوان توصيف شده در داستان دوازده رخ است، كه در آن، هماورد توراني خود، اندريمان را به هلاكت رساند. از او در منظومه‌هاي حماسي ديگر، مانند فرامرزنامه و بهمن‌نامه نيز ياد شده است. در بهمن‌نامه (سروده‌ي ايران‌شاه بن ابي الخير) گفته شده است كه رويين، فرمانده سپاه بهمن، پسر گرگين بوده است. ابن اسفنديار (تاريخ طبرستان و رويان)، ظاهراً بر مبناي تشابه نام‌ها، بنيان‌گذاري شهر گرگان را به گرگين نسبت داده است.


+ جندى شاپور
+ شوش، يكي از قديمى‌ترين مراكز متمدن جهان
+ گفتنى‌هايى درباره‌ى ايرانيان ارمنى
+ شباهت‌هاى تخت جمشيد هخامنشى و اصفهان عصر صفوى

/ 11 نظر / 261 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پيشاهنگ

ببينيد استاد بزرگ، باستان شناس، مورخ، مفسر قرآن، مجتهد و البته کمونيست توده اي سابق در مورد مفسران و مترجمان بزرگ قرآن کريم (عزت اله فولادوند، علامه طباطبايي، دکتر آيتي) چه مي گويد و چگونه توهين مي کند: دوشنبه 15 خرداد1385 ساعت: 14:22 توسط:ناصر پورپيرار آقاي ايزدي. اين کدام فرهنگ زبان عبري است که وقتي فولادوند به آن رجوع مي کند، در مقابل راعنا معناي "شرير ما، خبيث ما" ضبط شده، زماني که طبا طبايي سراغ آن مي رود در مقابل راعنا نوشته اند "بشنو خدا تو را کر کند" و و قتي آيتي آن را باز مي کند در مقابل راعنا "ما را رعايت کن" پيدا مي کند که به گمان او نوعي ناسزا در زبان عبري است و بقيه نيز به همين ترتيب! شک نداشته باشيد که اين آقايان فقط خجالت مي کشند اعتراف کنند که از قضيه سر در نمي آورند. همچنين او در يکي از نوشته هايش از مرتضي مطهري به خاطر نوشتن کتاب خدمات متقابل ايران و اسلام به عنوان نادان و بي اطلاع از تاريخ نام مي برد.

پيشاهنگ

او (پورپیرار) حتي در دين شناسي و صدور حکم و فتوا هم همتا ندارد، ببينيد ياوه هاي او را باره پيامبران بزرگ: " اين حکم را بدان جهت صادر مي کنم که مي پرسيد انبياء غير يکتا پرست چه صيغه اي است تا معلوم شود نمي دانيد بسياري از پيامبران، مثلا لوط و هود و صالح و حتي نوح براي تبليغ يکتا پرستي مامور نبوده اند."

شهریار

پروردگارا . تو را سپاس ميگوييم كه به ما روان و خرد پاك دادي تا با انديشه و گفتار و كردار نيك شادماني و اسايش و مهرورزي را در جهان بگسترانيم. ( زرتشت بزرگ) با تشکر مطالب جالبی بود راهتان پر رهرو باشد

ايران

اولي تست بود يکي از دوستان با انتشارات گرگان تماس گرفته و به من خبر داد که ظاهرا گفته اند که با شما بر سر توزيع کتاب مشکلاتي دارند. کتاب هرگز در تهران منتشر نشده است حتي يک نسخه! جاي بسي نگراني است که چنين کتاب ارزنده اي با اين تبليغ وسيع هنوز در تهران توزيع نشده است. اگر امکان دارد هر چه سريعتر مشکل را حا نماييد با سپاس ايران

ايران

لوگوي هزاره هاي پر شکوه دچار مشکل شده . لطفا عکس جديدي اپلود کنيد. پيامهاي مرا منتشر نکنيد

آنتی پورپيرار

درود بر جناب استاد کيانی عزيز بخاطر ارائه مطالب ارزنده و آموزنده که موجب افتخار ايرانيان است.

داريوش کيانی

پيشاهنگ عزيز: متأسفانه در توزيع كتاب مشكلاتي وجود دارد كه اميدوارم هر چه زودتر رفع شود. // ايران عزيز: از اين كه آن موضوع را پي گيري كرديد سپاس گزارم. من لگوي هزاره هاي پرشكوه را نگاه كردم، فعال بود. عموما سايت‌هاي ويژه‌ي آپلود تصاوير، گهگاه از كارمي‌افتند. // از حسن نظر ديگر دوستان نيز به اين تارنما، بسيار سپاس گزارم.

فرهنگ ايران را هجوم بيگانه پاسداری کنيم

آلام

اگه توی شاهنامه باشد که یک شخصیت تخیلی است. پس جریان چیه؟[متفکر]