پایان جهان و ظهور موعود در ادیان ایران باستان

 

پایان جهان و ظهور موعود در ادیان ایران باستان
نوشته‌ى داریوش احمدى


ناشر: جوانه توس
شمارگان: 1000
تاریخ چاپ: 1386

فهرست مطالب:
1) فرجام‌شناسی و موعودباوری در دین زرتشتی
- کلیات
- جاماسپ‌نامه
- نشانه‌های زادن منجی
2) فرجام‌شناسی و موعودباوری در دین مانی
- کلیات
- سرودی درباره دومین ظهور عیسا
- پایان جهان به روایت شاپورگان

بخشی از پیشگفتار کتاب
در اولین بخش از کتاب حاضر، نخستْ ریشه‌ها، ابعاد و چندوچون باورها و سنت‌های زرتشتی درباره‌ی ظهور منجی، رستاخیز و پایان جهان به‌طورکلی بررسی و تحلیل شده و در ادامه برگردان فارسی جاماسپ‌نامه و یک قطعه‌ی فرجام‌شناختی زرتشتی دیگر، به همراه یادداشت‌های وابسته، ارائه گردیده است.
در بخش دوم، نخست بنیان‌ها و ماهیت باورهای فرجام‌شناختی و موعودشناختی مانوی شرح گردیده و سپس، برگردان فارسی یک سرود فرجام‌شناختی مانوی، به همراه گزیده‌ای از کتاب شاپورگان مانی و یادداشت‌های مربوط بدان‌ها، ارائه شده است.
هدف نویسنده از نگارش این کتاب، طرح و پردازش نظریات شخصی و بدیع درباره‌ی اصول و مبانی باورهای موعودشناختی زرتشتی و مانوی و شرح و بسط آن در قالب کتاب حاضر نبوده است، بلکه قصد وی، در وهله‌ی نخست، شرح و بیان رَوِشمند آموزه‌های این دو دین ایرانی درباره‌ی پایان جهان و ظهور موعود، بر مبنای متون اصلی آنان و نیز نشان دادن وجوه همگرایی و واگرایی آرای مانوی و زرتشتی در این زمینه بوده است. از سوی دیگر، نویسنده کوشیده است نام‌ها و اصطلاحات و نکات دینی، اسطوره‌ای، تاریخی و ... مندرج در متون نقل‌شده‌ی زرتشتی و مانوی را در قالب یادداشت‌هایی تک‌نگاشتی (monographical) تحلیل و توصیف کند و اطلاعات جامع و سودمند و غالباً نویافته‌ای را در ضمن آن‌ها به خوانندگان ارائه دهد و تا جای ممکن، در این موارد نیز وجوه همگرایی و واگرایی آرای زرتشتی و مانوی را نشان دهد.

مرکز فروش: تهران، خیابان انقلاب، خیابان دانشگاه، پلاک 1، انتشارات توس، تلفن 66461007

/ 19 نظر / 125 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ایران

آقای احمدی درود بر شما. جمع این دو کتاب می شه ۵۲۰۰ تومان. من که توی شهرستان هستم هزینه پستی اش چی می شه؟ من هم همون ۵۲۰۰ تومان رو به حساب بانکي آقای باقر زاده بریزم؟

کورش محسنی

درود دوباره بر جناب داریوش احمدی. با توجه به شناختی که از رساله ی زبان تبریزیان(انارجانی) دارید، پرداختن به آن در یک جستار کوتاه میتواند آموزنده باشد. همچنین سرانجام آیا رایانامه ی من به دست شما رسید؟ با بهترین آرزوها برای شما. پیروز باشید.

داريوش کيانی (احمدی)

جناب آقاي ايران به گمان فقط بايد مبلغ كتاب را واريز كنيد. محض احتياط با شماره تلفن ناشر تماسي بگيريد. /// جناب آقاي محسني اخيرا ايميلي از شما دريافت نكرده‌ام. جز اين، امروزه ثابت شده است كه رساله روحي انارجاني نه به زبان آذري بل كه به فارسي عاميانه نوشته شده است و لذا پرداختن به آن ضرورتي ندارد. كامروا باشيد

ايران

سلام داريوش جان ايراني که در زير پيام گذاشته است من نيستم! يک وقت سوء تهاجم نشود!!

ايران

سلام دوستان ذوالقرنين به روز شد با هديه اي ديگر مشتی خاک بر دهان پورپیرار (۲۰): پورپیرار پوريم و تاريخ روم کتاب "تاريخ روم" نوشته آمیانوس مارسلینوس

مسعود امين پور مجومردی

با درود و آرزوی شادی و تندرستی پنج سال گذشته که فرهاد به دور از خاک شيرينش به خواب رفته! روانش شاد باد! اگر به دیدن یکی از هزار آبادی ویران این سرزمین علاقه مندید از وبلاگ مجومرد نیز بازدید بفرمایید: www.majoomerd.persianblog.ir البته لينك ديگر وبلاگهاي من در فهرست پيوندهاي سايت انديشه هاي پارسي قرار دارد و مي تونيد از اونجا به ديدن وبلاگها برويد! سپاسگزارم

فربد

درود بر شما .بسيار نيکو و درخور.شاد می شم به من سر بزنی.شما را در پيوندهايم می گذارم.شاد باشی

فرناباز(کارن) از نژاد اردشیر بابکان

با درود فراوان به استاد فرهیخته و ارجمند جناب داریوش احمدی! از اینکه وبلاگ اینجانب را به لیست وبلاگ دوستان سایت خود اضافه کردید و ما را قابل دانستید بسیار سپاسگذارم و برای شما ایران دوست عزیز آرزوی موفقیت و پیروزی دارم. امیدوارم که همه ما در راهی بس دشوار و سترگ که در پاسداری از فرهنگ و میراث باستانی این سرزمین داریم سربلند باشیم. با سپاس فراوان!

داريوش

با سلام دوست گرامي به كتاب مايرهوفر نگاهي مي كردم كه به نام ارشك بر خوردم. دوست من نام پدرش كه من پيش از اين آثيابوشتا آورده بودم در اين كتاب تاييد شده بود. وي اشاره كرده بود كه كنت آن را –n-h-y-a نگاشته در حالي كه در پژوهش هاي جديد –t-h-y-a ديده شده است. اگر نظرتان را درباره ی سه نوشته جديدم بدانم خوشنود خواهم شد.

نازنين

درود به استاد ارجمند آقای داريوش کيانی. مايه خرسندی است که ياوه گويی های پورپيرار منجر به خلق آثاری ارزشمند از جانب فرهيختگان کشور شده است و گنجينه کتاب های تاريخ ايران باستان پربارتر گشته است. سرافراز باشيد.