فرهنگ ایران باستان
آرشیو وبلاگ
نویسنده: داریوش کیانی - ۱۳۸٥/۱٢/٢٠

+ در ابتدای یادداشت‌های این هفته، می‌خواهم با صراحت و به تأکید، هشدار دهم، هشدار دهم که خطر «تجزیه‌ی» ایران و فروپاشی تمامیت ارضی کشور، بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. تجزیه‌طلبان پان‌ترکیست، که به جهت انبوهی حامیان خارجی‌شان، سازمان‌یافته‌تر از دیگر گروهک‌های تجزیه‌طلب‌اند، به سرعت و شدت در حال پیش بردن و عملیاتی کردن نقشه‌ها و دسیسه‌های شوم و پلید خود برای تفرقه‌افکنی میان مردم ایران، ایجاد آشوب و اغتشاش، و سرانجام جدا کردن استان‌های ترک‌زبان ایران و حتا افکندن آن به آغوش رژیم فاسد و وابسته‌ی باکو هستند. دشمنان، شمشیرهای خود را - بی‌هیچ بیم و هراسی - دیگر از رو بسته‌اند. تجزیه‌طلبان پان‌ترکیست دیرزمانی است که از طریق ابزارهای فرهنگی و با بهره‌گیری از همه‌ی رسانه‌ها (از ماهواره و اینترنت تا مطبوعات و نشریات) و حتا روابط چهره به چهره، به گونه‌ای خزنده و آهسته، و با تمرکز بر روی اقشار پایین جامعه - که سخت احساساتی و زودباورند - می‌کوشند به مخاطبان خود چنین القا کنند که: 1) در این کشور ملیت و هویت واحد و یگانه‌ای - که همگان آن را تحت عنوان «ایرانی» می‌شناسند - وجود ندارد، بل که ساکنان این کشور مرکب از دو نژاد / ملت (!) «فارس» و «ترک»‌اند که تبار، هویت، سرنوشت و سرگذشت آنان کاملاً رها و جدا و متمایز از یک‌دیگر است؛ 2) ترک‌ها همواره تحت ظلم و ستم و فشار فارس‌ها بوده، و در فقر و بدبختی و فلاکت و محرومیت و تنگنا زندگی کرده‌اند، بنابراین برای رهاندن خود از این وضعیت و زندگی جان‌گداز می‌بایست هر چه زودتر علیه فارس‌های ظالم و حاکم به پا خیزند و انتقام بستانند و خود را از این کشور جدا و مستقل کنند (!).
تجزیه‌طلبان پان‌ترک با القا و تزریق پیوسته و پیاپی این توهمات باطل (که نه مبنای علمی دارند و نه بنیان عقلی، و تنها بر احساسات متکی‌اند)، مردم عوام و شماری از جوانان ماجراجو را فریب داده، دروغ‌های خود را بدانان باورانده و ایشان را از خشم و کینه و نفرت نسبت به دیگر هم‌میهنان خود آکنده‌اند؛ اما این تنها یک سوی سکه است: در طول چند سال اخیر دشمنان ج.ا. ایران برای بی‌ثبات و ناآرام ساختن آن و در نهایت تضعیف و فروپاشی این کشور، به گستردگی از تجزیه‌طلبان پان‌ترک و دیگر گروه‌های تجزیه‌طلب حمایت کرده و بهره جُسته و آنان را آلت دست خود قرار داده‌اند. بنابراین، از دولت ج.ا. ایران انتظار می‌رود که با توجه به افزایش تبلیغات مسموم و عوام‌فریبانه‌ی تجزیه‌طلبان و آشکار بودن نقشه‌های شوم بیگانگان، برنامه‌هایی اساسی و اصولی را برای تقویت هویت ملی و از میان برداشتن خطر تجزیه‌ی ایران، طرح و اجرا کند.
+ رییس جمهور ایران، محمود احمدی‌نژاد روز 3 مارس / 12 اسفند رهسپار عربستان شد و با مقامات این کشور برای کاهش تنش‌های موجود میان شیعیان و سنیان گفت‌وگو و رایزنی نمود و در پایان این سفر اعلام شد که دو کشور توافق کرده‌اند که برای خاتمه دادن به خشونت‌های فرقه‌ای با یک‌دیگر همکاری کنند. با توجه به تحرکات اخیر عربستان سعودی برای تشکیل محوری از کشورهای سُنی متحد امریکا در برابر ایران، به نظر می‌رسد که این سفر کوششی در جهت خنثاسازی سیاستی است که می‌خواهد تقابل دیرین اسراییل - جهان اسلام را به تقابل شیعه - سنی تبدیل کند.
+ در طول هفته‌ی گذشته باز هم واکنش‌هایی را در گوشه و کنار جهان به احتمال حمله‌ی نظامی ایالات متحده به ایران شاهد بودیم: دومینیک دوویلپن، نخست وزیر فرانسه در 3 مارس / 12 اسفند اظهار داشت که: «حمله‌ی نظامی علیه ایران عواقبی را در پی خواهد داشت که به هیچ وجه قابل پیش بینی نیست و در کل منطقه‌ی خاورمیانه بی‌ثباتی شدیدی را به وجود خواهد آورد». روزنامه‌ی انگلیسی گاردین در 5 مارس / 14 اسفند نوشت که حمله‌ی احتمالی امریکا به ایران معماری غنی و گنجینه‌های نادر ایران را تهدید می‌کند و باعث وارد شدن خسارات غیرقابل تصور به میراث این کشور، که با خسارات وارده به عراق قابل مقایسه است، خواهد شد.

هم‌میهن!
اگر تجزیه‌طلبان را ریشه‌کن نکنیم، چنین آینده‌اى در انتظار ما خواهد بود

 

داریوش کیانی
نویسنده و پژوهشگر در حوزه تاریخ، ادیان و اساطیر ایران
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :