فرهنگ ایران باستان
آرشیو وبلاگ
نویسنده: داریوش کیانی - ۱۳۸٦/٢/٢
+ كاندوليزا رايس، وزير امور خارجه‌ي امريكا، روز پنج‌شنبه 19 آوريل/ 30 فروردين در ميزگردي در شهر واشنگتن با لحني احترام‌آميز از فرهنگ و تاريخ ايران ياد كرد و گفت: «... من واقعاً منتظر روزي هستم که ايران و امريکا روابط خوبي داشته باشند. مردم ايران مردم بزرگي هستند، ايران داراي فرهنگي بزرگ، فرهنگي بسيار، بسيار، بسيار کهن‌تر از امريکا است، فرهنگي که به طور گسترده‌اي به معرفت و پيشرفت انساني ياري داده است».
+ سرانجام آب‌گيري سد سيوند در هفته‌ي گذشته آغاز شد. اين سد در ۱۰۰ کيلومتري شهر شيراز و ۵۰ کيلومتري تخت جمشيد، در منطقه‌ي تنگ بلاغي ساخته شده است. به گفته‌ي برخي کارشناسان نزديک به ۱۰۰ محوطه‌ي باستاني در اين تنگه قرار دارد كه همگي با آب‌گيري سد به زير آب خواهند رفت. منتقدان مي گويند با آب‌گيري اين سد، آرامگاه كورش كبير نيز، که در نزديکي سد قرار دارد، به جهت افزايش رطوبت هوا آسيب خواهد ديد.
+ مراجع امنيتي جمهوري آذربايجان (اران)، 7 آوريل/ 18 فروردين يکي از آشوب‌طلبان سرشناس شمال غرب ايران را بازداشت و بامداد روز پنج شنبه 12 آوريل/ 23 فروردين با هواپيما به تهران فرستاده و به مسؤولان امنيتي ايراني تحويل دادند. وي - كه از اعضاي گروهك تجزيه‌طلب «گاموح» (= جنبش ملي بيداري آذربايجان جنوبي!) است - پس از مشاركت در آشوب‌هاي شمال غرب ايران در خرداد ماه سال 1385 به باكو گريخته بود.
+ جشنواره فيلم کن - که مهم‌ترين جشنواره‌ي جهاني سينما است - براي دومين سال پياپي هيچ فيلمي را از ايران نپذيرفت. طبعاً غيبت سينماي ايران از چنين جشنواره‌هاي معتبر و بزرگي، و نبود آثاري كه چهره‌ي مثبت و شايسته‌اي را از مردم و كشور ايران به نمايش بگذارند، فرصت و ميدان مناسبي را براي ظهور فيلم‌هاي ضدايراني فراهم خواهد ساخت.
+ يك از روزنامه‌هاي چاپ تركيه روز چهارشنبه 18 آوريل/ 29 فروردين گزارش داد كه دولت ايالات متحده‌ي امريكا با حضور اعضاي سازمان شبه‌نظامي پ.ك.ك. در مرزهاي شمالي كردستان عراق به شرط ايجاد مزاحمت در داخل ايران موافقت كرده است. روشن است كه افزايش فعاليت‌هاي عناصر و گروهك‌هاي تجزيه‌طلب در داخل ايران، در طول چند سال اخير، يكسره نتيجه‌ي تشويق و تحريك ايالات متحده بوده است،كه مي‌كوشد با هر ابزار و وسيله‌اي موجبات فروپاشي ج.ا. ايران را فراهم آورد.
+ انجمن منتقدان و نويسندگان سينماي ايران در نامه‌اي به کمپاني برادران وارنر نسبت به توليد و اکران فيلم «۳۰۰» ‬اعتراض کرد. در نامه‌ي اين انجمن آمده است: «آن قدر حلقه‌ي وصل ما با بعضي از توليدات دور و نزديک آن کمپاني، عميق و ناگسستني است که نمي‌خواهيم دروغ آشکار و مفتضحي چون ‪ ۳۰۰ ‬را در کارنامه‌تان ثبت کنيم. اما گويا بايد بپذيريم که "جنگ سرد" در عصرحاضر، ابعاد تازه‌اي يافته و بخش قابل توجهي از سرمايه‌گذاري خود را به عرصه فرهنگ و هنر اختصاص داده است».
اين نامه مي‌افزايد: «به راستي اين تحريف ناشيانه‌ي تاريخ و جعل واقعيت‌ها، چه ‌توجيه فرهنگي و سياسي دارد؟ اگر سياست‌هاي معاصر تحميل شده از حزب جمهوري‌‌خواه و تفکر ميليتاريستي جاري در حکومت امريکا بخشي از سرمايه‌گذاري و نگاه کنترل شده‌ي خود را متوجه توليدات سينمايي و رسانه‌اي کرده است، چرا کمپاني برادران وارنر با آن قدمت و سوابق فرهنگي و هنري که بر عاشقان سينما پوشيده نيست، وجه المصالحه قرار گيرد؟»
اين انجمن در ادامه بيان مي‌دارد: «در قبال واقع بيني و صداقت فرهنگي که جوهره و ذات سينما به ما ارزاني داشته است، چرا زمينه‌ساز مخدوش شدن تصوير ذهني و نوستالژيک اهالي فرهنگ و هنر اين سرزمين شده‌ايد؟ نشانه‌ها و واسطه‌ها را از توليدات مُهر تأييد خورده‌ي خودتان وام گرفته‌ايم تا وجدان خفته‌تان را بيدار کنيم».
اين نامه با اشاره به فيلم تحسين شده‌ي «اسب کَهَر را بنگر» ساخته‌ي فرد زينه‌مان اضافه کرد: «آيا سازنده‌ي اثر ضدفرهنگي ۳۰۰‬ "زاک شْنايدر" نيز در مقام يک خائن به تحريف بلاهت‌آميز تاريخ نپرداخته است؟»
اين انجمن مي‌افزايد: «چرا به همين سادگي حاضر مي‌شويد سياست‌هاي پشت پرده و عوامل مخرب فرهنگي، همه‌ي حيثيت و اعتبار سينمايي آن کمپاني پر سابقه را فداي اهداف مغرضانه و ضد فرهنگي خود کنند؟».
داریوش کیانی
نویسنده و پژوهشگر در حوزه تاریخ، ادیان و اساطیر ایران
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :