فرهنگ ایران باستان
آرشیو وبلاگ
نویسنده: داریوش کیانی - ۱۳۸٦/٢/٢٩
+ با وجود كاهش كشمكش‌هاي لفظي ميان ايران و امريكا در طي روزهاي اخير و آماده شده اين دو كشور براي مذاكره درباره‌ي مشكلات عراق و اعلام برگزاري اين گفت‌وگوها در 7 خرداد/ 28 مي در بغداد (+)، جان بولتون، سفير تندرو سابق امريکا در سازمان ملل در گفت‌وگو با روزنامه‌ي ديلي تلگراف اظهار داشت كه «بايد پيش از آن كه ايران سلاح هسته‌اي‎ ‎‎توليد كند به اين ‏كشور حمله كرد»!‏ ‌وي گفت: «اگر بايد انتخابي ميان ايران داراي قابليت هسته‌‌اي و ‏توسل به ‏زور کنيم، فكر مي‌كنم لازم‎‏ ‏‎است به دنبال توسل به زور ‏باشيم». از سوي ديگر ديک چني، معوان رييس جمهور امريكا، بر عرشه‌ي ناو هواپيمابر «يو اس اس جان سي استنيس» در خليج فارس درحالي که تنها 240 کيلومتر از سواحل ايران فاصله داشت، در مقابل چهار هزار ملوان مستقر در اين ناو گفت «امريکا با کمک ساير کشورها به ايران اجازه دست‌يابي به سلاح اتمي و سلطه بر منطقه را نخواهد داد». او در حالي که در برابر پنج هواپيماي اف 18 صحبت مي‌کرد، به کارگيري نيروي نظامي عليه ايران را منتفي ندانست و گفت امريکا استفاده از همه‌ي گزينه‌ها را براي خود محفوظ مي‌داند. او گفت: «با آوردن دو گروه از هواپيمابرهاي تهاجمي به خليج [فارس]، ما قصد فرستادن پيام‌هاي روشني را براي دوستان و دشمنان داريم. ما مانع بسته شدن خطوط دريايي [براي انتقال نفت] خواهيم شد. براي رويارويي با افراط گرايي و تهديدهاي استراتژيک کنار دوستان خود خواهيم ايستاد. هرگونه حمله‌اي به نيروهاي خود را مختل خواهيم کرد. به آوردن آسايش براي کساني که در رنج هستند، و اجراي عدالت در مورد دشمنانِ آزادي ادامه خواهيم داد، و براي جلوگيري از دستيابي ايران به سلاح اتمي و تسلط بر منطقه کنار ديگران خواهيم ايستاد».
«سيمور هرش» روزنامه‌‌نگار جنجالي مجله نيو‌يورکر نيز بار ديگر با بيان اين که امريکا خود را براي حمله به ايران آماده مي‌‌کند اعلام کرد واشنگتن قصد مذاکره با تهران را ندارد و اقدامات‌اش فقط نشان‌دهنده‌ي نيات اين کشور براي رويارويي با ايران است.
سيمور هرش در مصاحبه با روزنامه اماراتي الخليج گفت: « من نمي‌گويم که آنان در حال حاضر يا در آينده‌ي نزديک به ايران حمله مي‌کنند، هيچ کس نمي‌داند زمان اين حمله چه وقت است، اما مقاصد و نيات آن‌ها براي حمله به ايران مشخص است».
هرش با اشاره به سفر ديک چني به منطقه افزود: «موضوع ايران از مدت زماني طولاني و از سال‌ها پيش در دستور کار ديک چني بوده است و من شخصا پنج گزارش تهيه و در آن‌ها اعلام کرده‌ام که امريکايي‌ها در حال آماده شدن براي حمله به ايران هستند».
وي گفت: «واشنگتن هنوز در باره‌ي اين که ايران عملا فعاليت‌هاي هسته‌اي دارد يا براي ساخت بمب اتم تلاش مي‌کند به نتيجه نرسيده است».‌ او افزود: «مدرکي که نشان دهد ايران برنامه هسته‌اي پنهاني دارد، وجود ندارد و ايران آن چه در اختيار دارد به اطلاع آژانس بين‌المللي انرژي اتمي رسانده است و امريکا نمي‌تواند به چيز ديگري دست پيدا کند.
هرش در بخش ديگري از اظهارات‌اش با اشاره به موضع دمکرات‌ها در قبال ايران گفت: « موضع دمکرات‌ها نيز در قبال ايران سرسختانه است و جامعه‌ي يهوديان امريکا نيز در قبال ايران موضع بسيار سرسختانه‌اي دارد، آن‌ها از دست‌يابي ايران به بمب اتمي در هراس‌اند به همين علت با اسراييل اعلام همبستگي مي‌کنند و دمکرات‌ها براي ايران بهتر از جمهوري‌خواهان نخواهند بود اما موضع آن‌ها در قبال عراق بهتر خواهد بود».
+ دور تازه گفتگوي‌هاي مذاکره کننده‌ي ارشد اتمي ايران (لاريجاني) و مسؤول سياست خارجي اتحاديه‌ي اروپا (سولانا) روز دهم خرداد/ ‪ ۳۱‬ مي انجام خواهد شد. اين ديدار در شرايطي صورت مي‌گيرد که مهلت تعيين شده در قطعنامه‌ي 1747 شوراي امنيت براي تعليق غني سازي اورانيوم از سوي ايران رو به اتمام است اما تهران بارها تاکيد کرده که از حق خود براي بهره‌مندي از فناوري صلح‌آميز هسته‌اي صرف نظر نخواهد کرد.
دور پيشين مذاکرات لاريجاني و سولانا روزهاي پنجم و ششم ارديبهشت‌ در آنکارا برگزار شد. در پي اين ديدار مقامات ارشد گروه 1+5 با برگزاري نشستي در لندن به بررسي نتايج ديدار مسؤول سياست خارجي اتحاديه‌ي اروپا و دبير شوراي امنيت ملي ايران پرداختند. خاوير سولانا مسؤول سياست خارجي اتحاديه‌ي اروپا نيز در اين نشست گزارشي از مذاکرات خود با لاريجاني را به نمايندگان کشورهاي عضو گروه 1+5 ارائه داد.
تصميم‌گيري در باره‌ي نتايج امتناع ايران از پذيرش قطعنامه 1747 شوراي امنيت سازمان ملل و لزوم تصويب دور سوم تحريم‌هاي اعمالي عليه ايران از ديگر موضوعات مورد بحث در نشست لندن بود.
+ متأسفانه به علت گرفتاري‌هاي شديد كاري امكان به‌روز كردن اين وبلاگ براي‌ام بسيار دشوار شده است و حتا حضور در نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران و ديدار با دوستان نيز ميسر نشد. اميدوارم ياران ديرين من عذر و پوزش مرا از بابت اين كوتاهي‌ها - همدلانه - بپذيرند.
نویسنده: داریوش کیانی - ۱۳۸٦/٢/٢
+ كاندوليزا رايس، وزير امور خارجه‌ي امريكا، روز پنج‌شنبه 19 آوريل/ 30 فروردين در ميزگردي در شهر واشنگتن با لحني احترام‌آميز از فرهنگ و تاريخ ايران ياد كرد و گفت: «... من واقعاً منتظر روزي هستم که ايران و امريکا روابط خوبي داشته باشند. مردم ايران مردم بزرگي هستند، ايران داراي فرهنگي بزرگ، فرهنگي بسيار، بسيار، بسيار کهن‌تر از امريکا است، فرهنگي که به طور گسترده‌اي به معرفت و پيشرفت انساني ياري داده است».
+ سرانجام آب‌گيري سد سيوند در هفته‌ي گذشته آغاز شد. اين سد در ۱۰۰ کيلومتري شهر شيراز و ۵۰ کيلومتري تخت جمشيد، در منطقه‌ي تنگ بلاغي ساخته شده است. به گفته‌ي برخي کارشناسان نزديک به ۱۰۰ محوطه‌ي باستاني در اين تنگه قرار دارد كه همگي با آب‌گيري سد به زير آب خواهند رفت. منتقدان مي گويند با آب‌گيري اين سد، آرامگاه كورش كبير نيز، که در نزديکي سد قرار دارد، به جهت افزايش رطوبت هوا آسيب خواهد ديد.
+ مراجع امنيتي جمهوري آذربايجان (اران)، 7 آوريل/ 18 فروردين يکي از آشوب‌طلبان سرشناس شمال غرب ايران را بازداشت و بامداد روز پنج شنبه 12 آوريل/ 23 فروردين با هواپيما به تهران فرستاده و به مسؤولان امنيتي ايراني تحويل دادند. وي - كه از اعضاي گروهك تجزيه‌طلب «گاموح» (= جنبش ملي بيداري آذربايجان جنوبي!) است - پس از مشاركت در آشوب‌هاي شمال غرب ايران در خرداد ماه سال 1385 به باكو گريخته بود.
+ جشنواره فيلم کن - که مهم‌ترين جشنواره‌ي جهاني سينما است - براي دومين سال پياپي هيچ فيلمي را از ايران نپذيرفت. طبعاً غيبت سينماي ايران از چنين جشنواره‌هاي معتبر و بزرگي، و نبود آثاري كه چهره‌ي مثبت و شايسته‌اي را از مردم و كشور ايران به نمايش بگذارند، فرصت و ميدان مناسبي را براي ظهور فيلم‌هاي ضدايراني فراهم خواهد ساخت.
+ يك از روزنامه‌هاي چاپ تركيه روز چهارشنبه 18 آوريل/ 29 فروردين گزارش داد كه دولت ايالات متحده‌ي امريكا با حضور اعضاي سازمان شبه‌نظامي پ.ك.ك. در مرزهاي شمالي كردستان عراق به شرط ايجاد مزاحمت در داخل ايران موافقت كرده است. روشن است كه افزايش فعاليت‌هاي عناصر و گروهك‌هاي تجزيه‌طلب در داخل ايران، در طول چند سال اخير، يكسره نتيجه‌ي تشويق و تحريك ايالات متحده بوده است،كه مي‌كوشد با هر ابزار و وسيله‌اي موجبات فروپاشي ج.ا. ايران را فراهم آورد.
+ انجمن منتقدان و نويسندگان سينماي ايران در نامه‌اي به کمپاني برادران وارنر نسبت به توليد و اکران فيلم «۳۰۰» ‬اعتراض کرد. در نامه‌ي اين انجمن آمده است: «آن قدر حلقه‌ي وصل ما با بعضي از توليدات دور و نزديک آن کمپاني، عميق و ناگسستني است که نمي‌خواهيم دروغ آشکار و مفتضحي چون ‪ ۳۰۰ ‬را در کارنامه‌تان ثبت کنيم. اما گويا بايد بپذيريم که "جنگ سرد" در عصرحاضر، ابعاد تازه‌اي يافته و بخش قابل توجهي از سرمايه‌گذاري خود را به عرصه فرهنگ و هنر اختصاص داده است».
اين نامه مي‌افزايد: «به راستي اين تحريف ناشيانه‌ي تاريخ و جعل واقعيت‌ها، چه ‌توجيه فرهنگي و سياسي دارد؟ اگر سياست‌هاي معاصر تحميل شده از حزب جمهوري‌‌خواه و تفکر ميليتاريستي جاري در حکومت امريکا بخشي از سرمايه‌گذاري و نگاه کنترل شده‌ي خود را متوجه توليدات سينمايي و رسانه‌اي کرده است، چرا کمپاني برادران وارنر با آن قدمت و سوابق فرهنگي و هنري که بر عاشقان سينما پوشيده نيست، وجه المصالحه قرار گيرد؟»
اين انجمن در ادامه بيان مي‌دارد: «در قبال واقع بيني و صداقت فرهنگي که جوهره و ذات سينما به ما ارزاني داشته است، چرا زمينه‌ساز مخدوش شدن تصوير ذهني و نوستالژيک اهالي فرهنگ و هنر اين سرزمين شده‌ايد؟ نشانه‌ها و واسطه‌ها را از توليدات مُهر تأييد خورده‌ي خودتان وام گرفته‌ايم تا وجدان خفته‌تان را بيدار کنيم».
اين نامه با اشاره به فيلم تحسين شده‌ي «اسب کَهَر را بنگر» ساخته‌ي فرد زينه‌مان اضافه کرد: «آيا سازنده‌ي اثر ضدفرهنگي ۳۰۰‬ "زاک شْنايدر" نيز در مقام يک خائن به تحريف بلاهت‌آميز تاريخ نپرداخته است؟»
اين انجمن مي‌افزايد: «چرا به همين سادگي حاضر مي‌شويد سياست‌هاي پشت پرده و عوامل مخرب فرهنگي، همه‌ي حيثيت و اعتبار سينمايي آن کمپاني پر سابقه را فداي اهداف مغرضانه و ضد فرهنگي خود کنند؟».
داریوش کیانی
نویسنده و پژوهشگر در حوزه تاریخ، ادیان و اساطیر ایران
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :