فرهنگ ایران باستان
نویسنده: داریوش کیانی - ۱۳۸٥/۱٢/٦
+ در حالي كه دولت ايالات متحده همچنان اظهار مي‌دارد كه در انديشه و تدارك تهاجم نظامي به ايران نيست و دولت ج.ا. ايران نيز اعلام مي‌كند كه جاي هيچ گونه نگراني از اين بابت وجود ندارد، خبرگزاري بي بي سي به گونه‌اي بي‌سابقه گزارش داد كه: « طرح های احتياطی امريکا برای حمله هوايی به ايران از هدف قرار دادن تأسيسات اتمی اين کشور بسيار فراتر می‌رود و شامل اکثر زيرساخت‌های نظامی اين کشور می شود. تصور می شود که هر نوع حمله ای از اين نوع - اگر دستور آن صادر شود – پايگاه‌های هوايی و دريايی، تأسيسات موشکی و مراکز فرماندهی و کنترل نيروهای مسلح ايران را شامل خواهد شد. امريکا اصرار دارد هيچ برنامه‌ای برای حمله به ايران ندارد. اين کشور تاکنون از طريق کانال‌های ديپلماتيک و قطعنامه‌های سازمان ملل سعی کرده است تهران را قانع به توقف غنی سازی اورانيوم کند. اما منابع ديپلماتيک به بی بی سی گفته‌اند که مقام‌های ارشد در "فرماندهی مرکزی" ارتش امريکا در ايالت فلوريدا به عنوان يک طرح احتياطی مجموعه‌ای از اهداف بالقوه را در داخل ايران برای بمباران مشخص کرده‌اند. فرانک گاردنر، خبرنگار امور امنيتی بی بی سی، می‌گويد که بنا به گزارش‌ها يکی از عواملی که می تواند ماشه چنين حمله‌ای را بکشد اين است که تأييد شود ايران درحال ساخت سلاح اتمی است - اتهامی که ايران آن را رد می کند. خبرنگار ما می افزايد [وقوع] حمله‌ای پرتلفات به نيروهای آمريکايی در عراق، اگر سرنخ آن در تهران يافته شود، نيز می تواند دليل ديگری برای اجرای طرح بمباران ايران باشد.». وجود چنين ابهامات و نگراني‌هايي شماري از اعضاي سازمان‌هاي صلح‌طلب را وادار كرد تا در 17 فوريه در اعتراض به سياست‌هاي جنگ‌طلبانه‌ي دولت ايالات متحده و احتمال حمله‌ي نظامي به ايران، در نيويورك تجمع و راه‌پيمايي كنند. در هر حال مهلت دو ماهه‌اي كه شوراي امنيت براي تعليق غني‌سازي به ايران داده بود هفته‌ي گذشته بدون كسب نتيجه به پايان رسيد و از اين رو قرار است نمايندگان اعضاي پيوسته‌ي آن روز 25 فوريه در لندن ديدار كنند و درباره‌ي احتمال اِعمال تحريم‌هاي بيش‌تر عليه ايران به گفت‌وگو و رايزني بپردازند. جالب است كه در اين بحبوحه، آژانس انرژي هسته‌اي روسيه اعلام نمود كه به دليل بدهي 73 ميليون دلاري ج.ا. ايران به اين آژانس، راه‌اندازي نيروگاه هسته‌اي بوشهر به تأخير خواهد افتاد!
+ به بهانه‌‌ي روز جهاني زبان مادري در 21 فوريه، عده‌اي معدود در محوطه‌ي دانشگاه تهران تجمع نموده و با دادن شعارهايي خواستار تدريس زبان تركي در مدارس و دانشگاه‌ها شدند. اما واقعيت آن است كه طرح هميشگي چنين خواسته‌اي‌، تنها بهانه‌اي براي هياهوگري و غوغاسالاري است چرا كه تدريس زبان عربي از دبستان تا دانشگاه در سراسر كشور مانع از آن نشده است كه تجزيه‌طلبان پان‌عرب دست از ميهن‌ستيزي و بيگانه‌پرستي بردارند. حقيقت آن است كه زبان تركي به عنوان درسي اختياري در شماري از دانشگاه‌هاي كشور تدريس مي‌شود و جالب است بدانيد كه به علت عدم تمايل و ترغيب دانشجويان به خواندن اين درس، معمولاً به علت به حد نصاب نرسيدن دانشجويان، كلاس‌هاي آن برگزار نمي‌شود! البته اين واكنش كاملاً طبيعي است چرا كه تركي يك زبان منطقه‌اي است و كاربردي در ارتباطات و مناسبات كلان و ملي، رسانه‌ها و مانند آن ندارد و لذا فراگيري صرف و نحو پيچيده‌ي آن ضرورت و فايده‌اي را براي مردم ايجاب نمي‌كند. اما پاسداري و پشتيباني از زبان فارسي، زبان ملي، تاريخي و اجدادي ما، كه يكي از اركان هويت ملي ايرانيان است، براي حفظ و پايستگي وحدت و اتحاد ملي ايرانيان يك ضرورت است، و بي‌مايه و بي‌ريشه جلوه دادن آن در نوشته‌هاي تجزيه‌طلبان تنها باعث سستي و فروپاشي وحدت و هويت ملي ايرانيان مي‌شود، حادثه‌اي كه تجزيه‌طلبان وطن‌فروش مشخصاًً خواستار و پي‌گير آن‌اند.
+ درباره‌ي «موشه داويد»، شخصيتي داستاني كه آقاي ناصر بناكننده (پورپيرار) آن را خلق كرده، مي‌خواستم مطلبي بنويسم كه به جهت طولاني شدن يادداشت اين هفته، آن را به هفته‌ي آينده موكول مي‌كنم.
+ پنجاه و هفتمين جشنواره‌ي جهاني فيلم برلين (كه پس از جشنواره‌ي فيلم «كَن» مهم‌ترين جشنواره‌ي جهاني است) شنبه‌ي هفته‌ي گذشته به پايان رسيد. اما متأسفانه براي نخستين بار (چنان كه در جشنواره‌ي فيلم كن) هيچ فيلمي از ايران در آن به نمايش درنيامد. ظاهراً رخدادها و برنامه‌هاي فرهنگي و هنري نيز خواه ناخواه از مسائل و مشكلات بين المللي ج.ا. ايران متأثر شده‌اند.
هفتاد و نهمين دوره‌ي مراسم اهداي جوايز اسكار نيز امشب برگزارخواهد شد و ناگزيرم در يادداشت هفته‌‌ي آينده به نتايج آن بپردازم.
داریوش کیانی
نویسنده و پژوهشگر در حوزه تاریخ، ادیان و اساطیر ایران
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :