فرهنگ ایران باستان
نویسنده: داریوش کیانی - ۱۳۸٦/۸/۱
به گزارش واحد مركزي خبر بقاياي سومين ديوار بزرگ تاريخي جهان در آب‌هاي درياي مازندران كشف شد.
ديوار دفاعي گرگان پس از ديوار چين و ليمس آلمان، طويل‌ترين ديوار تاريخي جهان است.
سرپرست هيأت باستان شناسي حاضر در منطقه در مصاحبه با خبرنگار واحد مركزي خبر گفت: در كاوش اخير به كمك جولين ونس رزنبرگ (غواص باستان شناس انگليسي) علاوه بر سازه معماري اين ديوار، قطعاتي از سفال‌ها و آجرهاي تاريخي نيز كشف شده - كه ابعاد آن حدود 150 در 136 متر مربع است - قلعه باستاني، اسكله و يا لنگرگاهي باشد كه در دوره ساسانيان از آن استفاده مي‌شد. سرپرست هيأت باستان شناسي حاضر در منطقه گفت: آجرهاي كشف شده قرمز رنگ و به ابعاد 37 در 37 در 10 سانتي متر است كه اطراف آن به مرور از جلبك پوشيده شده است.
ديوار دفاعي گرگان از كرانه‌هاي درياي مازندران در غرب استان گلستان تا ارتفاعات بيلي كوه در پارك ملي گلستان به طول 200 كيلومتر و عرض 2 تا 10 متر در زمان ساسانيان به منظور جلوگيري از هجوم اقوام هپتال ساخته شده است.
ديوار بزرگ گرگان به عنوان شاهكار ارزشمندي از ايران باستان در سال 1378 به شماره 2345 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است (روزنامه اطلاعات، 20/6/1386، ص 9).


+ پليدكاري جديد پان‌ترك‌هاي اران
21 نماينده مجلس شوراي اسلامي در تذكري كتبي به وزير امور خارجه كشورمان خواستار احضار سفير [به اصطلاح جمهوري] آذربايجان (اران) در ايران و اخطار به دولت اين كشور در خصوص انتشار اطلس جعلي آذربايجان شدند.
يك مركز دولتي در آذربايجان (اران) به تازگي اقدام به انتشار اطلسي جعلي كرده كه در آن ايران در محدوده اراضي به اصلاح تاريخي [جمهوري] آذربايجان (اران) گنجانده شده است.
داریوش کیانی
نویسنده و پژوهشگر در حوزه تاریخ، ادیان و اساطیر ایران
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :