فرهنگ ایران باستان
نویسنده: داریوش کیانی - ۱۳۸٥/۱۱/۱٥
+ اوضاع منطقه همچنان رو به وخامت است. ايلات متحده به شيوه‌اي گام به گام زمينه را براي اعمال فشارهاي هر چه بيش‌تر عليه ج.ا. ايران آماده مي‌كند. در طي هفته‌هاي گذشته در سه شبكه‌ي بزرگ تلويزيوني ايلات متحده آگهي‌هايي سي ثانيه‌اي به سفارش شوراي سياست خارجي امريكا پخش شد كه با توجه به فعاليت‌هاي هسته‌اي ج.ا. ايران، اظهارات مقامات آن برضد اسراييل، و فجايع عراق، اين كشور را بزرگ‌ترين عامل خطر و ناامني براي ايالات متحده و ديگر كشورهاي جهان معرفي مي‌كردند. روشن است كه هدف از پخش چنين آگهي‌هاي هدف‌مندي، آماده‌سازي اذهان عمومي براي مشروع و موجه جلوه دادن هر نوع شدت عملي عليه ايران - به ويژه حمله‌ي نظامي - است. از سوي ديگر، رخدادهاي اسف‌ناك عراق نيز دستاويزهاي شاياني را براي موضع‌گيري ايالت متحده و هم‌پيمانان‌اش عليه ايران فراهم آورده است. براي نمونه، پس از حمله‌ي چندي پيش عده‌اي شبه‌نظامي به قرارگاه سربازان امريكايي در كربلا و كشته شدن چند سرباز، مقامات اين كشور بي‌درنگ ايران را عامل اين حمله‌ي سازمان يافته اعلام كردند. بدين شيوه و به گونه‌اي فزاينده، وقوع هر رويدادي تروريستي در عراق به دست پيروان صدام معدوم و / يا سلفيان و طالبان، به ج.ا. ايران نسبت داده خواهد شد تا با خطرناك و خطرساز جلوه دادن اين كشور، همگان، به ويژه كشورهاي همسايه‌اي ايران - كه به خطا تصور مي‌شود در برابر خواست ايالات متحده براي مبادرت به اقدامي جدي عليه ايران ايستادگي خواهند كرد - براي تحت فشار قرار دادن ايران، به هر شيوه‌اي، همراه و همسو شوند. تلاش امريكا براي كاهش روزافزون بهاي نفت، كه موجب فروپاشي اقتصاد ايران خواهد شد، از جمله برنامه‌هايي است كه براي تحت فشار قرار دادن ايران اتخاذ شده است و حتا گفته مي‌شود در صورت توقف صادرات نفت ايران (در واكنش به حمله احتمالي امريكا)، عربستان آماده است با توليد نفت بيش‌تر، نياز و كسري بازار را به سادگي جبران كند. حال كه نام عربستان به ميان آمد، حيف است از مقاله‌اي كه چندي پيش در روزنامه‌ي نيويورك تايمز منتشر شده بود، سخني گفته نشود. در اين مقاله آمده بود كه 15 نفر از 19 نفري كه در حملات 11 سپتامبر دست داشتند تبعه‌ي عربستان بودند. در اين كشور به زنان اجازه‌ي داده نمي‌شود كه رانندگي كنند، رأي بدهند يا به مجلس و كابينه وارد شوند. ساختن كليسا و كنيسه در عربستان غيرقانوني است. اين كشور به طالبان كمك مالي مي‌كرد و برخي از مردم آن در پي وقوع فاجعه‌ي 11 سپتامبر جشن گرفته بودند. حال با وجود چنين كارنامه‌اي به جاي آن كه عربستان دشمن آزادي و دمكراسي و، خصم ايالات متحده معرفي شود، ج.ا. ايران اين گونه وصف شده است.
در اين جا مي‌بايست به دو قضيه‌ي ديگر نيز اشاره كنم. نخست اين گفته‌ي سلطان عربستان است كه سنيان در برابر فشار شيعيان براي تغيير مذهب ايستادگي كرده و دست از مذهب خود نخواهند شست! ادعاي پوچي كه باز ايران را هدف قرار داده و مي‌خواهد آن را عامل وقوع درگيري‌هاي مذهبي قلمداد كند؛ و ديگري كشمكش‌‌هاي خون‌بار دو گروه فلسطيني فتح و حماس است. شگفت آن كه اين دو گروه به جاي اتحاد و همدلي در برابر زورگويي‌هايي دولت اسراييل، به جان يكديگر افتاده‌اند و بر سر دست‌يابي به كرسي - البته متزلزل و ناپايدار - قدرت، مردم ستم‌ديده‌ي فلسطين را قرباني مي‌كنند.
+ بي‌توجهي و بي‌اعتنايي به آثار باستاني و ميراث فرهنگي ايران، كه گواه تمدن والاي ايران، بخشنده‌ي هويت ملي، و عامل جذب توريست‌اند، درد جان‌كاهي است كه دلسوزان ايران همواره از آن در فغان و فرياد بوده‌اند. چندي پيش اعلام شد كه انجام يافتن فعاليت‌هاي عمراني و جاده سازي و لوله‌كشي در دشت بيستون نه تنها موجب تخريب شهر باستاني مدفون در دل اين دشت مي‌شود، بل كه مواد شيميايي حاصل از اين عمليات، باعث فروپاشي و فرسايش آثار باستاني منطقه، و از جمله كتيبه‌هاي بيستون خواهد شد.
داریوش کیانی
نویسنده و پژوهشگر در حوزه تاریخ، ادیان و اساطیر ایران
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :